Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.01.03. 17:32

Sziasztok!

Azt hiszem lassan én is nekilátok a 2. tükrömnek! Változatosság kedvéért ezt is 150/1000-re tervezem. Sikerül szereznem greslapot, amit szép, apró kockákra daraboltunk. Viszont kicsit melós lesz, mert a maradék pyrex korongomból lesz tükör, ami előtte "szerszámként" funkcionált. Azaz először el kell tüntetnem a "domborulatot"!
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.01.03. 19:50

mizar írta:Üdv!

Igaz, hogy Robzon barátunk figyelmeztetve volt a várható kudarc eljövetelére, azért bátor dolog első munkaként belevágni ebbe a projektbe. Talán, ha többet tudnánk a korongról, akkor ki lehetne találni valami okosat. Ha a darabok elérik a 15 mm vastagságot, akkor,.....esetleg......lehet reménye arra, hogy egyszer tükröt csiszol belőle. Természetesen nem fixen összeragasztva, hanem v.milyen flexibilis kötőanyaggal, mint a Sidius által is javasolt gyanta. A fix ragasztás fix, hogy eldeformálja a korongokat, ill. az üveg tágulása nagyobb, mint a legtöbb ragasztóé, és emiatt torzul.
Ne felejtsük el, hogy 60-70 cm-es tükröket csinálnak 25mm-es üvegből, a legnagyobb probléma vele az asztigmatikusság lesz, de megoldható igen nagy rutinnal.
Szerintem, érdemes tovább kísérleteznie, de ha csak 10mm-es üvegből van akkor semmi értelme.
Az viszont úgysem nagy veszteség.


Sziasztok! Most felvázolnám hogyan és miért is vágtam bele ebbe.
Fontos megemlítenem, hogy a 8 mm-es üveget találtam, ami kiadott 7 db 250x250-es lapokat. A cég ahol dolgozom szerencsémre kb. 2 éve telepített egy vízvágót itt helyben a Makói ipari parkban. Minden adott volt egy esélytelen de úgyse vesztek semmit projekthez. A terv az volt, hogy összeragasztom a lapokat úgy hogy 4 lap lesz a tükör 3 pedig a szerszám. Össze is ragasztottam és újra kivágattam, de most 250-es korongokra.
Az eddig elvégzett meló rajta és anyaggal együtt nem volt több mint kb. 600 ft. A csiszolópor is adott volt a műhelyben ahol dolgozom, már csak neki kellett fogni.
A csiszolásról nem írnék, mert azzal semmi gondom nem volt, szereztem tapasztalatokat rájöttem mit nem szabad pár karc után.
Eljött a polírozás ideje. Itt már vennem kellett gyantát, króm-oxidot ami talán összesen 2 ezerbe fájt.
A szurkot ugyanúgy beszereztem a munkahelyről.
Az első pár óra polírozás után már sejtettem hogy nagyon nem stimmel valami mert a közepén fura folt rondította el az összképet. kis led izzóval nézegettem a görbületi középpontból vajon mit mutat, mondanom se kell a közepe szörnyű volt. Valamit ki kellett találnom!
Eszembe jutott, hogy nálunk bent a cégnél néha küldünk edzeni, feszültségmentesíteni alkatrészeket.
Aminek ugye a lényege, hogy közel olvadáspontig hevítik és visszaeresztik az anyagokat.
Na mondom mi történik ha felrakom a kandalló tetejére pár napra a korongot. Úgy is lett, ott melegedett lehűlt melegedett, néha annyira hogy nem bírtam hozzáérni.
Újra felcsiszoltam minden tökéletesnek tűnt egész idáig, amikor is szerintem a kinti hideg és a benti meleg megtette a hatását az üvegben. DE! Az biztos hogy a melegítés "feszmentesítés" rengeteget javított rajta!
Az előző rácsképet meg se merem mutatni...
Tehát ennyi volt a projekt mivel a korong valószínű a nem egyforma hőtágulás miatt használhatatlan.
Lehet valamennyire meg lehetne csinálni, és szórakozni vele tovább, de nekem nem ez volt a célom.
Szeretnék valami alternatív megoldást találni erre az "alapanyaghiányra" amit itt nálunk tapasztalni lehet.
Kellene valami anyag ami elég kemény és homogén és legalább olyan kis hőtágulása van mint az üvegnek.
Na és persze elérhető áron meg lehetne szerezni!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.03. 20:44

attila dezső írta:Sziasztok!

Azt hiszem lassan én is nekilátok a 2. tükrömnek! Változatosság kedvéért ezt is 150/1000-re tervezem. Sikerül szereznem greslapot, amit szép, apró kockákra daraboltunk. Viszont kicsit melós lesz, mert a maradék pyrex korongomból lesz tükör, ami előtte "szerszámként" funkcionált. Azaz először el kell tüntetnem a "domborulatot"!



Miért lenne melós, ha flex-el csinálod, mint ahogyan sokan mások. A most készülő Kutter segédtükrét egy domború üvegből így alakítottam ki én is. Itt egy link, hogy akár 60 centis üveg is előkészíthető így, a domborúból ráadásul sokkal könnyebb síkot mint fordítva, mert az ellenőrzéshez elég egy egyenes vonalzó, a maradékot meg 80-as porral pikk-pakk be lehet fejezni egy üveglapon. A 15 centis üveged 30 perc alatt csiszolásra kész és meg sem izzadtál. Persze, ha van elég porod és időd, lesúrolhatod a felesleget. :)
Csak bátorság , gyémántkorong és laposan tartott flex a titka.

http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPI ... hichpage=3
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.01.04. 01:28

A ragasztáshoz képest mennyivel lenne bonyolultabb, ha üvegből összetéve megolvasztanánk anyagot és normálisan lehűtve, meg amit kell, feszültségmentesíteni, ereszteni, meg mindegy mi a jó szó rá, előállítunk egy megfelelő vastagságú üveganyagot. Nem lenne az jobb kiindulás, mint ragasztgatni mindenféle vékony anyaggal és közte a más viselkedésű, mindent elrontó ragasztóanyagokkal ?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.04. 08:27

tobe írta:A ragasztáshoz képest mennyivel lenne bonyolultabb, ha üvegből összetéve megolvasztanánk anyagot és normálisan lehűtve, meg amit kell, feszültségmentesíteni, ereszteni, meg mindegy mi a jó szó rá, előállítunk egy megfelelő vastagságú üveganyagot. Nem lenne az jobb kiindulás, mint ragasztgatni mindenféle vékony anyaggal és közte a más viselkedésű, mindent elrontó ragasztóanyagokkal ?


Egy 25mm vastag 355-ös boroszilikát (pyrex) korong 175 euro.
Ez soknak tűnik, de a belőle elkészíthető 95-98%-os f/4-es tükör árához képest szerény összeg.
Csak le kell csiszolni róla a felesleget :D
A jó üveget meg kell venni, nincs mese. Ennyiből nemhogy nem lehet házilag megoldani, de aki belevág és netalán sikerül, a ráfordított összegből a végén egy rakás üveget vehetett volna, ami ráadásul jó.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.01.04. 15:48

mizar írta:
tobe írta:A ragasztáshoz képest mennyivel lenne bonyolultabb, ha üvegből összetéve megolvasztanánk anyagot és normálisan lehűtve, meg amit kell, feszültségmentesíteni, ereszteni, meg mindegy mi a jó szó rá, előállítunk egy megfelelő vastagságú üveganyagot. Nem lenne az jobb kiindulás, mint ragasztgatni mindenféle vékony anyaggal és közte a más viselkedésű, mindent elrontó ragasztóanyagokkal ?


Egy 25mm vastag 355-ös boroszilikát (pyrex) korong 175 euro.
Ez soknak tűnik, de a belőle elkészíthető 95-98%-os f/4-es tükör árához képest szerény összeg.
Csak le kell csiszolni róla a felesleget :D
A jó üveget meg kell venni, nincs mese. Ennyiből nemhogy nem lehet házilag megoldani, de aki belevág és netalán sikerül, a ráfordított összegből a végén egy rakás üveget vehetett volna, ami ráadásul jó.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.01.04. 15:54

Ha már a jó üvegeknél tartunk, akkor ez pl nem piskóta :D http://firsthanddiscovery.com/astronomy ... blank.html
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.04. 17:20

attila dezső írta:Ha már a jó üvegeknél tartunk, akkor ez pl nem piskóta :D http://firsthanddiscovery.com/astronomy ... blank.html


De ez is egy anyaggá olvasztott korong, nem hagyományos kemencében, hanem szabályozott termál diffúziós eljárással mint a többi használható szendvicstükör. http://www.canit.se/~dlwebb/catadioptri ... 20tdb.html

Kivétel, amikor porcelán anyagú alapra olvasztják rá az összetört üveget.

Itt egy tanulságos kísérlet házi kivitelezésre. A kezdeti kísérleti alany interferója mindent elmond.

http://rokoszoptical.yolasite.com/cellular-igram.php
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.01.06. 12:54

Addig már eljutottam, hogy lekapartam a szurkot az üvegről.. Nem is volt olyan vészes, felraktam a villanytűzhely legkisebb lapjára a legkisebb fokozaton persze pár réteg újságpapírt tettem alá. Fél óra alatt egész jól átmelegedett, és szépen le lehetett tolni a szurkot. Erről jut eszembe egy kérdés a greslap keménysége hogy viszonyul az üvegéhez? Persze tudni kell, hogy ez a pyrex korong elég komolyan kemény alapból is!!
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.01.06. 16:41

mizar írta:
attila dezső írta:Ha már a jó üvegeknél tartunk, akkor ez pl nem piskóta :D http://firsthanddiscovery.com/astronomy ... blank.html


De ez is egy anyaggá olvasztott korong, nem hagyományos kemencében, hanem szabályozott termál diffúziós eljárással mint a többi használható szendvicstükör. http://www.canit.se/~dlwebb/catadioptri ... 20tdb.html

Kivétel, amikor porcelán anyagú alapra olvasztják rá az összetört üveget.

Itt egy tanulságos kísérlet házi kivitelezésre. A kezdeti kísérleti alany interferója mindent elmond.

http://rokoszoptical.yolasite.com/cellular-igram.php

Ha jól értem ez használható megoldás? Nem tűnik rossz ötletnek, sőt. (A szendvics félére gondolok.)
Mi az a termál diffúziós technológia? Erről nem hallottam.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”