Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.27. 17:42

Gábor1967 írta:Ennek a beszerzése nem lesz könnyű feladat ilyen kis méret mellett. Mekkora átmérőjű tubushoz számoltad a fenti segédtükör méretet?

Más: a párhuzamosra történő csiszolásnál a tükör van alól, ugyan úgy mintha a felületet laposítanám? Közepes nagyságú húzásokkal végezhetem a műveletek első részét?

üdv.,
Gábor


Szia Gábor!

Egy 120-as tubusra számoltam, és elég sokat, kb 50 mm- hagytam a fókuszírozónak.
Ha ettől kevesebb a fókusz a tubustól, akkor elég kisebb segédtükör is. :D
Én biztos, hogy a János által leírt módszert választanám, a nagyobb segédtükrök elég vastag üvegből vannak, de én kézzel alakítanám ki egy kis gyémántcsiszolóval.
http://www.gmuvegezok.hu/c309-csiszolofejek/
Így, valószínűleg kiküszöbölhető a Twyman effektus. Csak a tükör felületét kell valahogy védeni. ;)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.01. 16:27

Próbáltam kifúrással is készíteni síkot, és 5mm-rel nagyobbra hagyva is próbáltam, utólag körbe csiszolva. Utóbbi esetben valóban nagyobb esély van a peremnél is jó eredményt kapni, de kifúrás után is előfordul, hogy jó lesz. Üveganyagfüggő, (és érzésem szerint fúrási sebességtől is függ, de ezt mos itt nem fejtem ki) a csiszolás némileg tényleg biztosabb.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.12.05. 18:36

Gábor1967 írta:
A mellékelt képen a saját mérőpadom látható, melyet korábban egy régi kedves barátomtól kaptam. Ő is annak idején mérésekre használta, azóta némi átalakításon esett át.



Szia Gábor!

Belevágtál? Tudom elég régen nem beszéltünk, de nyugodtan hívhatsz skypeon! Nem tüntem el, csak hát yajlik az élet! :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.07. 17:21

Ma találkoztam egy jó vastag aljú üveg hamutállal, jó kis tükör kijönne egy ilyenből, csak elég lenne ledolgozni a többi rést, ami nem kellene belőle. :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.12.07. 17:22

Használd az alját tükörnek, aztán, hogy a hátoldalán mi van, mindegy.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.07. 17:24

A körvonala is négyzetes az aljának, az sem ideális. :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.07. 17:29

Tobe!
Fogsz egy fél méter báladrótot, egyszer körbetekerd ott, ahol le akarod választani a fölösleget.
Régi, sima hegesztőtrafóval pirosra izzítod a drótot, miközben húzva feszesen is tartod. Ezután gyorsan hideg vízbe dobod az üveggel együtt.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.12.08. 10:07

attila dezső írta:
Gábor1967 írta:
A mellékelt képen a saját mérőpadom látható, melyet korábban egy régi kedves barátomtól kaptam. Ő is annak idején mérésekre használta, azóta némi átalakításon esett át.



Szia Gábor!

Belevágtál? Tudom elég régen nem beszéltünk, de nyugodtan hívhatsz skypeon! Nem tüntem el, csak hát yajlik az élet! :)


Szia Attila!

Szerettem volna én is készíteni magamnak annak idején tükröt, de a balesetem után sokáig úgy éreztem, hogy a kezem nem bírja az erőltetést. Így akkor le is tettem róla. Most már úgy érzem, hogy vissza jött az erőm és most bele vágtam a kis tükörnek a csiszolásába. A tükör elkészülte után szeretnék vele bemutatásokat tartani az iskolákban.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.01.04. 20:57

Ha üveg lenne, már vinném is haza :D

https://www.idokep.hu/hirek/jegtorlodas-a-balatonon


(Bár, ha üveg lenne, itthon is csinálhatnék. :lol: )
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.04. 22:00

Én is hoznék haza!
No és ha üveg lenne, akkor se kéne megverekedni érte, mert összesünk se tudna ennyit elcsiszolászni életében. Te intéznéd a haza fuvart, én meg addigra építenék kivágó gépet hozzá, 300-1000 mm között beállíthatót. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”