Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.15. 08:57

Thomas írta:Köszönöm a bátorító szavakat, ide teszem Gyulai Pali által a távcsövemhez készített tervét.


Üdv!

Átolvastam ismét a Gy. P. cikket. Vagy az én figyelmemet kerülte el, vagy nincs is benne, de részletesen nem esik szó az optikai elemekről, mindössze annyi, hogy gömbfelületek. A leírásod alapján a főtükör domború gömb. Nekem már ez önmagában meglepő. Ha publikus, szívesen megnéznék egy részletes rajzot a leírt paraméterekkel melyen jelölve vannak a távolságok, vastagságok, rádiuszok. A korrekciós lencséről sem tudni, hogy sík-domború-e vagy valami más. (Lehet, hogy az eddig leírtak teljesen egyértelműek, csak nekem nem. :) )

Köszönettel:

- sch-
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2012.01.15. 12:31

A tervet a következő képpen kell értelmezni.
A fény útját követve, R1 negatív előjelű mert homorú, R2 szintén.
Az üveg középen 12 mm vastag. Ezt követi 0.5 mm légrés szintén középen mérve.
A második korrektor R3 görbülete pozitív szám mert a fény irányából domború mint az R4 is.
Az üveg középen 12 mm vastag. Ezt követi 841 mm légrés szintén középen mérve a tükörig.
A tükör görbületi sugara negatív mert homorú.
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.01.15. 12:46

Nekem is meg kellett néznem pár ilyen tervet mire rájöttem hogy is van ez. A fény balról jobbra halad, és a terv is mindig balról jobbra adja meg az értékeket. Tehát ebben az esetben a felületek így néznek ki:
)( ) a két korrekciós lencse domború felükkel összefordítva vannak, 0.5 mm van köztük. A főtükör pedig
841.56 mm-re van a második lencsétől. A távolságok mindig az optikai tengelyen értendőek. a minusz jel pedig
mindig bal fele görbíti a felületet, ha nincs minusz, akkor jobbra. tehát ebben az esetben ez egy 1010mm fókuszú homorú gömbtükör. És ide tennék még egy frankó kis böngésző alapú egyszerű lencsetervező oldalt.
Komoly tervezésre nem alkalmas, tükrözni se lehet benne, de a fejlesztő szeretné tovább bővíteni.
http://nagykrisztian.com/synthrays/index_hu.html
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.15. 22:02

robzon írta:Nekem is meg kellett néznem pár ilyen tervet mire rájöttem hogy is van ez. A fény balról jobbra halad, és a terv is mindig balról jobbra adja meg az értékeket. Tehát ebben az esetben a felületek így néznek ki: )( )


Nagyon ötletes vázlatrajz :) akkor valahogy így néz ki a rendszer.
Gondolom úgy lett tervezve, hogy a síktükör majd a korrektorra lesz erősítve, így a tartólábak elhagyhatóak.
Még egyszer sok sikert a jusztírozáshoz és az első tesztekhez.

- sch -
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.18. 14:04

Sziasztok!

A közel jövőben szeretnék tükör csiszolásba belefogni. Már megvan az árajánlatom a csiszolószemcsékre (a szuroktárcsán való polírozáshoz milyen polír anyagot használjak?), mivel általános iskolában vagyok informatikus, az iskolai fizika laborban eszkábálom a teszteléshez szükséges dolgokat (apropó egy iskolai He-Ne lézerből nem lehet egyszerűen interferométert csinálni? :) ), a labor egyben kémia labor is (ezüstözés - jeh), van 2db 170-es tökéletes pogácsám. Ma viszont a padláson találtam 2db régi szódás szifont, az alja igaz néhol buborékos, de van ez a lényeg. A kérdésem, hogy rögtön a jó tárcsákkal kezdjek és majd lesz valami, vagy először a rossz pogácsákkal tanuljak és ha már átestem az összes létező hibán - ez így lesz - akkor nekifuthatok egy igazán jó tükör készítésének?
Ja és hogyan célszerű levágni az üveg alját? :roll:
Sikerült négy kérdést is besürítenem.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.18. 18:39

Hello Zozee!

A He-Neon lézerből biztosan lehet interferométert készíteni. mert hullámhossza stabil, 632,8 nm
Éppen annyira lesz egyszerű, mintha más lézerből készítenéd.
A szódásüveg alját én vízsugárral vágatnám le, ha árban nem horror. de lehet, hogy egy üvegesnek más lenne a véleménye.
Políranyagok általában: Cérium-oxid, Vas-oxid, Titánium-dioxid, Króm-oxid
Az ezüstözés tényleg jeh! Majd szóljál, átugrok Bátorból, próbáljuk ki az én üvegemen :D
Én a 170-es koronggal kezdeném az biztos!

Üdv:
- sch -
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.18. 19:27

Szerintem is fogj nyugodtan a pogácsákhoz, azokkal tán kevesebb bajod lesz. A fókuszt ne tervezd túl rövidre, és csináld! Elrontva csak akkor lesz, ha eltöröd. A polírozóanyagok közül a festékbolti krómoxid, és a vasoxid könnyen beszerezhető, bár megoszlanak a vélemények az esetleges karcolás kockázatait tekintve. Ezek elsősorban színező anyagok, ezért nem törvényszerű hogy nagyon tiszták legyenek. Nekem még nem volt ilyen rossz tapasztalatom, de sajnos még lehet. A krómoxid gyorsan, a vasoxid lassan dolgozik, csupán e kettőt alkalmazva, utóbbival fejezve be a tükröt, kitűnő eredményt kaphatsz. ( A kémia szertár a tükörcsiszolónak kincsesbánya.)
Sok sikert!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.18. 19:30

Hello Mizar!

Hát nem is hangzik rosszul. Az ezüstözésért cserébe lenne pár kérdés amivel bombázzalak. Sajnos nincsen senki a környezetemben, szinte még területileg a közelemben sem, akitől szakmai segítséget kérhetnék, pláne nem gyakorlatban. Te vagy a legközelebb, úgy is nyár elején akarok belefogni, ki tudja addig még megbeszélünk egy eszmecserét.

Az interferométerről jó lenne valami konkrétabb leírás, eddig mindig csak felületes, sematikus ábrákat, leírást találtam.

Meglátom, hogy haladok a mérő műszerek terén, a 170-es korong még úgy sincs nálam. Kubus Gyulától sikerült szereznem a két korongot, és még oda "a messzi északra" is el kellene mennem értük. Persze lehet, hogy leküldi Debrecenig, ha oda megyek érte, akkor beugorhatok Bátorba? :)

Köszönöm a válaszokat.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.18. 19:44

Sidius írta:Szerintem is fogj nyugodtan a pogácsákhoz, azokkal tán kevesebb bajod lesz. A fókuszt ne tervezd túl rövidre, és csináld! Elrontva csak akkor lesz, ha eltöröd.


Hello Sidius!

Mit jelent a nem túl rövid fókusz? Amugy sem akartam nagyon fényerősre, bolygászásra szánom. Az biztos, hogy nem hagyom ki F/10 -ig. :) Szegény kis kocsimba az 1,70-es cső lehet be se férne. :D
Olyan 1200 -re, vagy 1000 -re gondoltam, nem tudom. Amugy sem egyértelmű, valaki azt mondja gömböt kihozni egyszerű, utána jön a java, valaki meg azt, hogy a gömbtől már nem olyan nehéz a parabolizálás, ami miatt megérné megállni. Meglátom.
Egyébként ha nem jön össze az interferométer, akkor elég a vizsgálatokhoz késél, és rácspróba?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.18. 20:53

Nos, én egyetlen tükröt csiszoltam, azt is Zsámba Pityu felügyelete alatt, f/10-re (140/1355). Viszonylag simán ment a parabolizálás, pár óra volt az egész, közben tucatnyi méréssel. És láttam, mit szenvednek a Kollégák az f/6-7 körüli tükreik parabolizálásával. Az én tubusom is 145 cm hosszú, de szétszedhető lesz, tavaszra kész. Majd mutatom.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vizi Péter 2012.01.18. 21:08-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”