Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.11.17. 21:00

A nálam megfordult tükörnek pedig így nézett ki a hátulja.

Ez sem volt sokkal jobb, mint diffrakció határolt.Igazából nem is volt parabolizálva.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.11.26. 13:05

Sziasztok!

Alakulgat a monitorüveg-tükör :)

A legutóbbi híreim óta sikerült kipolíroznom, a szélén már csak olyan gödrök vannak hézagosan, amik valószínűleg maradnak is.
- Teljes szerszám alul módszerrel dolgoztam, 1/3-os kilengéssel, ami szépen és egyenletesen nem gömböt alakított, hanem a közepe jól visszalaposodott... Nem foglalkoztam vele, mert ki akartam polírozni a széléig és a peremkopást is el akartam tüntetni. Amikor abbahagytam, valahogy úgy nézett ki, mint a DSCF6355.
- Ezek után megpróbáltam mélyíteni a közepét, teljes átmérős húzásokkal, rányomva dolgoztam - hiába.
- Aztán arra gondoltam, ha ez nem megy, akkor a visszalaposodott közepéhez próbálom a peremet laposítani, azaz közelíteni a gömbhöz,/75%-os szerszám felül módszerrel/ itt tartok most, ez látszik a DSCF6373-on.

Látszik, hogy még domborodik a közepe, most éppen azon gondolkodom, hogy így tovább kicsit erősebben rányomva, hogy kopjon a közepe is, vagy teljes szerszám alul és alapos préselés után megpróbálok gömböt csinálni 1/2, vagy akár teljes átmérős húzásokkal...Már csak 15 perceket dolgozgatok rajta és utána ellenőrzöm, hogy ne haladjak sokáig rossz irányba.

Elgondolkodtató, hogy mennyire nehezen alakul ki a gömb alak...
Imre, szép a kivágott üveged és komolyan sok sikert kívánok hozzá!!! Milyenek a méretarányai?
Szerintem mindenképpen érdemes belevágni, mert az ember a végére csak megtanulja, hogyan kell bánni vele, még ha nem is egyszerű. Ha sikerül, nem került szinte semmibe, csak a munkaidődbe - én a polírozásban kb. 50 óránál tartok. Az enyém nem kezes bárány, már a durva csiszolásnál gondjaim voltak vele, ami egészen elbizonytalanított. Roppantul érzékeny, ha nagyon nyomom, simán asztigmatikus lesz, ha nem nyomom, nem haladok, vagy szinte ellenkező irányba... Nagyon nehéz eltalálni a határokat. A szurok/hőmérséklet tényezők nagyon számítanak, nálam 21C alatt nem is volt érdemes próbálkoznom, most már tudom, csakis hibákat csináltam vele. Majd csinálok egy animációt a rácsképeimről, érdemes lesz megnézni, ha valaki akar szörnyülködni, hová lehet eljutni percek alatt és hány óra munka azt visszahozni...

TZ
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.11.26. 17:55

Szia!
Nagyszerű! Első képek egy monitorüvegtől! :D
Ahol próbálkozás van, ott távcső is lesz előbb-utóbb! (ez nem fenyegetés akar lenni) :)
Mik is lesznek a paraméterei? (Már biztos írtad, de nem kerestem vissza.) Még a végén magam is szétfúrok egy monitort. :)
Mit tapasztaltál a hőkülönbség hatására? Mennyire érzékeny mondjuk a kéz melegére és főleg mennyi ideig lehet érzékelni a torzulást ráccsal?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.11.26. 20:36

Sidius írta:Nagyszerű! Első képek egy monitorüvegtől! :D


Jani! A te monitorodon sosem volt kép? :lol:
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.11.27. 11:49

Természetesen távcsövet szeretnék belőle faragni:)
255 mm az átmérője, f 5,5.
Amikor elkezdtetek monitorüvegekről írni, akkor az olcsó alapanyagot leszámítva tetszett egy felvetés, hogy hamar hűl majd - ennek a vastagsága /vékonysága?:)/13,5 mm csak.
Az biztos, hogy a hőmérséklet változásaira nagyon intenzíven reagál, virtustáncot járnak a rácsvonalak. Meg fogom mérni, hogy egy mondjuk 2 másodperces megfogás nyoma mennyi ideig látszik rajta!
A vékony anyag miatt még az is eszembe jutott, hogy húzással parabolizáljam /Alan Adlertől olvastam egy cikket/, de sajnos nem elég egyenletes a vastagsága, kb. kétszerese annak, mint amit tűrésként ír, így komoly az asztigmatizmus veszélye.
Így valószínűleg rendesen fogom parabolizálni.
Előbb legyen gömb...:) Otthon közben felfedeztem, hogy a szurkon középen összegyógyultak a barázdák, azaz nem harap, szóval ezt előbb rendbe hozom.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.11.27. 17:31

mizar írta:Jani! A te monitorodon sosem volt kép? :lol:

Ez jó! A kijelentés a velem rendesen átellenes oldalra vonatkozik -még most-. :)

TZ írta:255 mm az átmérője, f 5,5.

Ez igen! "Bevállalós" méret! Mindenképpen nyújts majd betekintési lehetőséget az alakítási folyamatba! Szerintem többen is kíváncsiak vagyunk rá.

TZ írta:Az biztos, hogy a hőmérséklet változásaira nagyon intenzíven reagál, virtustáncot járnak a rácsvonalak.

Ez nem jó hír, de önmagában nem zárja ki a jó végeredményt. A táblaüveg is erősen reagál, mégis jó tükör lehet belőle.
Minden esetre sok sikert kívánok/kívánunk!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.11.28. 13:29

Szia Jani!

"nyújts majd betekintési lehetőséget az alakítási folyamatba! "
Természetesen és nagyon szívesen összefoglalom majd, ezért is jó ez a fórum, bár ebben a témában a saját tapasztalatok a legfontosabbak talán. Sokat kínlódtam /eddig is/ vele, nagyon más, mint az eddig csiszolt 165, és talán befejezett 155, valamint félig befejezett 100-as átmérőjű tükör, összehasonlíthatatlanul nehezebb...
Azért a következő ekkora már könnyebb lenne talán..:)
Ha majd távcsőben lesz, rendes hűtést próbálok neki készíteni. A most használt 165-ösnél is előfordul /szellőző lyukak vannak a tubuson a tükör felett/, hogy valami alig érzékelhető szél kerekedik, vagy talán elkezd hűlni az idő és elkezd kettőzött képet adni, ami néhány perc alatt elmúlik. Ennél a vékony tükörnél ez feltételezem fokozott jelenség lesz, de talán hamarabb abbamarad majd.
Köszönöm a jó kívánságot, igyekszem!!! :)
A megfogás/rácspróbát a hétvégén megejtem!

TZ
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.01. 20:43

TZ írta:Az biztos, hogy a hőmérséklet változásaira nagyon intenzíven reagál, virtustáncot járnak a rácsvonalak.
Sidius írta:
Ez nem jó hír, de önmagában nem zárja ki a jó végeredményt. A táblaüveg is erősen reagál, mégis jó tükör lehet belőle.



Sziasztok!
Ma elővettem egy korábbi tükrömet, és políroztam egy kicsit. Ez egy 125/435-ös (f/3,48) TV tükör, vastagsága 7mm. Nem csupán időhiány miatt állnak a "projektjeim", hanem azért is, mert mindegyiken sikerült szép karcot rajzolni, ahogyan illik. Ez pedig meglehetősen kedvemet tudja szegni, hiszen sok-sok munkaóra kipolírozgatni őket. Ezt a tükröt már mélyítgettem, mikor a baleset történt. Most lassan visszaállok gömbre ismét.
Készítettem két videót. Az első a polírozás után feltett, beállított, kihűlt, megnyugodott, stabilizálódott stb. tükör. A másodiknál 35-40 mp-re megfogtam a tetejénél. De csináltam pár másodpercig, 1 percig is.
Ha láttok változást a két videó között, akkor mondjátok, mert én sem élőben, sem így nem láttam. A 22 centis 8mm vastag TV tükörnél sem volt ilyen tapasztalatom, és szerintem a 31 centisnél sem lesz.
A rácsvonalak állnak, mint a cövek. Teljes mértékben elégedett vagyok ezekkel az üvegekkel, talán puhább egy kicsit, mint gondoltam. Szinte adja magát, hogy egy f/2-es gömböt készítsek Hindle gömbvizsgálathoz, és akkor megpróbálok majd egy Cassegraint is.
Csiszolgassatok, és ne feledjétek, hogy a tett halála az okoskodás. :)

(A videók időrendben)

http://www.youtube.com/watch?v=4GFd3aux ... e=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=eOa1V_xg ... e=youtu.be
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.12.02. 10:42

Én is kipróbáltam a tükörfogást: 2 másodpercig fogtam lehetőleg egy rácsvonal közelében és utána kb. 25 sec múlva már nem lehetett látni a rácsvonal torzulását.
Sanyi! Hogy lehet, hogy a te tükrödön hosszabb hőhatás sem okozott ilyet? Vagy rosszul értettem valamit? Hideg volt a kezed? :)
Látom a készülő tükreink átmérő/vastagság arányai erősen hasonlóak! :)
Hét végén megpróbáltam kiegyenesíteni a rácsvonalaimat, meg a kis peremkopást eltüntetni, de nem sikerült. Ezért új, puhább szurkot öntöttem a tárcsára és sikeresen összetapasztottam a tükörrel...Néhány órás próbálkozás után egy mélyhűtéssel sikerült leszedni, mielőtt a rezsóra tettem volna, hogy olvadjon fel, aztán majd lehúzom róla valahogy...:)
Kíváncsi vagyok rá, ez hogyan fog működni, mert a másik tuti kemény volt. Lehetetlen jelenségeket produkált és a mérésnél is a keménysége a felső határon volt.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.02. 20:50

TZ írta:Hét végén megpróbáltam kiegyenesíteni a rácsvonalaimat, meg a kis peremkopást eltüntetni, de nem sikerült. Ezért új, puhább szurkot öntöttem a tárcsára és sikeresen összetapasztottam a tükörrel...Néhány órás próbálkozás után egy mélyhűtéssel sikerült leszedni, mielőtt a rezsóra tettem volna, hogy olvadjon fel, aztán majd lehúzom róla valahogy...:)
Kíváncsi vagyok rá, ez hogyan fog működni, mert a másik tuti kemény volt. Lehetetlen jelenségeket produkált és a mérésnél is a keménysége a felső határon volt.


Üdv!
Nem állítom, hogy ezek a TV képcsőből kivágott üvegek csodaüvegek! Macerás vele a munka a domború hátoldal miatt, a széle nehezebben polírozódik mint a vastag üvegnek, de könnyen kezelhető, a legtöbb nagyon homorú, alaposan laposítani kell, ha csak nem f/2, f/3-as tükör a cél. Előnye, hogy ingyen van, és szerintem feszültségmentes optikai üvegek. Teljesen korrekt gömbfelületet már többször csináltam, amelyik üvegből azt lehet, abból parabolát is lehet. Csupán idő kérdése.

Szerintem lágy szurkod volt, éppen keményebb kellett volna.
Ha a barázdákat szikével akarod kialakítani, vagy a meglévő barázdát korrigálni, és közben kagylósan nagy darabok lepattannak, akkor kemény. Egy nagyon kemény szurokkal napokig polírozhatsz normál vagy nagyobb nyomással, akkor sem záródnak a barázdák. De még az sem csinál ilyen polírhibát. Persze tudni kell megfelelően préselni is.
Természetesen ezek csak az én tapasztalataim.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”