Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.12. 19:19

Hű, de jó látni őket! Gratulálok! Eddig is nagyon sok munka van benne! Én is kíváncsi vagyok hogy vizsgázik majd a rendszer.

Közben én meg megint elővettem a Cassegraint. Volt egy jobb időszak, "megkínáltam" 640x-es, csöppet sem értelmes nagyítással a Jupiteren, egy kölcsönkért orthoval. Még így is megvan az összes felhősáv a magasabb szélességeken is. A Newtonomhoz képest mindössze a kitakarásbéli különbség látszik, de az is alig. (18% / 25%) :D Csak az a helyzet, hogy még mindig próbatubusban van. Most már nagyon hamarosan neki kell állnom a tubusnak!
Derült eget, jó horzsázást mindenkinek!
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.01.12. 19:32

Szia Tamás!

Ezek a korongok ugye még sík állapotban vannak, csiszolás előtt? A fotóról úgy tűnik. Vagy tévednék? Várjunk csak!! Ívesen tükröződik vissza az ablak.
Amikor megfordult a fejemben egy ilyen elkészítése a táblüvegen én is gondolkodtam.
Mondjuk én egy 250/800 körülin és annak a költségei nem lettek volna kicsik és a húrmagasságok is durvák lettek volna. Próbaként a 150/1000körüli teljesen jónak látszik. Mennyire tiszta az üveg? Azért kérdezem, mert a táblaüveg egy jó anyag, csak néha belefut öntési hiba.
Amúgy a főtükörhöz kb milyen rádiuszú korrekciós lencse méretekkel kellett dolgoznod? A kb is elég. :-)
Remélem, hogy írásom (véleményem) ellenére sikerrel jársz és látod, majd, hogy kb mit lehet kihozni belőle.
Ha viccelődni akarnék, mondhatnám, hogy "csak a nyulat akartam kiugrasztani a bokorból" Végül is kiugrott.
Tényleg kíváncsi vagyok az eredményekre. :-)
És elismerésem, hogy nekiláttál.

Üdv:János
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.01.12. 21:11

Sziasztok! Engem a sima MN-hoz érdekelne a képlet amivel ki lehetne számolni a görbületeket.
Tudna valaki segíteni?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.13. 09:07

Üdv!

Lásd, vannak még csodák, én sem gondoltam volna, hogy van valakinek egy ilyen project a tarsolyában :)
Az ember új lendületet kaphat egy ilyen munka láttán. Tanulságos eset lesz az biztos, vajon a sok üveg-levegő felület hatását ellensúlyozza-e az, hogy látványban korrigált a látómező, valamint a megmaradó RMS és egyéb hiba ennyi felületen mennyire fog összeadódni a végére. Gratulálok a kitartásodhoz!

- sch-
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.01.13. 17:52

Frankó, hogy a freeweb átalakult, és már nem lehet elérni ezeket az oldalakat január 10-től :evil:
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2012.01.13. 20:26

Köszönöm a bátorító szavakat, ide teszem Gyulai Pali által a távcsövemhez készített tervét.
R1: -685
D1: 12 Anyag: BK7 (mivel most ez az érték 12 mm :-)

R2: -766 (mivel most ez az érték 766 mm :-)

D2: 0.5 Anyag: levegő (tehát ez a korrektorban a légrés a KÖZÉPPONTBAN!!!)

R3: 1578
D3: 14 Anyag: BK7 Az üvegkorong vastagsága középen most 12,2 mm úgyhogy ez is csak 12 mm lehet

R4: 2018
D4: 841.56 (tehát ennyire vannak a korrektorok a főtükörtől)

R5: -2020 (főtükör)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.01.14. 10:31

Megkérdezhetem, hogy az mekkorák az átmérők? Ja és sima táblaüveget írtál az egyik hsz.-ben az BK7 lenne? Hogyan ellenőrizted a pozitív görbületű felületeket?
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2012.01.14. 12:21

A korrektorok átmérője 170 mm, a befoglalás után kb 160mm hasznos átmérő lesz.
Az táblaüveg törésmutatója a specifikációja szerint a BK7-nek felel meg, Pali ezzel számolt.
A domború felületeket csak szferométerrel tudtam ellenőrizni. Olyan lassan haladtam hogy
gondolnom sem lehetett arra hogy mérőüvegeket készítsek az ellenőrzéshez.
Ha ez a távcső sikerül, csak akkor fogok bele egy nagyobb építésébe ha előbb a csiszoláshoz
szerszámokat, az ellenőrzéshez pedig a mérőüvegeket már elkészítettem. Az előírt görbületeket csak így lehet betartani. Ezeknek a korrektoroknak a görbülete azért lett jó, mert ahogy haladtam, Pali az eltéréseket
újratervezéssel korrigálta. Az utólsó felületnél meg már volt annyi tapasztalatom hogy sikerült tartani az előírt rádiuszt.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.14. 17:11

Thomas írta:A domború felületeket csak szferométerrel tudtam ellenőrizni. Olyan lassan haladtam hogy
gondolnom sem lehetett arra hogy mérőüvegeket készítsek az ellenőrzéshez.
Az utólsó felületnél meg már volt annyi tapasztalatom hogy sikerült tartani az előírt rádiuszt.



Ha a domború felület kialakítása üveggel készült, akkor az ellendarab adja a referenciát az ellenőrzéshez, csak valamennyire gömbre kell polírozni. Ez nem sok idő, elég, ha kicsit fényes, és a rácskép gömböt mutat. El sem tudom képzelni, hogy másképpen hogyan lehet "eltalálni" a domború gömböt. Igen kevés eltérés kell, és már L/1 a felület, a zónahibákról nem is beszélve.

http://bhs.broo.k12.wv.us/homepage/alum ... sting.html
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2012.01.14. 18:10

Tökéletesen igazad van. Ha most kezdenék hozzá, sokkal alaposabban fölkészülnék. Így is tervezem mert már tudom hogy mi mindenre van még szükség az alapos munkához. Most már csak akkor fog kiderülni az igazság ha összerakom egy próbapadon és belenézek.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”