Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.11.15. 08:24

Szia Jani,
köszi a tippet! Többek közt ilyesmire is gondoltam, mert még a múltkori monitorüvegnél, a sokadik hiábavaló kísérlet után lenyugodva átgondoltam, hogy az azért már csak nem koptatja le a peremet, ami nem is érinti! :))
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.15. 16:49

Szívesen, csak hatékony legyen!

Én csillagfényre várok. A déli rész felhős, tegnap se volt volt hajlandó lejjebb húzódni a felhő kb. 5 km-rel, most még feljebb van a derültségi határ. Szeretném tesztelni a 150-es F/2-est, elég lenne 20 perc hozzá.
A felület egyenletes, de a peremtől egy kicsit tartok, a Dall szerint is magas még egy picit, de csak akkor nyúlok hozzá, ha az a fotózásnál is előjön. Nagyon szűk a perem tűrése, mindössze 3 százalék a számítotthoz képest, ekkor diffrakció határolt a tükör. Jó lenne elérni, de kizárólag fotós célra készül a technika, és még nem tudtam kitapasztalni, hogy ott mi a minimum, csak azt tudom, hogy kevesebb, mint vizuálisan.
Erről jut eszembe, hogy mikor a Pic Du Midi elkészült, évekig 1/2 Lambda pontosságú volt, úgy használták. A hatvanas években Texereau (nemrég hunyt el sajnos) is vendégeskedett ott. Mire két hét múlva elment, 1/8 Lambda lett az eredeti félből. :)
Nem tudom milyen távcső van ott, talán méteres, de alighanem egy Cassegrain, vagy annak valamelyik módosulata.
Két hét nem lehetett elég a főtükör retusálásához, de egy Cassegrain 20-30 centis segédjéhez igen, és csak ez a rendszer javítható a segéddel tetszőlegesen jóra, ha a főtükör nem zónahibás.

Texereau elég csendes életet élt ahogy tudom, de egyszer majd utána nézek. Az első extrém sportolók egyike viszont Dall volt. Annak, aki pihenni akar egy kicsit a távcsövészet közben, -és mindenki másnak- egy link:

https://vs.hu/mega/bicikli-izland-horace-dall/
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.19. 19:57

Estére megint befelhősödött. Nem tudok tesztelni, nekiláttam polírozni a most már harmadik 202/600-as főtükröt. (Egyet használok, kettő most közel gömb.) Ez paraboloid lesz, a másik polcon lévő pedig RC -hiperboloid- főtükör.
A helyzet ugyanaz, csak pepitában, mint az előző 150/300-nál. Szinte gömb. Minden tiszteletem a néhai Dmitrij Dmitrijevics Makszutové. Ha tudok szerezni optikai üveget, esküszöm, annak is nekilátok. Nem egyszerű jó gömböt csinálni, de azért nem egy kategória egy jó paraboloiddal. -Ahogy a mellékel ábra is mutatja.
A 150-es minden számításom szerint picit alulkorrigált kell legyen, a perem viszont kérdéses. Annyira közel van a fényforráshoz, hogy csak tapasztalat után tudok biztosat, jelenleg a perem is alulkorrigáltságot mutat. A problémám az, hogy ez nagyobb mértékű, mint amit számítottam, de amíg nem látok vele egy csillagot, nem tudom, hogy hol állok teljesen pontosan. A kompenzátor egy kurzflint üvegű lencséből készült, de ezt az 52 mm fókuszút először használom. (Azért gondolom, hogy kurzflint, mert Zeiss, és a törésmutató a fókusz és a görbület ismeretébe nem BK7 üvegé.) Derültségmentes kínomban kimértem a zónákat is. A mérés szerint szintén 0.1 mm alulkorrigáltság van. Az a legszebb, hogy ha egyszer tudok végtelenre tesztelni, akkor már a második ilyen optika az asztalon vizsgálva is jó lesz. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.20. 17:48

Tegnap este szemerkélt az eső, kilenckor meg kiderült, úgyhogy rohanva kivittem a próbatubust, beállítottam, vizsgálódtam. Sokkal okosabb lettem, a perem tényleg magas, a kompenzátor ezt is jól mutatja. Pedig oda alig jut már fény, annyira nagy szögben kell terítenie, ezért is voltam egy kicsit bizonytalan. Nagyon jól sikerült kalkulálni a lencse helyzetét: Ahogy számítottam, alulkorrekcióra nulláz, de ez egészen kicsi mértékű, és a grafikonokat úgy szerkesztette meg Dall, hogy nagyobb fényerők felé mindig kicsit aláhúz, ami nagyon hasznos, mert nem mélyít túl az egyszeri dolgozó.
Utána fotózni kezdtem a csillagdában. Ember még ennyit nem bénázott, mint én tegnap hajnali egyig, a végén már fagyban. Pont mint 25 éve, amikor először kezdtem távcsövezni... Úgy elfáradtam a végére, mintha tüzifát vágtam volna ugyanaddig. Ekkor következett a próbafelszerelés elrakása. Fáztam is már, nem kellett ringatni...
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.11.21. 19:31

Végeztem egy számítást. Egy 300/1200-as alap építő szett ára vagy egy komplett távcsőé 300 ezer ft. A minőség bizonytalan, illetve az elvárt valóban profi kategóriájú minőség kérdőjeles. A központi kitakarás mértéke sem elhanyagolható. Hiába a L/8 ha a kitakarásod 33%. És a többi hibalehetőségről (sík síksága) nem is beszélve. Lehet látni baráti áron fél milláért is 300-as rendszereket. Én úgy nézem, hogy egy valóban kiváló rendszert önköltségi áron 200 ezerből ki lehet hozni. És ha 350mm-es rendszerben gondolkodik valaki, hát + egy 50 -70 ezer a különbség.

Magunknak érdemes építeni.

A peremkopásnak igen sok oka lehet. És az egyik legszemetebb hibafajta, sok túlóra javítással. én már csak tudom. :-)

A tapasztalat miatt érdemes kísérletezni.

Kemény küzdelem önmagunkkal és az üveggel.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.21. 21:40

Na, én most tartok a kemény küzdelemnél, bár most picit hanyagolnom kell majd a napokban.
Javítást eszközöltem, egész gyorsan visszasimogattam a peremet. Örültem is de betyárul ám! Persze hogy még az alig érzékelhető hibákat is megpróbáltam eltüntetni... Ez olyan jól sikerült, hogy nyertem legalább plusz 2-3 munkaórát - ha minden rendben megy. Ha nem megy rendben, akkor nem tudom mennyit nyertem. Két lépés előre, egy hátra. De legalább előre haladok, csak így kevésbé hatékonyan.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.11.23. 20:03

A végén még annyira jók leszünk, hogy kitörünk a világpiacra és meghódítjuk. :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.24. 06:56

Sajnos Tobe, a világpiac nem annyira várja epekedve, hogy mi "betörjünk". A kulcsszó pont a "jobbak leszünk". Nem ez kell. Sok legyen és olcsó, nomeg mutatós legyen. (Persze azért vannak másképp gondolkodók is.)
Remélem Attila (MDA) nem lő le, de a TDM például azért is sikeres, mert a rettentő rosszból tud használhatót/jót csinálni. Ilyesmi elképzelés üveg fronton sosem fog összejönni, tehát marad a jó elkészítése, de az meg csak egyedileg megy. Nemrég egy 200/1000-es került csillagteszt alá nálam. Egy pár éve alkatrészként vásárolt tükör. Egész rendes paraboloid, egyenletes, zónahibák nélküli. Csak látszanak a polírozószerszám hagyta nyomok a diffrakciós képben, tehát kvázi nem teljesen polírozott. Ez mélyégen alig észrevehető, esetleg fotón, de nem próbáltam sosem, csak optikailag ez indokolt lehet. A bolygóknál pedig pont a legfölső nagyítás tartományban lesz tőle lágy a kép és csak úgy lehet javítani, ha újrapolírozzuk. Ha a gazdája így dönt, akkor sorba szedve: A paraboloid alakot tartani lehetetlen, gömbhöz közeli alak elérése a cél. De a tükör már mély, aránylag kemény szurokkal talán elkerülhető a peremkopás. Kb. 4 óra egy tárcsa elkészítése, és plusz vagy kettő-három a gépi gömbre polírozás. A paraboloidhoz másik szuroktárcsa kell, újabb órák, majd parabolizálás kézzel, fél-egy nap is lehet. Tesztelések közben, összesen vagy 4 óra. (Úgy számolok, hogy közben minden nem várt esemény elkerül.) Utána még gőzölni kell, ami még néhány óra.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.01. 18:52

Meglett életem második 15 centis tükre. :) Szerintem meglett volna egy 200/600-as is ennyi energiával, úgyhogy nem volt egy sétagalopp. Két képet csináltam a fókuszon belüli ráccsal, most is látszik a polírozószer nyoma, mert mindig csak törlöm a felületet, de csillagteszteléskor se zavar. 70x-el próbáltam, pici alulkorrekció van, meg perem anomália talán kivehető a csillagteszten, de tisztább ég kell, úgyhogy majd még megnézem.
Kicsit bemozdultak a képek, de a lényeg azért kivehető. Lehetne javítani még, de fotózni primerben már biztos jól lesz, szerintem ezen már nem kísértem a szerencsét, majd esetleg egy másikon. (Már ha egyáltalán sikerül valamit kezdeni a több, mint csodálatos mértékű kómahibával.) Jó sokat tanultam megint... Hogy mást ne mondjak, a legutóbbi állapot óta egyszer már újra gömb volt, aztán még egy nekifutás parabolizálás. Évek óta nem kellett ilyet csinálnom, hogy vissza gömbre, de azért sikerült. :lol: (Csak ne kelljen sűrűn gyakorolni!)
Az eredménynek nagyon örülök, a kezeim meg sajognak, de ha nem sikerül a tükröt fotózásra fogni, akkor szinte csak a vitrinbe lesz jó, mert hatalmas kitakarással lehetne csak távcsőnek használni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.01. 18:53

Kicsit távolabb a fókusztól, mint az előző:
(Erről meg lemaradt a fölső rész, és "blendézett" a kamera objektívjének a foglalata, de legalább úgy ahogy éles.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”