Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.13. 20:49

Ebay-es oldalon látok pár ilyesmi 100 g-ost, meg van rózsaszínű, meg fehér és szemcse méretre milyet érdemes beszerezni ?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.01.14. 19:24

Nekem rózsaszínes (talán kissé narancsos :? ) árnyalatú van. Gyors anyag, de a szemcseméretét ne kérdezd, nem tudom. Lehet vele haladni, ez a lényeg. Gyanítom, hogy ez az anyag azonos azzal, amit az Uránia boltban anno árultak. Úgy tudom, "polirit" néven is emlegették.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.14. 21:32

Kösz.

Ma is haladtam, pár fogás után, a szuroktárcsán igazítottam picit, ott egy helyen mintha jobban hozzáért volna és vagy 2x15 perc polírozás után a felületem már a széleken is elérte a kb. 90-95%-os tükrös felületet, azon kívül, amint belenéztem a késélbe és rácsba, majdnem leestem a székről, ugyanis a tegnapi állapot szerinti fókuszban kb.5-6 mm-t is elérő túl mély felület helyett kaptam egy egész jónak mondható gömböt.

A képen látható pár kör alakú torzulás és a rácsképen a szálak szélén található kidomborodások a kis felbontású kamera felvétel és pár porszem miatt látszik, a fókuszban betolt késél vizsgálatnál is az egész felület egyszerre sötétül elfele, nagyon kicsi hiba lehet benne, már persze biztos van pár 10 nm, de amit eddig láttam itt magamnál ez eddig a legjobb, és ahogy csináltam az egészet, ezt meg tudom ismételni úgy érzem, nem véletlen, ez a mostani eredmény. Nagyon jó lett most a kedvem emiatt. Majd később ha az ég nem romlik el vagy jó, lehet kimegyek és csőbe téve megnézek, amit tudok, ha lesz erőm még, mert valami más dolgom van most, azt kell csinálnom.

Vas-oxiddal, azzal a Bayferrox félével políroztam az elejétől fogva, elég gyorsan dolgozik az, szerintem 4-5 óra alatt teljesen kifényesedik majd.

Azt hiszem, ezzel majd képes leszek látni finomabb részleteket, mint a 76/700-as csöveimmel, már alig várom. Ezután majd jön a nagyobb tükör, majd azt is elkezdem ha ez megvan. Tavaszra az is meglesz.

Íme a rácskép: (a rácsom egy encoder tárcsa, amin 500 osztás van, valami 22mm az átmérője, annak 5mm-nyi szélén, azért is látszanak a vonalak egymáshoz képes nem teljesen párhuzamosan, fordulnak elfele, ez nem a tükör hibája, csak jelzem)

ssz_kép.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.01.14. 22:01

Béla! Itt valami nem okés!
Ha az utolsó két kép foucault kép, és tényleg az, akkor ott zónahiba van, és a perem is rossz. Szerintem asztigmatikus is. A rácsképen viszont ennek semmi nyoma. (talán kicsit látszik) Ha az előző brutális zónahibád tényleg létezett, akkor 2x15 perc polírozgatással nem hozod ilyen szintre. Túl egyenes az a rácskép. A nulláról nem lehet hirtelen ilyet csinálni.

De legyen igazad!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.14. 23:39

Az utolsó kép is rácskép, ott már a fókuszban volt a rács kb., az első kettő képen meg pár mm-re. Csak ezen a rácshézag nagyobb is, mint ahol nem átlátható, azért nem is látszik a szál se, meg a pontszerű fényforrásom is kicsit lehet nagyobb mint kellene.

Lehet nem volt az előtte sem olyan brutális, ahogy te nevezed, ezek a szavak eléggé nem egyértelműek, nem jellemzik számszerűleg a vizsgálatokat, de szerintem akármilyen is, ez annyira már nem rossz.

Még egy okulárt kellene a kamera elé tennem, hogy kicsit nagyobb képet tudjak készíteni, szemmel látom amúgy hogy nem rossz, a rácsszálak, mint a fény útja olyan egyenesek.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.01.15. 00:17

Na jó, figyelj. Egy valamit ne felejts el. Csak magadat csapod be, nem minket. A demagógiát hagyd meg a politikusoknak. :)
Nem beszélve arról, hogy elbagatelizálsz egy komoly munkát.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.01.15. 08:34

tobe_ írta:
Lehet nem volt az előtte sem olyan brutális, ahogy te nevezed, ezek a szavak eléggé nem egyértelműek, nem jellemzik számszerűleg a vizsgálatokat, de szerintem akármilyen is, ez annyira már nem rossz.



Szia Tobe!

Szép egyenesek a rácsszálak a képen amit belinkeltél. Úgy néz ki, hogy sikerült közel tökéletes gömböt készítened. Gratulálok!

Szerinted így jobb?

Azt hiszed, hogy a saját munkámban nincsenek brutális hibák és torzulások? Hetek, hónapok telnek el, és alakul a felület, meg romlik, sokszor újrakezdem, de nem hitegetem magam. Egyszer majd sikerül.

Most tényleg mindenre meg fogsz sértődni?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.15. 11:57

Egyáltalán nem sértődök meg, ti valamit félre értetek, igen jó a kedvem, kitartó vagyok, lehet sokat poénkodok, csak hogy megnyugodjatok. :)

Ma is szakítok pár órát a tükörre megígérem.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.01.16. 12:21

Tobe!

Azok a rácsszálak tényleg túl egyenesek és nem igazán állnak összhangban a mögötte látható árnyképpel.
Változtass szerintem a mérési módszereden, hogy tényleg az igazat lásd. A jan.10-i képeid beszédesek, valami hasonlót kell láss ráccsal is.
/Azért szólok én is, mert kb.másfél évig jártam rossz úton a monitor-üveggel. Most felcsiszoltam, közben kb. 30 db ceruza próba, nemsokára polírozom 10 percig és megnézem ráccsal, aztán ha gömb, akkor folytatom, ha nem, akkor 800-assal megpróbálok azt csinálni belőle.
Azaz ellenőrizz többféle módon!!!/

Zoli
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.16. 15:22

Políroztam tovább, felület ugyanolyan gömb maradt, fókuszban betolva a késélt, semmi kis gödröt sem látni benne.

Majd építek interferométer is. Tegnap kint az ég alatt megteszteltem, de pár körülmény nehezítette a dolgot. Bepárásodott a segédtükör és tükör, így kicsit szórt fényt is adott. Kiderült, hogy a segédtükörként kipróbált valami fénymásolóból kitermel tükör nem jó, vagy 3-4 féle külön fókuszálható képet adott. Ezt a problémát úgy sikerült kiküszöbölni, hogy megnéztem a felület melyik részét kell kitakarni, hogy az egyik élesnek kinéző keletkezett kép maradjon meg, a tükör kb. egyik felét letakarva sikerült. Bevilágított még az utcai lápa, arra a cső végére tettem egy árnyékolást. Felhő is jött, sávokban, majd be is borult később.

Ezt leszámítva éles képet láttam, csak így a fele fényerő miatt a 4mm okulárral a Jupiter elég sötét volt, meg a szétszórt fények miatt, ami a párásodás miatt volt, de amit láttam eddig az meggyőző volt.

Miután meguntam a harcot ezekkel a bajokkal, hogy a segédtükör problémát hogyan oldjam meg, eszembe jutott, hogy a 76/700-asban levő gyári jó minőségű segédtükörrel meg tudom majd megint tesztelni-. Csak annak olyan 15mm kistengelyű tükre elég kicsi, de ha a fókuszpontot a cső szélére állítom, akkor onnan simán belátja az egész tükör felületemet ráadásul elég kis kitakarása lesz, úgyis csak a bolygót akarom vele nézni.

Annak meg simán elég az a pár percnyi látómező is, ami a nagyobb nagyításnál szükséges, hogy ott teljes fényerőt kapjon. Ez fog következni, amint lesz egy kis időm, hogy ezt a segédtükröt beszereljem valahogy, meg jó idő is ha társul majd hozzá.


Annak
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”