Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.03.24. 10:05

tobe írta:Ha van egy pontosan (tudományosan elfogadott, bemért) difrakcióhatárolt L/4-es tükröd és használsz hozzá egy difrakcióhatárolt síktükröt, lehet e a rendszer maga difrakcióhatárolt?


Szerintem akár lehet is. Az, hogy éppen d.határolt, nem mondja meg, hogy milyen irányú vagy jellegű hibák vannak jelen. A két tükör együtt képez le, akár még az is előfordulhat, hogy egyik főtükörrel való összeállítás elfogadható, a másik nem. Más kérdés, hogy leggyakrabban inkább valószínűleg nem.

tobe írta:Ezt az esetet ha számszerűsíteni kellene mennyi az annyi?


Amennyiben valóban egyenesek a szálak nagyon közel a fókuszhoz is, én nagy fényerő mellett is azt gondolnám, hogy legalább d. határolt a rendszer. Számszerűsíteni persze nem tudnám. Én még mindig bevetem ezt a módszert (is) mielőtt aluztatani küldök egy tükröt. (Már nemsokára lesz IF-em is. :D)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.03.24. 10:07

De miért Tobe írta? :roll:
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.03.24. 10:46

Sidius írta:De miért Tobe írta? :roll:


No, most lebuktál Bozsoky Jani!
Valójában Te vagy Tobe is :D
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.24. 23:03

Jó lenne már haladni a tükörcsiszolásban is, most a tavaszi rendezkedés után valahogy csak egyet kerekre kellene súrolni ... :)
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.03.26. 16:55

Üdvözlet fórumtársak!

Olyan gyakorlati kérdésem van, hogy 25 mm-es üveglapból, lehet-e házilag korongot kivágni?
http://lerch.no-ip.com/atm/
2. rész: Cutting the Mirror
Hasonlóan a fenti oldalon leírtakhoz? Az üveges a 25 mm-es üveget be tudja szerezni, de levágni nem tudja, csak min. 30cm-es átmérővel. (olyan átmerőjű tükörhöz meg már kevés a 25 mm-es vastagság??)

Olvastam itt a fórumozók hozzászólásaiból, hogy első/kezdő tükörnek 15 cm körülinél nagyobbat nem érdemes készíteni. Emellett a Kulin György-féle könyvet is átolvastam és a youtube is szolgáltat hasznos videókat.
Ahogy időm engedi bele szeretnék vágni a tükörkészítésbe, de ahhoz szépen lassan be kell szerezni minden fontos hozzávalót.

A válaszaitokat előre is köszönöm!
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.03.27. 07:06

Szia!
Akármekkora átmérőjű üvegkorong kiszúrható házilag, de általában egy komolyabb állványos fúró szükségeltetik hozzá, amely elég lassú fordulatra is beállítható. Ekkora átmérőnél én 30/perc körüli fordulatszámmal próbálkoznék, vagy még kevesebbel. Ilyen célra az oszlopos fúrógép, esetleg marógép lenne a legjobb, én az utóbbival fogom majd megoldani.
Az első elkészítendő tükör mérete nincs kőbe vésve, nekem az első 195/1300-as volt, és elég jó lett. Mindenki maga tudja mennyire tudja ügyesen használni a kezét, s mennyire látja át a várható nehézségeket, vagy az éppen adódó problémákat. Ilyen vonatkozásban egyáltalán nem mindegy, hogy a hétköznapokban milyen munkát végez az illető. Mindemellett szerintem elsőre elég nagy diadal egy 150/1000-es jó optika elkészítése, de egy 1200-as fókusszal sokkal könnyebben lehet boldogulni, miközben a tapasztalat ezzel is csak gyűlik.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

vastagság

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.03.27. 09:33

Szia!

Nem győzzük elégszer hangoztatni, hogy el kell felejteni bizonyos régi szabályokat. Évtizedekkel ezelőtt nem igen volt lehetőség feszmentes, jóminőségű korongok megmunkálására széles körben. Ezért az öntött korongokban lévő feszültséget a vastagság növelésével ellensúlyozták, hogy biztosra menjenek. A főtükrök finom, precíz kimunkálására a vékonyabb üvegekhez nem sokan foglalkoztak és munkaigényes is volt.
Ezek az 1-6-1/8 vastagságok az átmérőkhöz képest eltolódhatnak 1/10-1/12 felé is. Persze kellő szakértelemmel. A 25mm vastag síküvegek (ami jobban elérhető még mindíg árban) lehet 300-350mm-t is készíteni. De mondták már, hogy 20mm-es pyrexből 50centiset is csiszoltak. Persze nem idehaza. A realitások talaján maradva. A 25mm-es üveg elég vastag és bőven lehet belőle 25-30centis jó korongokat készíteni. Amit láttál azon a bizonyos lapon az jó megoldás. Egy erős acélszalagot körbe kell hajlítani a kívánt kiszúrandó korongátmérőre és egy erős szerszámtestre rögzíteni. A szalagot bevagdosni 5mm-enként (előre) és oszlopos fúróval alacsony fordulatszámon vizes csiszolóanyaggal, ecsettel kenve az üveget át tudod vágni a lapot. Nem szabad durván előtolni inkább lassabban. Amikor átérnél finoman tolni a szerszámot, hogy ne szakadjon ki az üveg széle. Utána szépen körbefazettázni az üveget. Szokták úgy csinálni, hogy kétoldalról vágják be. Ennek a következménye általában, hogy nem találkozik össze a két vágás. Elsőre javaslok pl egy 150/1100-as tükröt, aztán később meglátod. A fenti technikával gyakorlatilag bármilyen méretű korong kivágható üveglapból.

Sok sikert hozzá!

Üdv:Jani
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.03.27. 18:21

Üdv!

Én nemrég így vágtam ki egy darab csiszolnivalót.
Csak egy 0,5-ös horg, lemez, meg némi csiszolópor kellett.
Leragasztottam egy kis öntapadóssal a kivágandó részt, hogy ne karmoljam nagyon össze.
Az utolsó mm-t óvatosabban kellett volna nyomni, kicsit lepattant a széle.
Egy kis erőnlét nem árt. Jó meló! :)

http://www.youtube.com/watch?v=ePNxzZ6BmWw
http://www.youtube.com/watch?v=s4u1k7agYvQ
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.27. 21:46

Nekem is lenne egy 25 centi körüli kivágó szerszámom, falap, közepére vastengely, csak a szélére kellene szegelni ilyen vékony lemezt és ide-oda forgatni, vagy körbeforgatni fúrógéppel pl. egy függőleges tengelyt kellene még hozzá és lassú fordulatot neki.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.03.29. 10:05

A Sándor-féle manuális kivágási technika nagyon egyszerű, milyen vastag üveget vágtál át a videón?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”