Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2015.03.05. 15:36

A két hete elkészült 251/2170-es f/8.6-os Yolo-m tubusa fa vázas. Kellően merev és nem túl
nehéz, az ára a zérushoz közeli.
Van még rajta munka, - festés, burkolás, - de már így is használható.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.05. 18:14

berenteb írta:A két hete elkészült 251/2170-es f/8.6-os Yolo-m tubusa fa vázas. Kellően merev és nem túl
nehéz, az ára a zérushoz közeli. ...


Kösz a működő példát, Béla!

A rácsok is fából vannak, gondolom. Kb. 20x20-as rétegelt lemezből?
Hogyan rögzítetted a csomópontokban őket? Simán ragasztással?


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2015.03.06. 14:52

25x30-as gyalult fenyőléc, az illesztéseknél ragasztva és csavarozva.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.03.09. 07:49

Sziasztok!

Van egy régi tükrös távcsövem, amiben egy 18 mm széles, 90° prizma van. Sajnos a felülete elég viharvert és a mai kor követelményeinek sajnos ma már nem felel meg az optikai minősége. A távcső főtükre az idén lett felújítva, gőzölve. Most odáig jutottam, hogy a prizmát szeretném kicserélni egy jobb minőségűre mint a jelenlegi. Mivel senki se vállalja fel a felületének az újra polírozását ezért új beszerzésbe fogok majd gondolkozni az elkövetkezendő hónapok folyamán. Pedig szép kihívás lenne felújítani...

Mivel nem kívánok a tubuson átalakítást végezni, ezért magában csak egy prizma cserén gondolkodom.

Találtam az ebay oldalon egy hasonló prizmát. Szerintetek érdemes ezt megvásárolni és betenni a régi helyére? A prizma leírása és fényképe az alábbi oldalt látható: http://www.ebay.de/itm/90-PRISMA-25-0-M ... 3cec4401d1

Alkalmas lesz ez távcsőtükörhöz? Felületi pontosságnak (λ) 1/8-t említ. Mi a véleményetek róla?

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.03.29. 20:36

Kicsit féltem, hogy elered az eső, de ma, csaknem egy hét előkészület után végül sikerült a 249/5000-es Cassegrainemhez villát önteni. Íme a héjformázott elveszőminta, félig már a homokban:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.03.29. 20:40

Az AL-SI-Zn-Cu-Mg (kb. 750 fok hőmérsékletű, nemesitett) ötvözet öntés előtt, kb. 10 perccel:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.03.29. 20:45

A nyersöntvény, amint éppen kirámoltam (az imént):
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.29. 21:29

Sidius írta:A nyersöntvény, amint éppen kirámoltam (az imént):


Ez komoly!
Grat!

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.03.29. 22:01

Köszi!
Csak érdekességképpen tettem fel, hogy nem halt még ki teljesen a keményvonalas fémipar és tán pár embernek még manapság is tetszik az ilyesmi. :)

gabo67 írta:Mivel senki se vállalja fel a felületének az újra polírozását ezért új beszerzésbe fogok majd

Én pl. megpróbálnám, ha kapnék elég sok időt. Mivel az üveg sarkos, én meg maximum ellipszisig jutottam, a kimenetelben nem lehetek biztos, de ha már úgyis mindegy neki, érdekes és tanulságos feladat lehetne.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.29. 23:22

Sidius írta:Köszi!
Csak érdekességképpen tettem fel, hogy nem halt még ki teljesen a keményvonalas fémipar és tán pár embernek még manapság is tetszik az ilyesmi. :)


Ez eszméletlen jó!

Hány kiló volt a nyers öntvény, és mennyi lesz a végén (ergo, mennyit kell belőle lemunkálni)?
Mennyi ideig hült?

Látványra impozáns, kíváncsi lennék ennek az ötvözetnek milyen tulajdonságai vannak. Inkább merev vagy rugalmasabb? Sok benne a magnézium? Milyen felületkezelést tervezel? Sima festést, vagy valami bevonat lesz rajta?

Hogy fogod tartani az egytengelyűséget a két szemközti villaág fúrásánál vagy marásánál?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”