Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.09.24. 14:36

Sziasztok!

Ha már a tesztelésnél vagyunk, a monitorüveg-tükrömhöz tervezek építeni egy Michelson-IF-et, mert ehhez egy leírás szerint elég nyalábosztónak egy neutrál szűrő is.
Referenciaként egy homorú lencsét használnék, a rácsképe szerint elég jó. Az átmérője persze nincs 250 mm :)
Szerintetek :
- működik-e egyáltalán így, hogy egy gömbfelülethez hasonlítom a parabolát, azaz a kiértékelő programok tudnak ilyet?
- mivel a referencia felület sokkal kisebb, mint a tükör /kb. 50mm lehet/, közelebb kell tennem a referencia lencsét a nyalábosztóhoz, mint a tükröt?
- a lézer elé ugye itt is kell majd egy lencse, ami szétteríti a fényt a tükör teljes felületén?

Köszi szépen:
TZ
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.09.24. 17:11

TZ írta:Sziasztok!

Ha már a tesztelésnél vagyunk, a monitorüveg-tükrömhöz tervezek építeni egy Michelson-IF-et, mert ehhez egy leírás szerint elég nyalábosztónak egy neutrál szűrő is.
Referenciaként egy homorú lencsét használnék, a rácsképe szerint elég jó. Az átmérője persze nincs 250 mm :)
Szerintetek :
- működik-e egyáltalán így, hogy egy gömbfelülethez hasonlítom a parabolát, azaz a kiértékelő programok tudnak ilyet?
- mivel a referencia felület sokkal kisebb, mint a tükör /kb. 50mm lehet/, közelebb kell tennem a referencia lencsét a nyalábosztóhoz, mint a tükröt?
- a lézer elé ugye itt is kell majd egy lencse, ami szétteríti a fényt a tükör teljes felületén?

Köszi szépen:
TZ



Szia!

Annak idején amikor a Twymann-Green interferométert megépítettem először én is hasonlót akartam csinálni ahhoz, amit Te most tervezel. De elvetettem!

A homorú gömb referenciádnak, minimum olyan fényerősnek kell lennie, mint a legfényerősebb tükör amit mérni szeretnél. DE EZ A GÖRBÜLETI KÖZÉPPONTBÓL ÉRTENDŐ! Magyarul ha f/3-as parabolát akarsz tesztelni akkor a referencia gömböd f/1,5-ös kell, hogy legyen vagy fényerősebb, mert ez a görbületi középpontból nézve f/3-as sugárkúpot ad. A lézert is szét kell húzni, egy mikroszkóp objektívvel. Az objektív fókusza a sugárosztó lemezen kell, hogy legyen, és ide kell, hogy essen a referencia gömb görbületi középpontja is és ide kell esnie a mérendő parabola fókuszpontjának is.

A kiértékelő program, szerintem tudná kezelni, esetleg előjel váltásra lehet szükség, de ezt jobban át kellene gondolni.
Rácskép helyett én megkérnék a valakit, hogy egy Bath interferométerrel mérje meg a referencia gömbödet, mert ilyen fényerőnél érhet meglepetés, nem is kicsi. Mondanom sem kell, hogy a referencia, minimum über nagyon pontos kell, hogy legyen. Lambda/6-os "referenciával" nem lehet mérni.

Nem akarlak lebeszélni, de a fenti nehézségek miatt döntöttem annak idején én is a Twymann-Green elrendezés mellett. De ma inkább javaslom a right angle Bath-interferométer elrendezést. Ezerszer könnyebb beállítani és mérni vele, mint a másik kettővel.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.09.24. 21:35

Üdv Zozee!
Ha ez megnyugtat, én hamarosan nekiállok 200-as síkok dörgölésének. Nekem ezek közül egyre lesz tartósan szükségem, úgyhogy ha sikerül, lesz fölöslegem. Egyszer ezt is el kell kezdeni, de a befejezés időpontja kissé bizonytalan. Néhány óra munka után könnyen becsülhetővé válik, majd sok óra után ismét bizonytalan lesz. :lol: (De eddig minden csak elkészült előbb-utóbb! ;) )
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.09.25. 08:22

Sidius írta:Üdv Zozee!
Ha ez megnyugtat, én hamarosan nekiállok 200-as síkok dörgölésének. Nekem ezek közül egyre lesz tartósan szükségem, úgyhogy ha sikerül, lesz fölöslegem. Egyszer ezt is el kell kezdeni, de a befejezés időpontja kissé bizonytalan. Néhány óra munka után könnyen becsülhetővé válik, majd sok óra után ismét bizonytalan lesz. :lol: (De eddig minden csak elkészült előbb-utóbb! ;) )


Üdv!

:) Igen ez megnyugtat, és jól hangzik. Majd ha oda kerül a dolog, akkor megbeszéljük, el ne felejtkezz rólam. :)
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.09.25. 19:28

Én azt javasolnám, hogy autokollimációs síknak legalább 250-eset kell csiszolni. Gondolni kell a jövőre is. :-)
A mellékelt képen egy saját csiszolású 250-es síktükör látszik autokollimációs interferométeres tesztben.
Ezt is nagyon nehéz volt összelőnőm, - el sem tudom képzelni, hogy sikerült volna, ha a furat helyett
síktükör v. prizma van.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.09.25. 20:15

Alighanem igazad van Béla! Nekem is eszembe jutott ez, de pillanatnyilag 200-as korongokban dúskálok, 250-es csak egy van. Meg aztán mindig bolygózok meg Holdazok, és ilyen tükröket szeretnék nagyrészt csinálni. A 200-as is ritkán tudja magát megmutatni, így zömében ez a kompromisszumos fölső átmérőkorlátom. De igen valószínű, hogy ha sikerülnek a 200-as síkok, akkor nekifutok egy jóval nagyobbnak is.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.09.26. 09:51

"Nem akarlak lebeszélni, de a fenti nehézségek miatt döntöttem annak idején én is a Twymann-Green elrendezés mellett. De ma inkább javaslom a right angle Bath-interferométer elrendezést. Ezerszer könnyebb beállítani és mérni vele, mint a másik kettővel."

Köszi szépen a tanácsot, hallgatok a tapasztaltabbakra! :)

Küzdök így is épp eleget a terveimmel:)

TZ
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.10.12. 07:13

Lehet hogy egy kicsit off topic a kérdésem, de azért írok ide mert szerintem itt vannak a tükrök tesztelésében és kiértékelésében legtapasztaltabb kollégák. Csatolok két képet ami a főtükröm tesztelésekor készült még 2004-ben(én használtan vettem idén Júniusban). Én teljesen meg vagyok elégedve az csövem teljesítményével, pusztán kíváncsi lennék hogy az asztigmatizmusra és a kóma hibára vonatkozó adatok alapján milyenre értékelitek a tükör minőségét. A stehl és a P-V értékkel tisztában vagyok, de ezek a számok nekem nem mondanak semmit :). Ha jól tudom, tesztelésnél a főtükröt értékelik csak. Honnan tudhatnám meg, hogy a segédtükör nem-e rontja vissza az egész optikai rendszer teljesítményét? Az is vizsgálható valahogy? És még itt nem ért véget a kérdéseim áradata! A főtükör bevonata egy kicsit öregecske. Erös fényben úgy néz ki mintha poros lenne, pedig nem az. Ez észrevehető képromlást okoz egy új bevonathoz képest? Nem szeretnék elveszni a részletekben, ha azt mondja valaki hogy ezekkel az apróságokkal kár foglalkozni akkor elhiszem, és továbbra is örömmel használom a csövet. Viszont ha bármivel tudnék javítani a távcsövem által adott kép minőségén, azt szívesen megtenném. Válaszaitokat előre is köszönöm!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.10.12. 07:59

Tyű, ez nem akármi! Egy 200-as zerodur tükör!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.10.12. 10:34

Jól tudom hogy a zerodur egy nagyon kis hőtágulású speciális üveganyagot jelent?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”