Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.18. 20:48

Az űveg jár itt az ember eszébe, nem a kvarc. Oda kéne figyelni.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2016.10.18. 21:36

mizar írta:
kincsesm írta:Sziasztok,

Nem akarok idézni, úgyhogy csak objektíven írom, hogy a legtöbb üveg keménysége Mohs -skálán nem 7, hanem 5-6 közötti..


Most komolyan. Elolvasod egyáltalán amit ide írnak? Ki beszélt itt üvegről? Én kvarcot írtam. Szándékosan forgatod ki a szavaimat, vagy az értő olvasásoddal van a gond?


Őszintén szólva meg sem fordult a fejemben, hogy otthon gyakran políroz valaki kvarcotüveget (ára miatt nem annyira elterjedt), ebből jöhetett a probléma. Leginkább pyrex és táblaüveg járt a fejemben. Arra gondoltam, hogy az üveg keménységét tévesen a kvarcéval egyezőnek tekinthetik általánosságban, mert a tükörcsiszoláshoz használt üvegek fő komponense a kvarc. Erre akartam rávilágítani. Ez volt a gondolatmenet. Nem személyeskedésnek szántam és nem direkt válasznak a hozzászólásodra, ezért nem idéztem. Lehet, a megfogalmazás nem volt elég óvatos, műszaki emberként előfordul. Ez elvileg egy szakmai jellegű fórum, így személyeskedéstől mentes, a téma szempontjából építő vitára nyitott vagyok. Másra nem.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.18. 21:46

géza írta:Az űveg jár itt az ember eszébe, nem a kvarc. Oda kéne figyelni.


Mégis mire? A te eszedbe az üveg jár. De az te vagy.


Remélem, ismét lesz tükörcsiszolásról is szó, a magam részéről hamarosan készen vagyok egy optikával. Ha lesz értelme, akkor felteszem az eredményeket.
További jó szórakozást.
Üdv.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.18. 22:00

[Őszintén szólva meg sem fordult a fejemben, hogy otthon gyakran políroz valaki kvarcotüveget (ára miatt nem annyira elterjedt), .


Ebben igazad lehet. Nyisd meg a Zambuto honlapját. Ott találsz egy gyönyörű példányt. Dobsonnak készítették, és nem hiszem, hogy sok van belőle. Érdemes megfigyelni, hogy az átmérőhöz képest milyen vékony. Ablaküvegből érdekes lenne ezt megcsinálni. És tuti, hogy cériummal polírozták. :D
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.10.19. 07:10

mizar írta:Remélem, ismét lesz tükörcsiszolásról is szó, a magam részéről hamarosan készen vagyok egy optikával. Ha lesz értelme, akkor felteszem az eredményeket.
További jó szórakozást.


Lesz hát!
Milyen optikát csinálsz éppen?
Én továbbra is egy tubusnál vagyok leragadva, de műhelybővítés miatt még vagy két hétig nem tudok vele haladni.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.10.19. 08:47

A vékonysághoz kapcsolódva: nemrég hozzájutottam egy 29 cm-es és rendes vastagságú, ráadásul csiszolt üveghez, amit elkezdtem polírozni. Az elején látszott, hogy egész szép gömb, a közepén kis domborulat, a pereme persze kopott, nagyjából annyira, mint a legutóbbi monitorüvegem. Kissé el is voltam kenődve, hogy mindig ezzel kell küzdenem, de csináltam is a megszokott módon és legnagyobb meglepetésemre, kb. 1-2 ó alatt, könnyedén kiszedtem belőle a peremkopást. Minden úgy ment, mint ahogy leírva van. A monitor üvegnél ugyanez 5-6 ó volt és annyira kellett nyomnom, hogy hetekig nem éreztem az egyik kezemen a kis és gyűrűs ujjamat, közben hűtöttem a szurkot-tükröt, hogy haladjon...
De nem azt mondom, hogy nem jók a vékony üvegek, én is fogok még csiszolni legalább kettőt /ennyi alapanyag vár egyelőre/, de küzdelmesebb, az biztos. Viszont sokat lehet tanulni belőle! :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.19. 08:51

Tükör csiszoló gépekről (természetesen távcsőtükörről beszélek...) ismer valaki magyar vagy angol nyelvű irodalmat? Mind az elméleti háttér, mind a gyakorlati megvalósítás érdekelne.

(Csak emberi kíváncsiság; egyelőre nem tervezek ilyet építeni, de nagyon érdekelne a dolog...)


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.10.19. 09:07

Még a polírozás témához annyit tudnék hozzátenni, hogy egy ismerősöm, aki köszörülésben eléggé jártas szakember, azt mondja, hogy a polírozásnál a szemcse gördülése a döntő és ezért alakul ki finom felület.
Van anyagleválasztás, azaz finom üvegpor is dolgozik ott, ami nyilván elbír a saját anyagával, elvégre gyémántot is gyémánttal csiszolnak.

Csiszológépről én a neten nézelődtem, elég sokféle megoldás van szerencsére.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.19. 09:32

TZ írta:... Csiszológépről én a neten nézelődtem, elég sokféle megoldás van szerencsére.


Kösz, Zoli, ezek közül szerintem és is találtam egyet kettőt, de nem az érdekel, hogy ki használ seprőnyelet és ki széklábat hozzá, hanem valami komolyabbra gondoltam.
Olyat, ahol pl. levezetik, hogy a csiszolótárcsa milyen mozgása milyen felületet alakít ki (analitikusan és/vagy sztochasztikusan, pl. koordináta-geometriai megközelítésben), akár CNC-algoritmus (nem program) szinten.

Azaz elsősorban az elmélete érdekelne, ezért érdeklődöm "szakirodalom" iránt.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.10.19. 13:39

"ki használ seprőnyelet"

Szia Attila,
Számodra nem is erre a műfajra gondoltam :)
Ez nekem nagyon tetszett akkoriban:
https://www.youtube.com/watch?v=gbLNNQZC-ew
https://www.youtube.com/watch?v=eMDHA8IE014

Amikor kész lett a gépem, elsőre ceruzával rajzoltattam vele, hogy lássam, mi várható.
A kézi polírozó mozgásokból indultam ki és ezek alapján próbáltam megjósolni, hogy miféle mozgásnak milyen eredménye lesz. Mivel szinte mindig történik valami meglepetés és vannak ismeretlen, vagy nehezen befolyásolható paraméterek, ennél pontosabbat én nem tudtam kihozni belőle. Kísérleteztem is vele, hogy egy beállítással hagytam dolgozni mondjuk 30 percet és akkor elég élesen előjött a rácsképen, hogy ez mit okozott – de ezt nem tudtam mindig reprodukálni.

Zoli
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”