Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.07.27. 17:58

Szia Laci

A blendezes fontos.
En igy keszitem a blendeket:

http://www.berfield.com/baffles.html

Udv, Mircea
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2014.07.27. 19:11

Mircea írta:Szia Laci

A blendezes fontos.
En igy keszitem a blendeket:

http://www.berfield.com/baffles.html

Udv, Mircea



Szia!
Köszönöm a segítséget és megtisztelő válaszod!
Mi a helyzet az alumínium csővel , ami kb. 18mm-el nagyobb belső átmérőjű mint a lencse??
Ha jól gondolom ez nem probléma.

A másik kérdés pedig,hogy milyen anyagból készíted a blendéket?
Köszi a választ!

Üdv:Laci
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.08.12. 14:44

Tegnap este megteszteltem a 800mm fókuszú 155mm tükröt a tubusban a Holdon tesztelve, a fókusz oda esik ahova kell, be lehet élesíteni, persze most még nem éles a kép, mert még fényezve sincs teljesen, de lehet újra kell kezdeni a fényezést majd megint, mert a közepe kezdett el fényesedni a széle meg nem nagyon akar.

A segédtükör is sajnos nem tuti, hogy sík, még mindig ott tartok azzal is, de a fókusz pontot azért mutatja, ami a cél volt.

A konfiguráció az alábbi képen látható:

PICT2175_kicsi.JPG


Még tegnap az jutott az eszembe, hogy a segédtükröt esetleg valamelyest meg tudom tesztelni a meglévő 76 mm-es tubusomba téve, amiben viszont jó a tükör, gyári, és akkor ha tudom hogy legalább az jó, már eggyel kevesebb a hiba lehetősége.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.09.21. 17:23

Sziasztok!
Mára elkészült a Cassegrainem 100/1000-es vezető távcsöve is, amely majd külön, leszedhető formában is üzemelhet -hordozható távcsőként.
Nagyon régen egy hiányos, valószínűleg a 20. század elejéről származó távcsövet vásároltam. Optikája nem használható, a kereső részben hiányzik, a kihuzatból pedig csak a fogaskerék, és a sárgaréz ház volt meg, a tubus többi részét korábbi gazdája se látta. Sokáig próbáltam kideríteni az eredetét, de nem sikerült. Egy éve gondoltam egyet, és a hajdani Mester iránti tiszteletből próbáltam a stílusnak megfelelő távcsövet összehozni. Igazából a fogasléc és a zenitprizma elkészítése volt egy kicsit munkaigényesebb. Íme egy kép: Sok sárgaréz alkatrész elkészítésével sikerült régies megjelenést kölcsönözni neki. A foglalatban egy Pegazus akromát csücsül. :) A hosszú harmatsapka modern kort idéz, de használatban nem lehet lespórolni, a színe pont olyan, mint a tubusé, csak ez valahogy nem jött ki a képen.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.10.04. 21:43

Kovetkezo hetekben ez a 90x600 mm-es refraktor hozam jon.
Silviu aka zoth baratom tervezte a lencset es epitete a refraktort.
Ez a harmadik lencse amelyket Silviu tervezte.
Az alvany felfogasra a baratom Vixen sinet szok hasznalni.

photo-400.jpg


A ''Penelopa '' - ''pipe-mount'' vagyis cso alvanyomra egy sajat nem-standardizalt felfogast hasznalok.

viewtopic.php?f=22&t=1849&start=540

A refraktor 110 mm-es PVC tubusban van szerelve.
Kerestem Praktiker-ben valami hasznalhato elemeket es erre a ''110mm- egy huvelykes'' agazasra bukantam.


DSCN0491-400.jpg


Az agazas fal vastagsaga 9mm ,az agazas sima fel csavarokal es ragasztasal lesz felfogva a fa elemhez.

DSCN0492-400.jpg


Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.10.06. 19:09

Pofás kis távcső! A lencse két vagy háromtagú? Láttam néhány külföldi oldalon, hogy rendelhetők üvegkorongok direkt lencsékhez, csak nagyon drágán. Érdekes alternatíva, bár őrült sok munka van vele. Ezt a lencsét a tervezője is csiszolta?
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.10.06. 22:20

Hello Janos
Koszonom az erdeklodest es a jo szavakat.
Igyekezek valaszolni .
Ahogyan mar mondtam a lencse tervezoje Silviu , a roman csillagaszati forumon ''zoth'' neven ismert.
1)Az elso terve egy par 45x495mm -es ragasztot akromat volt ,kozonseges optikai uvegekbol , egy (meg nem kesz)csillagaszati binoklihoz.
2)A masodik lencse egy 60x828 mm -es Fraunhofer akromat amelynel maradt egy ''kiss' koma ,alig erinti a difrakcio korong szelet ,de ott van mondja Silviu (en meg nem vettem eszre).Ez a lencse mar nalam van.
A tubus nincsen befejezve,varom a 1,25 huvelykes foszirozot.Mar kiprobaltam,szepen mutaja az Epsilon Bootis kiserot ,az alig erintkezo Airy korongokat a Porrima-nal ,polus sapkat es nagyob reszleteket a Marson.
3)A 90x600mm-es lencse a harmadik terve a Silviu-nak,ez egy modositot Clark,mar nem anyira kozonseges magas index uvegekbol, ,vagyis SK2 es SF4.
Silviu szerint ezek az uvegek nem segitenek a kisseb szinezeshez de sokat segitenek a kep felbontasaban a kek es voros sugarakban,ott ahol a kinai RFT refraktorok borzaszto diffuz kepeket alkotnak.
Es mint bonusz ,enek a lencsenek nincsen egyaltalan koma hibaja ,irta a Silviu.

A baratom tervezi a lencseket es egy profi optikus csiszolya a lencseket a megadat parameterek szerint.
Egyet ertek veled,borzaszto sok munka lehet ilyen lencsekel.
De ahogyan lattam,nalad csak az anyag, a megfelelo optikai uveg hianyzik.

Udv,Mircea
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.10.07. 15:39

Sidius írta:nalad csak az anyag, a megfelelo optikai uveg hianyzik.

Meg némi lencsés tapasztalat, idő és főleg pénz. Az első kettő ennek az utóbbinak a függvénye. (Van lottóm, így remény is van.) Fel lehetne kötni hozzá az alsóneműt! :) Különben örülök, hogy ezt gondolod, de máig mindössze egyetlen amatőrről tudom biztosan, hogy sikerrel csiszolt több lencsét is, 140 mm körüli méretekben.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.10.08. 01:05

Közben, hogy én is szóljak valamit mostanában, megjött a 1200 mm fókuszú csiszoláshoz az acélkorongom, azt kellene becsiszolni majd, a 155-160mm-átmérőjű korongjaimmal, így nem lesz túl nagy parabolizálásra szükség, meg a nagyítás is nagyobb lesz, bolygóra szeretném ezt, meg hogy lássak is már valami részletet többet persze ezeken. :)
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.10.08. 06:30

Sidius írta:
Sidius írta:nalad csak az anyag, a megfelelo optikai uveg hianyzik.

Meg némi lencsés tapasztalat, idő és főleg pénz. Az első kettő ennek az utóbbinak a függvénye. (Van lottóm, így remény is van.) Fel lehetne kötni hozzá az alsóneműt! :) Különben örülök, hogy ezt gondolod, de máig mindössze egyetlen amatőrről tudom biztosan, hogy sikerrel csiszolt több lencsét is, 140 mm körüli méretekben.


Szia!

Több személy is csiszolt 140 mm átmérőben sikerrel lencséket. Az egykori 137-139 mm-es MOM lencséket másod magával Kocsi Károly csiszolta. Ezen kívül Almási Csaba, Gyulai Pál munkássága említhető meg, akikről én tudok, persze ez nem jelent azt, hogy más nem csiszolhatott lencsét, csak nekem nincs róla információm.

üdv. Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”