Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.27. 22:46

mizar írta: :D


Most akkor hogy polírozzam tovább, a szélén vannak azok a sávozódások, egy kisebb koronggal gondoltam megpróbálni a szélén polírozva pl. hogy az hogy tudna megszűnni, no meg az egész felületet kell még alakítani, csúnya sávos felület volt a kiindulás, ahhoz képest egész kisimult, már csak a mértékek miatt is kísérletezek vele amúgy.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.27. 23:55

tobe_ írta:
mizar írta: :D


Most akkor hogy polírozzam tovább, a szélén vannak azok a sávozódások, egy kisebb koronggal gondoltam megpróbálni a szélén polírozva pl. hogy az hogy tudna megszűnni, no meg az egész felületet kell még alakítani, csúnya sávos felület volt a kiindulás, ahhoz képest egész kisimult, már csak a mértékek miatt is kísérletezek vele amúgy.


Tobe!
Egy tükörtől sokkal fontosabb dolgokat is újra kezd az ember életében, ha úgy alakul.
Próbálgattad, küzdöttél vele, de ennyi. Az egyetlen esélyed, ha újra elkezded, legalább a 600-as (vagy 400-as) portól. Itt van lassan az újév, a fogadkozások ideje. Megígérhetnéd, hogy úgy fogod csinálni, ahogyan le van írva. És hidd el, akkor sikerülni fog. Gyorsabban, mint gondolnád.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.28. 00:45

Van másik korong amivel azt meg tudom csinálni, ezzel meg csak szórakozok, hogy lássam milyen a kép ha ilyen az alakja, meg mi történik, ha egy kis koronggal elkezdek dolgozni azon a rossz részen, kell hogy lássam, hogy milyen nagyságrendi változások történnek, ha mikor mit csinálok, tapasztalatszerzés miatt. Nincs azzal semmi gond. Most egy kicsit úgyis ráérek év végéig új elejéig, legalább szórakozok egy kicsit , kiengedem a gőzt.

Most például enne a parabolizálási műveletére ráment kb. 2 óra tisztán és így tudom viszonyítani, ha nem ilyen fényerős lesz valamelyik, akkor arányosan mennyi idő kell pl az én munkatempómmal meg nyomás mértékkel, mivel minden ember más és hiába látsz valami értéket nálad másképp fog működni. Így megláttam nálam mennyi ez az idő jelenleg, meg fel is jegyezgetek mindent lehetőleg, hogy később tudjak jobban emlékezni, mert elfelejtődnek a dolgok idővel.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.12.28. 09:30

Sziasztok!
Először is termékeny 2014-et kívánok mindenkinek!
Nálam az elmúlt egy hétben befejeződött egy 200/100-es referenciagömb, egy hiperboloid segédtükör (ég alatt még nem volt) valamint egy 150-es referenciasík is a finisben van, amit segédtükör készítéséhez fogok használni.

Közben az üveg zsírtalanításának problémájával akadtam fenn, ugyanis nemigen találok salétromsavat. Az ezüstözést többször is sikeresen megcsináltam már, próbára kiváló lett az ég alatt is. Csak sosem lett olyan igazi csillogó, mint kéne, mert nem volt tiszta az üveg. Csak a távcsőoptikákat küldöm alumíniumozni, a tesztcuccok szerintem ellennének ezüstréteggel is. Van aki tudja, hogy hol lehet salétromsavat szerezni?

Másik dolog: egy db. 150 körüli átmérőjű síkdomború, egytagú lencse is érdekelne 500-as körüli fókusszal, valamint egyéb, kisebb síkdomború lencsék is.
A nem közérdekű informácikat privátban intézhetjük.
Köszi
K. Jani
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.12.28. 14:35

Sidius írta:Van aki tudja, hogy hol lehet salétromsavat szerezni?


1) Azt hiszem, intézmény tud rendelni a kémia oktatáshoz.
2) Kell egy jó gyógyszerész ismerős. :D
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.28. 15:28

Sidius írta:Csak sosem lett olyan igazi csillogó, mint kéne, mert nem volt tiszta az üveg.


Nekem is mindig mattos lesz az ezüstözés és legutóbb elgondolkodtam mi lehet az oka. A folyamat vége fele a sok kicsapódó anyag kis szemcsék tapadnak rá a felületre és attól lesz olyan matt. Legalábbis ez az egyik oka szerintem. Erre azt találtam ki, hogy úgy kellene csinálni, hogy a tükör fejjel lefele legyen és a képződő kis szemcsék nem a tükörre esnek le, hanem attól elfele mennek, így lehet nem lenne olyan mattos. Ezt még nem próbáltam ki, de ha majd legközelebb ezüstözök így akarom csinálni. Lehet, hogy nem is rossz az ötletem.

HNO3 nekem is van egy kis üveggel, vegyész ismerős által ... :) Csak ezt nem nagyon lehet postázni, így küldeni nehéz lenne.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.28. 17:02

Na, most meg estem egyet keróval a nedves úton, a kezem kissé megnyekkent, nem tudom hogy tudok polírozni ma, lehet nem fog menni .
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.12.28. 23:44

tobe_ írta:nem tudom hogy tudok polírozni ma, lehet nem fog menni .

Remélem nem komoly a sérülés!
Engem ez a gömb dolgoztatott meg úgy, hogy mikor kezembe veszem mindig eszembe fog jutni. Olyan nehezen adta meg magát, hogy már-már pszichológiai sérüléstől is tartottam :).
A sav meg majdcsak megoldódik. Igazából nem a kissé matt felület izgat, mert mi van ha csak 50-60 százalék visszaverése lesz? -Semmi. A csapadék még vizes állapotban vattával finom érintéssel lejön, de sajnos ahol nem tiszta az üveg, ott az ezüsttel együtt. Egyébiránt meglepően elég jól tapad a fém a tiszta üvegre.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.12.29. 10:59

Sziasztok!

El vagyok maradva némi válaszadással.
A 68 cm-es tükör durva csiszolását tényleg úgy végeztem, hogy ráálltam a 300-as ellendarabra
és testsúly áthelyezéssel lehetett siklani a homorulatban peremtől-peremig.
Mondanom sem kell, hogy így sokkal hatékonyabb volt az anyag leválasztás.
Akkor volt olyan durva korund porom, hogy csiszolás közben világított a két üveg között
rubinpiros fényben. Félhomályban nagyon szép látvány volt!

Ezüstözés.
Nem csak salétromsavval lehet ezüstözés előtt letakarítani az üveget.
Laboratóriumokban üveg eszközök takarítására használnak un. króm-kénsavat,
ami szintén elég agresszív anyag. Előállítása biztosan megvan a neten.
De szerintem tökéletesen jó megoldás az, ha tömény mosogatószert csöppentünk az üvegre,
és polírporos vattával alaposan átdörgöljük a felületet. Utána alapos öblítés.
A felületi homály az valószínűleg a nem tiszta vegyszer miatt lehet.
Én leginkább a K-OH, vagy Na-OH-ra gondolok, mivel levegővel érintkezve
kötnek meg szén-dioxidot, karbonát keletkezik.
Sokat kínlódtam ennek a felületi rétegnek az eltávolításával, míg találtam egy jó megoldást.
Ezüstözés után rögtön hígított mosogatószert rakok az ezüstre , majd egyfajta szerves oldószert
ami van nekem, de nem tudom mi, én triklór-etilénre tippelek, - ebbe szórok polírport
és vattával enyhe nyomással szépen lejön a felületi homályos réteg.
Amikor az öblítővíz gyöngyözve fut le az ezüstről, - akkor jó.
Az alábbi képek magukért beszélnek:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.12.29. 11:01

Ez a két kép lemaradt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”