Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.24. 22:56

[quote="mizar]
Visszalapozgattam, de nem jöttem rá, hogy mi a sértődésed oka. Azt hiszem, mindenki csak segíteni akart neked. Talán kellene egy rovat, ahol csak elméleti oldalról (tervezgetés, szimuláció) közelítjük meg a témát.
Elnézést, ha mégis megsértettelek valamivel.
Üdv.[/quote]
Dehogy! Félreérted a dolgot! Senki, főleg Te nem sértettél meg semmivel! Hogy mi a hallgatásom oka?
Az a helyzet, hogy az az F/1-es tükör kivitelelezhetősége gondolkodtat el, és hogy még Béla is azt írta, hogy gondoljam meg a dolgot alaposan! - Hát ezen morfondírozom, illetve gondolkodom még, hogy megfogadjam a tanácsát, vagy kockáztassak, és mégis belevágjak? Szó sincs semmi sértődésről....

Szóval semmi god nincs, remélem az influenza is elkerül! Viszont ha már visszanézted az írásokat, akkor láttad, hogy fotózásra kellene nekem egy olyan szerkezet, ami nem színhibás, nem kell korrektor hozzá, és rövid, nagy fényerejű cső. Fixen, erősen lenne szerelve, nem kell hordozni, és ezért gondolom, hogy egyszer kell majd stabilra beállítani és sokat használni. Persze ha kész lesz..... akkor belenézhetsz, akár el is viheted hosszú használatra is, ha van mire rátenni, és leírhatod a tapasztalataidat vele kapcsolatban. Meg is érdemled, mint mindenki, aki segített benne! Feltéve, ha viszitek és hozzátok is, de egyben! :lol:

Szóval van egy új tervem, amely nem tér el jelentősen a korábbitól, csak annyiban, hogy jobban alkalmazkodom a meglévő frontüvegeim görbületéhez. Van 1873mm, 838mm és 570mm sugarú szinte tökéletes nyers gömb, gyárilag ennyi. Előny, hogy pontosítani kell, és tartani a sugarakat. Igy talán mégis lehet egy F/1-es gömböt csiszolni, amely pontos. Hidd el, hogy tudom, mekkora kihívás! A másik az 1873 mm sugarú c=-0.9-es ellipszoid! Ezen is múlik. Ezt sem kell mélyíteni. Alább megadom az adatait, nézzed át, és elemezzed. Szerintem veri a Newton csöveket, és ha úgy számolom, hogy nem kell drága korrektor, akkor megéri még 40% kitakarással is. a fényveszteség kb. azonos a korrektoros és 4 tükrös esetben. Kérdésem, hogy a látószög növelésekor a sugarak mivel egyre kisebb tükörátmérőt igényelnek, csökkenthető-e valahogyan a kitakarás, vagy mégis más rendszerű kómamentes csőben lenne érdemes gondolkodni? Elvileg ez működik, fotózásra is, és belenézve is látni lehet vele. Szerintem nem áll fenn a nézhetetlenség esete, mint amire Attila hívta fel a figyelmemet! Szimmulációval nem egyértelmű, de mintha a 15 mm-es vignettálás mentesség is megfelelő lenne, és nem csökkenne a nagyobb látómezővel és kicsit kisebb 3. és 4. tükörátmérővel sem. Csak ez a bizonyos F/1-es gömbtükör ne kellene. Nos két változatban megadom az adatokat, tedd be a programba, és elemezzed, hátha mégis lehet belőle valami! Notepad - terv-1.sp terv-2.sp néven kimentve a Winspot.exe kezeli. 300 mm átmérőjű csőben elfér. 350-es csőbe meg 337 illetve 322mm-es főtükörrel F/2,5 lenne, ami csúcs! A hossza csak 1m, ami elfér egy kiskocsi hátsó ülésén, vagy csomagterében is! Köszi Sándor! Üdv Imre

Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.95c                       Ferenczi_281mm_F3_prolate-0.9_1fok_sik_komamentes

 4 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             1872          0.9           0             850
 0             0             0            -45            225
 0            -475           0             0             397
 0             570           0             0             691.7565
 0             0             0             0            focal plane

 Aperture 281 mm         Field 1 Degrees     f/-3.00

 Designer: Ferenczi Imre 281mm F/3 sík komamentes 1 fok

Másik változat:

Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.95c                       Ferenczi_268mm_F3_prolate-0.9_1fok_sik_komamentes

 4 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             1873          0.9           0             856
 0             0             0            -45            264
 0            -570           0             0             604
 0             838           0             0             1010.831
 0             0             0             0            focal plane

 Aperture 268 mm         Field 1 Degrees     f/-3.00

 Designer: Ferenczi Imre 268mm F/3 sík komamentes 1 fok

Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.25. 21:23

Szia Imre!

Megnéztem és modelleztem a terveidet. A 2. verzió nekem jobban tetszik. A véleményem kizárólag csak az elméleti megvalósításra érvényes, a gyakorlatban sosem kezdenék bele egy ilyen szerkezetbe. Én a max. 2 darab tükör pártján állok, abból is az a jó, ha csak egyet kell csiszolni. :)
Viszont szerintem az általad felvázolt tervezet működőképes lehet. Azt az átkozott f/1-es tükröt kellene valahogy legalább az F/2-höz közelíteni.
Gömböt még csak F/3-ast csiszoltam, ezt most parabolizálom. Kíváncsi vagyok, hogyan lehet f/1-es gömböt készíteni. Ha az sikerül, nyert ügyed van. Én azzal kezdeném. Viszont a rendszer eléggé érzékeny a pontos görbületekre. Ha eltérsz, át kell tervezni az éppen meglévő görbületekhez. Én biztatlak, (szerintem én vagyok az egyetlen :) Ha sikerül, akkor egy különleges optikai rendszert alkottál. Egy tükrös kómakorrektoros Gregory-félét.
Az, hogy a meglévő üvegek mennyire gömbformák, azt így nem lehet tudni, az első csiszolásnál kiderül.
Elég lenne 220-as porral kezdeni, beállítani gömbre, aztán megnézni, hogyan alakul a fókusz. Ha eljutsz a polírozásig, akkor már csak idő kérdése, hogy mikor és mennyire lesz f/1-es gömböd.
Lehet pár nap, de lehet, hogy soha. :)
Üdv.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2013.03.02. 22:19

Sziasztok!

Megint elakadtam a tükörcsiszolásnál (most volt egy kis időm folytatni). Kezdő csiszolóként eddig alaposan félreértettem néhány dolgot, és meg voltam győződve, hogy a perem van túlzottan lekopva. Megértettem, hogy pontosan az ellenkezője van. A szélső kb. 2 cm tökéletesen összecsiszolódik, a közepén meg nem érintkezik (túl mély a tükör). Felület, buborék, minden alátámasztja (csak a ceruza/filc zavart össze)

Szerintetek hogyan tudom gömbbé alakítani? Arra is gondoltam, hogy tükör alulra, és 1/3 W-nél nagyobb húzások, esetleg center-over-center. Ha így nő a fókusztávolság egy kicsit nem gond annyira, de még nagyobb hibát nem akarok csinálni.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.02. 23:11

Szia, hogy is jutottál idáig ? Kép van róla hogy néz ki ? Az amúgy normális, ha a szélei vannak először összekopva, hanyas porral csinálod ? Mennyire mély, megmérted ?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.03. 07:43

Szia Misi!
Sokan és sokféleképpen csinálják a dolgokat, most elmondom hogy én mit tapasztaltam meg.
A gömb eléréséhez bizonyos fokig szabálytalan mozgás kell. Csiszolásnál a kissé fárasztó epiciklikus mozgás eddig mindig eredményre vezetett, olyan tágassággal, mely átlagban nem haladja meg a harmados húzásoknak megfelelő hosszt.
Én nem teszem a szerszámot soha alulra, mert nincsenek jót tapasztalataim. Könnyen két vagy többféle görbület jön létre. Ez utóbbi módszert csak apró segédtükrökön alkalmazom, mert ott nagyon pontos görbületi sugár kell és könnyű túlszaladni a görbülettel.
Alulra csak akkor tennék tükröt, ha durván kimélyült, laposítani kell, de közben meg lennék győződve, hogy a művelet végére már egyik se gömb.
A főtükröt teljesen nem csiszolom ki mélyítéskor a peremig, hanem kb. fél centire a peremtől finomabb porra váltok. Ekkor a tükör fókusza még kissé hosszabb a tervezettnél. Ezután fokozatosan csökkentve kb. a 400-as fokozatra téréssel érem el a tervezett fókuszt, melyet a harmados húzások a későbbiekben már jelentéktelen mértékben változtatnak meg.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.03.03. 14:44

kincsesm írta:Sziasztok!

Szerintetek hogyan tudom gömbbé alakítani? Arra is gondoltam, hogy tükör alulra, és 1/3 W-nél nagyobb húzások, esetleg center-over-center.


Üdv!
Ezt a módszert ne csináld. Így biztosan peremkopás lesz a vége.
Nem tudom, hogy hol jársz, melyik fokozatnál.
Szerintem 120-as max. 240-es porral, Szerszám alul, tükör felül, egyenes 1/3 és annál kicsit rövidebb húzások, megfelelő nyomóerő. (ne csak az üveg súlya). Én néha, szabálytalan időközönként hosszan is meghúzom párszor. Lehet ütemesen csinálni, és 3-4 húzásonként forgatni kicsit az üveget, körönként a szerszámot. Szerintem félénken adod a nyomóerőt. Időnként csinálj ceruzapróbát, a buborék is mutatja, hogy mikor közelít a gömbhöz. Szép, nagy összefüggő bubi tud képződni.:)
Jó munkát!
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2013.03.03. 18:03

Sziasztok!
Nekem is lenne egy kérdésem.: Sikerült kivágnom pár tv frontüveget, de sajna nagyon mélyek.
7mm-ről szeretném lecsökkenteni legalább 3-3.5mm-re. Mit javasoltok milyen szerszámot csináljak hozzá?
Tudok szerezni acélszerszámot is ha kell! Tulajdonképpen az acélszerszám mire jó? Nem kopik úgy mint az üveg? Sőt, szereztem egy forgóasztalt amit nagy marógépeken használnak szeretném gépesíteni ha lehet a dúrvázást :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.03. 18:27

Szia!
Az acélszerszám egy görbületre esztergált fémkorong, ami nagyon ragaszkodik a görbületéhez, tehát jó vele dolgozni, mert könnyű eltalálni vele a fókuszt. :)
Ideálisan szürkeöntvényből készül, de én sima A38 minőségből (kazánlemez) esztergáltam eddig ötöt és imádok velük dolgozni. Nehezen kopik, de azért vigyázni kell, hogy az a kicsi is egyenletes kopás legyen, különösen az első használatkor.
Egy CNC gép pontos görbületet produkál, de egyetemes gépen is meg lehet csinálni. Én a saját módszeremmel nagyjából 20 mm pontosan tudom tartani a görbületet, a pontos beállítás az első csiszolásra marad, amikor síkról a teljes mélységet a szerszám veszi ki. A további használat már nem olyan kritikus.

Itt egy 250/1200-as még használatlanul:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.03. 18:47

Valamint egy 280/1000-es, amin egy 20, meg egy 25 centis lett eddig kicsiszolva:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.03.04. 09:26

Sziasztok!
Aki tv-monitorüveggel próbálkozik, figyeljen a nyomásra! Én ugyanis minden bizonnyal túl erősen nyomtam és deformáltam az üveget....Szürkeöntvény az ellendarab, 3200-as rádiusszal. Az elején túlmélyült kicsit /2,8mm/, ezért arra gondoltam, hogy a peremet megpróbálom hozzámélyíteni, így 1/3W-kkel dolgoztam, nagy nyomással. A mélységet sikerült beállítanom úgy 2,5mm-re, ami jó, de továbbra is középen nagy buborék volt. Jónéhány óra múlva arra gondoltam, hogy azért nem sikerül talán, mert azért a közepe is kopik és mindig hozzákoptatom a W-kkel a peremet is - erre utalt az is, hogy a mélység megmaradt jónak, de a közepe továbbra is túl mély volt.
Így stílust váltottam, 1/3 és 1/2 egyenesekre. Közben zavart, hogy néha akadozva járt a korong - szárazon kiderült, hogy egy bizonyos vonalban sikerült beleszántanom valami gödröt, ugyanis abban a vonalban akadt, máshol nem...ezért gondolom, hogy túlságosan megnyomtam. /közben 120.ról visszatértem 80-as porra/Csak a kezem súlyával dolgoztam tovább és most már szép simán megy abban a vonalban is /igaz, máshol kicsit elkezdett akadni, de kb. 1 órát simogattam csak, könnyen lehet, hogy kell még/ Az üveg a 18mm-es vastagságról sajnálatosan már átlépte a 15-öt is....Itt tartok jelenleg, a képen látszik, hogy a közepe tuti mély, az öntvénynek a pereme nagyon kopott /szárazon, ceruzával megjelölve kísérleteztem/, máshol nagyjából egyenletes. Ezek éppenséggel a korábban elkövetett hibákat is mutathatják, nem tudom...
Szerintetek is jó úton haladok most már? Nem bánnám, mert elég sportos eseménysorozat volt ezekre rájönni....:)

TZ
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”