Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.31. 14:46

Sidius írta:... én ideiglenes deszkamodellen először kipróbálnám Newtonként. ...


Ameddig a tökör nincs beépítve addig nagyon alkalmas a tesztek elvégzésére, esetleg egy interferencia teszt megrendelése is megérheti! Azzal ugyanis a tervezéshez szükséges minden fontos paramétere fény derül!

Sidius írta:... Ekkor a betekintés nagyjából 1 m-re lenne a főtükörtől. Hátránya a módszernek, hogy a hagyományos segédtükrök nem felelnek meg, mert nem lesz kör a vetületük, vagyis nő a kitakarás.
Előny viszont, hogy a segédtükör esetleges felületi hibái sokkal kevésbé érvényesülhetnek mint 45 fokos beesésnél.


Ezzel részben egyetértek, de!
- A teszt mutathatja azt, hogy a tükör pontos gömb, vagy azt, hogy parabóloid. Esetleg azt, hogy egyik sem, és a kettő között valami. - Nos én utána dönteném el, hogy mi legyen belőle.

A segédtükör szöge majdhogynem mindegy, és az is, hogy az alakja kerek, vagy ellipszis, vagy nyolcszög.
- a kukacoskodóknak: nem egy ceruza szélességű tükörcsíkról van szó - A kitakarás mérete a fontos, illetve okos kompromisszum is köthető, ha mondjuk késöbb fotózásra is használva lesz a távcső. Abban az esetben, ha így lesz, akkor pl. a 4:3 arányú képérzékelő, azaz a CCD cella akkor lesz egyenletesebben megvilágított, ha a segédtükör nagytengelye a 4 és a kistengelye a 3 arányban tátszik a betekintés felől, azaz kifejezetten nem kőr alakúnak! Az sem baj, ha ettől kicsit eltér az aránya.

Az, hogy a széle 45 fokban van leköszörülve, az sem jelent nagy gondot, hiszen a segédtükör tartük is rendszerint túlnyúlnak a tükör ferdén látszó méretén, és 1-2 mm-rel többet takarnak ki a fényótból! Ez a kis veszteség jelentéktelen a gyakorlatban! Elméletben nem, és most erről itt nem kívánnék vitát nyitni!

Ha már ismeretek a tükör adatai, akkor érdemes tovább tervezgetni a távcső felépítését, a segédtükör méretét, szögét stb. Ajánlom az erről szóló bőséges szakirodalom elolvasását is, utána sok alapvető kérdés már fel sem merül. Elsőnek az MCSE-től megvásárolható szakkönyveket, pl. az " Amatőrcsillagászok lézikönyve ", vagy " A távcső világa " kiadványok ide vonatkozó részeit tanulmányozzad! Ja, és lépjél be az egyesületbe, - ha még nem tetted meg - mert az évkönyv és a havi folyóirat is jár a tagoknak! Azokban is nagyon sok ötletes, gyakorlatban megépített szerkezetet is bemutatnak, sőt ... Na de ezt majd meglátod! Amikor beléptem, visszamenőleg is vásároltam évkönyveket, mert annyira érdekesnek találtam... Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.07.31. 16:03

Imre írta:A segédtükör szöge majdhogynem mindegy, és az is, hogy az alakja kerek, vagy ellipszis, vagy nyolcszög.


Kedves Imre!
A felületi minőség szempontjából nagyon NEM mindegy a segédtükör döntési szöge.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: András » 2011.07.31. 18:12

Gépirtó írta:Üdv mindenkinek!
Ötletre lenne szükségem,van egy 200/1800-as főtükröm.A Newton és a Cassegrain szerelésen kívül mit ajánlanátok?Nem akarok sem létrázni,sem tükröt fúratni.Eddig a kvázi-Cassegrain megoldást néztem ki magamnak,!


Nem építenék kvázi-cassegraint semmiképp. Szerintem egy nem túl életképes konstrukció az ormótlan kitakarás miatt. Sima cass-t sem, egy eleve f/9-es tükörből amúgyis ritkán készül ilyen (hová nyújtanánk egy ekkora nyílásviszonyú tükröt?) Esetleg odaadnám egy mesternek, hogy adjon neki egy kicsit nagyobb fényerőt, és akkor nem lesz létrás a newton...
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2011.07.31. 20:16

Üdv András!
Ezt a fényerőt úgy érted hogy csiszoltassam át 1/5--1/6 nyílásviszonyúra?Az sem lenne rossz,de szeretném megtartani a fókusz hosszát.Főleg bolygózásra és a Holdra használnám,vizuálisan.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: András » 2011.07.31. 21:37

Gépirtó írta:Üdv András!
Ezt a fényerőt úgy érted hogy csiszoltassam át 1/5--1/6 nyílásviszonyúra?Az sem lenne rossz,de szeretném megtartani a fókusz hosszát.Főleg bolygózásra és a Holdra használnám,vizuálisan.


Egy lehetséges megoldás, igen. egy 200mm-es f/6-os tükör fókusza pontosan 1200 mm. Tekintve, hogy 2,5 mm-től lehet kapni okulárokat (egy minőségi barlow-ról nem is beszélve) nagyítás-problémáról a fókusz miatt szó sem lehet.
(Én ugyan csak 600mm fókusszal gazdálkodhatok, de így is örülök, ha évente 5x megengedi az ég a maxmális nagyítást, amit a meglévő készlettel amúgy elérhetek.)
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2011.07.31. 23:11

Én hagyományos Newtonban építeném meg.
Zenit környékére biztosan kell hozzá egy 2-3 lépcsős fellépő, - létra,
de a bolygókhoz már nem biztos.
Így biztosítani lehet a központi kitakarás minimalizálását, míg a döntött síktükrös megépítésnél éppen ez az előny veszne el. Nem számoltam utána, de kb. 80-as síktükör csak kellene hozzá, ami nem is lenne olcsó.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.31. 23:52

berenteb írta:Én hagyományos Newtonban építeném meg.
Zenit környékére biztosan kell hozzá egy 2-3 lépcsős fellépő, - létra,
de a bolygókhoz már nem biztos.
Így biztosítani lehet a központi kitakarás minimalizálását, míg a döntött síktükrös megépítésnél éppen ez az előny veszne el. Nem számoltam utána, de kb. 80-as síktükör csak kellene hozzá, ami nem is lenne olcsó.

Igen, ez így is jó megoldás lenne, de a szállítással gondok lesznek! Hazánkban a kis segédtükör adta előnyök kihasználhatósága csak néhány napra korlátozódik, és ez szerintem alátámasztja, hogy nem feltétlenül a létrázás lenne az optimális megoldás. Ha a fókusz 1800 mm, és a maximális cső hosszát mondjuk 1300 mm-ben adom meg, akkor valahol az 1250 mm-re kellene egy segédtükröt úgy elhelyezni, hogy visszafelé a cső oldalán jusson a kihuzatba a fény. Ekkor az adott helyen a fénykúp átmérője 200*(1800-1250)/1800 mm lenne, ez pontosan 61 mm, azaz egy ekkora kistengelyű segédtükör már elfogadható kompromisszum, hiszen a kitakarás 30% alatti. A benézés nyeresége meg fél méter, tehát az 1300 mm hosszú csőnek, a 200 mm átmérőjű tükörtől mérve kb. 800 mm-re lenne az oldalra kivetített fókuszpontja. Ezt jól megtervezve, zenittükör nélköl optimálisan lehetne használni bolygózásra is, igen kényelmes betekintési szöggel, és a fényképező gépet is könnyen, jól láthatóan, kezelhetően rá lehet tenni és a közvetlen fókuszban használni. Egy tükör kell, és a kicsit nagyobb kitakarás okozta veszteséget bőven pótolja a könnyű szállíthatóság és az optimális betekintési magasság és irány előnye. Tudom, hogy a nagyobb kitakarás, a szokásos 20% feletti, de a programocska is azt mutatja, hogy a minimális kitakarás előnye a legkisebb zavar esetén már kihasználhatatlan! Én bátran megépíteném a 30% kitakarásos ferde fényutas Newton rendszerű távcsövet, a szokásosan kapható 45 fokra ajánlott segédtükörrel, és a fényképezőgépet a kicsit ellipszisnek látszó segédtükör szerint úgy helyezném rá, hogy a 4:3 arányú CCD érzékelőt egyenletesebben megvilágítsa. Ez sem lenne hátrányos, ha fotóznak vele! Hogy még egy javaslattal éljek, elmondom, hogy a segédtükör tartót egyetlen ívelt lábbal oldanám meg, és ezzel vissz tudnék nyerni valamennyit a nagyobb kerület okozta fényelhajlásból. Ennek újabb előnye lenne a refraktor szerű képalkotás, amely a fényesebb csillagok, kettősök, és Hold esetében adna jobb megfigyelhetőséget és élesebb képet! Én így döntenék!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.07.31. 23:59

Sidius írta:
Imre írta:A segédtükör szöge majdhogynem mindegy, és az is, hogy az alakja kerek, vagy ellipszis, vagy nyolcszög.


Kedves Imre!
A felületi minőség szempontjából nagyon NEM mindegy a segédtükör döntési szöge.



Ezzel maximálisan egyetértek! A jó sík tükör esetében viszont teljesen mindegy, igaz? Én viszont fontosabbnak tartom a jó használhatóságot, és annak érdekében hajlandó vagyok bizonyos területeken a kompromisszumra. Ez nem azt jelenti, hogy a kevéssé sík tükör is jó, vagy a gyenge mechanika! Nem, sőt ellenkezőleg, ezzel lehet a keletkező kisebb hátrányt ellensúlyozni! Jobb tükörrel, és egyágú stabil tükörtartóval, és precíz kihuzattal.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.01. 00:31

András írta:... örülök, ha évente 5x megengedi az ég a maxmális nagyítást, ...

Kedves András! Akkor ez azt jelenti, hogy évente sajnos csak 5 alkalommal használod? Ugye nem! Akkor vajon nem lenne jobb egy 1800-as fókuszt 30% kitakarással gyakrabban használni! A segédprogramocskával állítsál be minimális turbolenciát, és nézzed meg, hogy mi lett a kis kitakarás nyújtotta előnyből! Oly annyira elromlik a kép minősége, hogy nincs élvezet benne! A nagyobb kitakarás és a nyugodt légkör meg alig valamivel ad gyengébb eredményt! Bolygózáshoz meg sok képet, vagy videót szoktak készíteni, és ott a gépes utófeldolgozás esetében a képek száma és a bontás számít elsősorban, és nem a kontraszt! Miért ne lehetne egy könnyen hardozható, kényelmes betekintésű ferde fénymenetű Newton rendszerű műszert építeni abból a tükörből? A tanácsot kérő le is írta, hogy sem létrázni, sem tükröt furatni nem szeretne! Akkor marad ez, a minimális kompromisszumos megoldás, és ez legalább jól használható lenne! Ha maga a főtükör jó, és megfelelő jó minőségű segédtükörben gondolkodik, akkor azt egyágú tartóra téve vissz is hoz sokat a kitakarás kerületének növekedése okozta elhajlásokból, és akár lehet olyan jó is, mint egy 25%-os kitakarású cső 4 tartólábbal!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”