Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
PriapoS
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2015.05.03. 17:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: PriapoS » 2017.07.14. 18:09

Köszönöm a válaszokat! :)
Érdekelne egy olyan dolog is, hogy esetleg valaki vállal tükör csiszolást? Ha megtudom szerezni a szükséges anyagokat?
Előre is köszönöm a válaszokat! :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.07.14. 23:19

Ha venni akarsz nem egyszerűbb a boltban venni egy készet ?

Csinálni csak magunknak érdemes manapság, az alkotás öröme miatt leginkább, ha jól sejtem. :)

Egyébként mekkorára gondoltál ?
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.07.15. 07:44

PriapoS írta:Érdekelne egy olyan dolog is, hogy esetleg valaki vállal tükör csiszolást? Ha megtudom szerezni a szükséges anyagokat?


150 mm átmérőig szívesen adok ajándékba pyrex korongot, ha érdekel. Ezeket mér Mircea barátomtól valóak. Tudok segíteni, hogy a korongból kész távcsőtükröd legyen. Keressél meg privátban és megbeszéljük a további részleteket.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.07.15. 07:51

tobe_ írta:Ha venni akarsz nem egyszerűbb a boltban venni egy készet ? Csinálni csak magunknak érdemes manapság, az alkotás öröme miatt leginkább, ha jól sejtem. :)


A bolti tükör beszerzése valóban gyorsabb és egyszerűbb, de az alkotás öröménél nincs is szebb és hálásabb feladat.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.15. 09:25

Ez egy jó téma, és nem bírom ki, hogy ne tegyek hozzá megjegyzést.
Elsősorban a tömeggyártott tükrök nagy része a használható, legfeljebb néha a jó kategóriát éri el, de sokszor a neves cégek által készített tükrök prémiumnak kimért tükrei valódi minősége sincs köszönő viszonyban sem a beígérttel. Továbbra is azt állítom, hogy a jelenlegi árakon nem lehet kitűnő minőségű tükröt készíteni. A baj ott van -igaziból persze nem nagy baj- hogy kizárólag az átmérő és az ár játszik szerepet a vásárlásnál, szerintem sokszor akkor is, ha lenne nagyobb fedezet is az áhított távcsőre. Személyes tapasztalat volt, amikor egy neves gyártó méregdrága, 200 mm-es tükrét enyhén szólva is lemosta az égről egy nála kisebb, amatőr csiszolású. Szóval akár meg is érhetné tükröt csiszolni megrendelésre, de nem kínai áron. Egy neves gyártóval viszont többnyire lehet árban és minőségben is versenyezni.
Gondoljunk bele: aki biztos kézzel tud dolgozni, annak egy 200/1000-es tükör minimum 40 órájába kerül, még ha gépi támogatása van, akkor is. A következő ugyanilyen lehet, hogy 60 óra lesz, sokminden felmerülhet, nincs két egyforma eset. Az üvegkorong, ha optikai, akkor legalább 40 E. Ft, de a táblaüveg se olcsó. Itt lehet picit spórolni, mert nem perdöntő az üveganyag, inkább a feszültségmentesség a fontos. A felület gőzölése 25-50 E. Ft között jön ki, bevonattól függően. Ha az optikus nyomorúságos 1000 Ft-ért dolgozik óránként, és ebben a felhasznált anyagok is benne vannak, akkor is 11000 E. a végösszeg.
Hiába lesz akár sokkal jobb, mint az átlag, nem fogják megvenni.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.07.15. 09:58

János, teljes mértékben igazad van! Hozzám is került nem egy házi készítésű tükör, melyek optikai minősége eléri vagy még túl is szárnyalta egyes neves cégek termékét. Valóban nem olcsóak ezek a darabok, de a leképzés minőségének bizony ára van. Ezt igazából akkor érti meg az ember, amikor ilyen optikája van vagy használ, esetleg bele tud ilyen műszerbe nézni.

Állon itt ennek bizonyításául szép példának az alábbi házi készítésű kis tükör jegyzőkönyve. Mindezekhez persze szerencse is kell, hogy a javítás alatt úgy alakuljon az üveg, ahogy azt a megmunkálója szeretné. Az egyre korszerűbb méréstechnikai eszközök használatával egyre jobb tükrök készülhetnek és készülnek is. Sajnálatos módon, kevés házi készítésű tükör készül... pedig higgyétek el, megéri házi készítésű dolgokat használni. Igaz drágább, de jobb is!

Minden elismerésem a tükör csiszolóké, akik időt, fáradságot áldoznak azért, hogy egy üvegkorongból kihozzák az általuk elért tudásuk maximumát!

111.5_815 mm.png


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
PriapoS
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2015.05.03. 17:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: PriapoS » 2017.07.15. 10:34

Köszönöm a sok hasznos hozzászólást!
Igazából ez is ugyan olyan mint sok minden más... Valakinek egyszer időt kellene rá szakítania és kitalálni, hogy tudná az elkészítési időt minimalizálni és azt hogy tudna egyszerre több géppel is dolgozni. Aztán nagy valószínűséggel, ha jól csinálja a dolgát lesz megrendelése bőven. Igazából, ha ugyan annyiért állít elő egy tükröt mint amennyiért a boltokba van, de jobb minőségbe akkor már megéri mindenkinek. A kérdés kinek van annyi ideje és türelme, hogy ezt végig zongorázza? Bár az is tény ha valaki kézzel képes volt megcsinálni egy tükröt.. Annak ehhez is lenne kitartása és türelme. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.15. 10:35

Két dologgal szeretnék belekotnyeleskedni ebbe a témába (mert jómagam még nem készítettem se lencsét, se tükröt, bár sokat használtam már... :lol: ).

Az egyik - amiről Gyulai Palival beszélgettem egyszer -, hogy valóban kiváló minőséget (Strehl > 95%) automatizált sorozatgyártásban lehetetlen készíteni. Ez igaz a főtükörre és objektív lencsére egyaránt, de lencsére főleg, a 4x vagy 6x több felület miatt. Már a 90% fölötti Strehl is komoly vállveregetést érdemel, ha sorozatban, sztochasztikus technológiával készült az optika. Csak emberi kéz és szem tud 95% körüli, pláne a fölötti felületet polírozni az üveg el nem kerülhető egyedi inhomogenitásai miatt. Ez pedig idő, szakértelem és fáradságos munka, azaz egy szóval: PÉNZ.

A másik a minőség méretfüggősége. Még aki 100-200mm-es tükröket kiváló minőségben és szakmányban (nagyobb darabszámban) el tud készíteni, az is "megizzad" egy 500mm-sel, ha szintén 95% fölé akarja hozni a Sthrel-jét. Pali régi 100/635-ös apo-ja és mostani 200/1600-as APO-ja között (mindkettő 98% körüli) a nehézségi különbség nem az átmérő-különbséggel arányos... (Tőle tudom.)

Tehát a nagyobb méretű (400-500mm vagy a fölött) tükrökkel kapcsolatban talán lehetünk megengedőbbek, főleg annak fényében, hogy egyrészt azoknak a képét a seeing úgyis tönkre vágja (kivéve a lucky-imaging képalkotás esetét), másrészt az áruk is nagyon durva, ha mégis VALÓBAN és TÉNYLEG 95% fölöttiek.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.07.15. 10:46

Szabolcs! Kisüzemileg nem lehet olyan áron kihozni egy jó minőségű tükröt, mintha megvennél egy kész kínait. Jani nagyon jól leírta a számokat, azokban nincs tartalék! Ezért nem gyártanak az emberek - külföldön se - kisebb tükröket eladásra iparszerűen. A nagyobb tükrökön esetleg lehet némi hasznot húzni, de a csiszolás nehézsége/bonyolultsága a mérettel exponenciálisan nő.
Viszont otthon, megfelelő felkészülés és jó sok tapasztaltaktól származó baráti tanács után érdemes belefogni egy 10-20 cm-es tükörbe. Főleg, ha a kritikus polírozást mondjuk Tarjánban, a tábor alatt szakértők bevonásával tudod befejezni.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.15. 12:42

Péter szavait tovább is gondolva, aki rendszeresen nekifog ilyesminek, az legbelül, a fejében mindig más köntösben felmerülő problémák sorát oldja meg, de végsősoron a maga által támasztott kihívással küzd, még ha nem magának dolgozik is. Nem ebből él, nem tud úgy gondolkodni, hogy x összeget adnak érte, "ennyi munka már benne van, nem csinálom tovább", használható kategória, akkor kész. Egy jó optika egy életre -vagy többre- szól, s az ilyenek rendkívül ritkán kerülnek pl. az apróhirdetésekbe is, legfeljebb hasonló jó, de nagyobb méretű beszerzése okán.
Szerintem akik többé-kevésbé folyamatosan csináljuk, egyikünk se tudja abbahagyni, amíg úgy nem érzi, hogy végképp nem tud jobbat kihozni. Mindig pontosan tudható, hogy nem tökéletes, hol és mekkora a hiba, de legközelebb már nem elégszünk meg vele, még ha ezek mellett egyébként pl. igen jónak mondható is az eredmény. Jómagam közel húsz ilyen-olyan optika készítése után úgy érzem, nem lett jobb a helyzet, mert a tökéletest csak közelíteni lehet, ennek elérésére a késztetés meg minden újabb korong elkészítése után csak nagyobb lesz, a munka meg a hatvány hatványával több, s az eredmény talán csak picit lesz jobb.

Attila pedig kiválóan látja a helyzetet annak ellenére, hogy nem csiszolgat -de még megteheti :) -
Akár egy 40 centis tükör F/4 körül már véres veríték annak is, aki nem kezdő, és ehhez elég diffrakció határolt szintet is célozni. A 95 Strehl már a hatvány hatványa. Anno örültem pl, hogy a 250/5000 Cassegrainem főtükre 92-94 Strehl közé tehető, alulkorrigált, de láttam vele a Szíriusz B-t Newton szerelésben, és bontottam vele nem egyenlő 0,5"-es kettőst. A leképezés most még jobb egy kicsit, mert a segédtükröt nagyon picit szándékosan alulkorrigáltam az ideális hiperboloidtól. Keserves megoldás volt, mégegyszer erre nem apellálok. A második 250-es már jobb lett. Én is csak nagyjából tudom felmérni egy mondjuk 400/1600 munkaigényét, mert a föntebbiek és egy 204/600 voltak a legnagyobb "ellenfeleim". Ez utóbbit viszem most Tarjánba. Legalábbis remélem, most épp a tubust hegesztem. (Néha elgondolkodom, hogy egy ponton túl gyanússá válik, hogy van az elérhetetlen tökéletesség hajhászásának a hátterében valami szörnyű szellemi defektus. :lol: )
Megyek is vissza a műhelybe...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”