Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.30. 01:25

P.GyörgyAttila írta:Üdv Mindenkinek

Egy kis segítségre lenne szükségem. A tubus belsejét milyen festékkel, illetve anyaggal érdemes matt feketére festeni, vagy bevonni? Illetve, melyik az a festék, amelyik a legjobban ragaszkodik az aluminiumhoz. (itt nem követelmény a matt fekete)
A segítségeket előre is köszönöm.


Kedves Attila!
Lencsés távcsó esetében én a matt fekete festéket választanám, és az árnyékoló gyűrűket is azzal fújnám le. Ha viszont Newton csővet sötétítenék, abba korom fekete bársonyt raknék, mert ott nincs árnyékoló gyűrű, és szépen ki lehet bélelni. Hogy a választást megkönnyítsem, elárulok egy trükköt! Kérsz valakitől egy fényképezőgépet, olyant, amelyből a CCD elől eltávolították a szűrőt, tehát érzékenyebb lett mindenre, azaz infrára is, és ultrára is. Pl. egy átalakított EOS gépet. Csíkokban egymás mellé leteszed a kiválasztott anyagok mintáit, és napfényben fényképet készítesz. Mellé lehet tenni próbából egy feketére eloxált aluminium lemezdarabot, esetleg egy feketének látszó kartonlapot, vagy egy sima vászonszövetet, és feketének tűnő sík felületű más holmit, például egy matt feketére fújt lemezcsíkot is! Több felvételt is készíthetsz, fényirány szerint más-más szögben elforgatva, és utána ha kiértékeled, saját szemeddel láthatod az eredményt! Esetleg lehet infra lámpával megvilágítottan is, sőt ha van pénzvizsgáló szerkezeted, vagy mondjuk nagy fényerejű kék leded, akkor azzal is megvilágíthatod a tesztanyagot, mert az is sokat elárul! Nem minden fekete, ami annak látszik!!! Vannak nagyon jó anyagok is, ilyen a bársony egyik fajtája, avagy régi vastagabb fekete művészkarton, avagy mattra lefújt újrapapír. A tesztképet érdemes lenne ide is feltenni!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.07.30. 06:42

Kedves Imre

Nagyon szépen köszönöm a választ, illetve a tippet. Megpróbálok készíteni ilyen képeket, bár még nincs átalakított gtépem, de folyamatban van.. :) A távcső, egy 150/1000-es Newton, (Urániás! :) ) így a kibélelést választom. Időközben megtaláltam a fórum azon részét, ami ezzel a témakörrel foglalkozik. Ott olvastam a velúrtapétáról. Nem lesz álítólag egyszerű, de minden bizonnyal meg tudom majd csinálni.
A másik gondom viszont továbbr is gond. Milyen festékkel érdemes alumíniumot festeni? A kereskedelem több féle festéket is kínál, de sajnos, nem minden esetben igaz amit feltüntetnek rajtuk, így tanácstalan vagyok. A tubusgyűrűk, tükörfoglalat festésére keresek megoldást. Az eloxálás is jó lenne, csak a sok vegyianyag beszerzésénél egyszerűbbnek találom a festést.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.30. 10:39

Ha nagy felületet akarsz festeni, mindenképpen matt színű SPRAY festéket vegyél.
Ha ez a festék lesz kívül, azaz ki lesz téve taperolásnak, esetleg enyhe ütésnek-karcnak,
akkor mindenképpen vegyél színtelen lakkot is, (az is van SPARY-ban) és miután megszáradt a festék,
azzal is fújd le. Szebb is lesz meg tartósabb is.

Márka: Én bementem a Bricko Store-ba, és ott egy Super Spray márkájú festéket vettem, ezen azt írja, jó alumíniumra is meg más fémfelületekre is. Én műanyagra használtam, azon jól, egyenletesen megtapadt.

Azt gondolom tudod, hogy a fémfelületet festés előtt pucold meg, dörzspapírral fimonan
csiszold végig, és utána vidd fel a rétegeket.

Jah, és ne vegyél levegőt/húzz az arcod elé maszkot, ha fújsz. Nem vicc.
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.07.30. 11:43

Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat. Ha kész leszek a "művel" készítek róla néhány fotót. Éppen most kaptam szét az EQ5.öt. Hát mérgelődtem is nem keveset... hamarosan felteszek néhány fotót a "műtétről". Már öszeszerelésnél tartok.. :)
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2011.07.30. 20:30

Üdv mindenkinek!
Ötletre lenne szükségem,van egy 200/1800-as főtükröm.A Newton és a Cassegrain szerelésen kívül mit ajánlanátok?Nem akarok sem létrázni,sem tükröt fúratni.Eddig a kvázi-Cassegrain megoldást néztem ki magamnak,ahol az okulárkihuzat szöget zár be az optikai tengellyel,de kíváncsi vagyok a véleményetekre.
Köszönöm!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.30. 21:07

Milyen a geometriája a főtükörnek?
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2011.07.30. 21:12

Nem tudom,szerintem gömb.Úgy kaptam.
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.07.30. 22:04

Ekkora nyílásviszonyhoz még nem tökéletes a gömbtükör, ám ha kicsit mélyebb, akkor már jól használható is lehet. Itt már könnyebb eltalálni felületet. Minden esetre én ideiglenes deszkamodellen először kipróbálnám Newtonként. Ha a próba után minden rendben, a tükörtől nagyjából 1300-1400 mm-re tenném a segédtükröt kissé megdöntve. Ekkor a betekintés nagyjából 1 m-re lenne a főtükörtől. Hátránya a módszernek, hogy a hagyományos segédtükrök nem felelnek meg, mert nem lesz kör a vetületük, vagyis nő a kitakarás.
Előny viszont, hogy a segédtükör esetleges felületi hibái sokkal kevésbé érvényesülhetnek mint 45 fokos beesésnél.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2011.07.30. 23:40

Köszönöm,ezt kipróbálom!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.31. 13:48

P.GyörgyAttila írta:Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat. Ha kész leszek a "művel" készítek róla néhány fotót. Éppen most kaptam szét az EQ5.öt. Hát mérgelődtem is nem keveset... hamarosan felteszek néhány fotót a "műtétről". Már öszeszerelésnél tartok.. :)

Kedves Attila! Külső felületre ajánlom a HAMMERITE festéket. Az EQ5-ről a tapasztalatot és a leírást kérlek tedd a megfelelő helyre, hogy ott rátaláljanak, ha nem felel meg egyik létező sem, akkor nyiss egy sajátot, pl. "EQ5 szervíz" néven! A képeket is oda tehetnéd! Érdeklődve várom a tapasztalataidat! Sok sikert! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”