Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.12.03. 08:59

vgyurma írta:
2020.12.02. 21:16
A réteg könnyen lejött? Vegyszerrel oldottad le vagy lepolírozrad?
Vegyszerrel oldom mindig, ha tehetem. Green River, Vas 3 klorid, salétromsav, krómkénsav, ami éppen kell, de ez utóbbit nem szívesen veszem elő, többnyire szerencsére nem is kell. Lencséről már políroztam le sérült T-réteget, de csak akkor folyamodok ehhez a megoldáshoz, ha nincs más. Nos, lencsénél ugye nincs más.
Igen, a becsült idő addig érvényes, míg nem jön közbe valami, aztán annak sokszorosáig is tarthat. Egyébként amit eddig láttam 40-50 centis tükröket, azok annyira rosszak voltak, hogy a Csehszlovák alap állapotban is kitűnő lenne mellettük.
Közben meg tunigoltam a Zeiss gőzölőn is egy kicsit, 8 köbméter órára növeltem kettőről az előszivattyúzási sebességet. Szinte már repül a masinéria! :D
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2020.12.03. 09:24

Sidius írta:
2020.12.03. 08:59
Vegyszerrel oldom mindig, ha tehetem. Green River, Vas 3 klorid, salétromsav, krómkénsav, ami éppen kell, de ez utóbbit nem szívesen veszem elő, többnyire szerencsére nem is kell. Lencséről már políroztam le sérült T-réteget, de csak akkor folyamodok ehhez a megoldáshoz, ha nincs más. Nos, lencsénél ugye nincs más.
Igen, a becsült idő addig érvényes, míg nem jön közbe valami, aztán annak sokszorosáig is tarthat. Egyébként amit eddig láttam 40-50 centis tükröket, azok annyira rosszak voltak, hogy a Csehszlovák alap állapotban is kitűnő lenne mellettük.
Közben meg tunigoltam a Zeiss gőzölőn is egy kicsit, 8 köbméter órára növeltem kettőről az előszivattyúzási sebességet. Szinte már repül a masinéria! :D
Na, mi a vas-kloriddal jártunk úgy legutóbb, hogy körbe volt ragasztva az üveg a peremnél, fel lett töltve, de elkezdett szivárogni egy idő után. Le kellett önteni róla, hogy ne koszoljon mindent össze a lé. Valamennyi réteg lejött foltokban addig is. Pár nap múlva újra felöntöttük és nem oldott már belőle semmit. Pedig ugyanolyan vegyszer volt, csak bontatlan csomagolásból. Kénytelen voltam lepolírozni a maradékot.
2-ről 8-ra, az már igen! Érdemes volt fejleszteni. De azért plusz súlyok már nem kellettek rá, hogy ne szálljon el, ugye? :D
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2020.12.03. 09:38

pisza írta:
2020.12.03. 07:29
" Én legutóbb 30 órát becsültem egy 500/2000-res javítására, de lett belőle talán 80 is..."

Na ez már nem kis feladat lehetett! Megosztanál néhány részletet a tükörről? Miért kellett javítani?

Tisza Csaba
500/2000 gyári tükör. Ha jól emlékszem 47 mm vastag volt. A legkisebb nagyítással sem lehetett vele élesre állni, közelítőleg sem. Couder maszkos mérés szerint a hiba a hullámhossz több, mint 2x-ese volt!
Mellékelek egy képet, hogy milyen volt, milyen lett, és egy szimulált ideális rácsképet.
500-2000_racs_20200724-20201019.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.12.03. 12:45

Ez tényleg igazán katasztrofális volt! Zónahiba, egyenetlen felület, közel se jó korrekció. Egy élmény lehet használni egy ilyet, jó nagy monstrumnak megépítve! :lol: Ilyenkor lehet szinte azt mondani, hogy akkor van egy üvegkorongod kiindulásnak...
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2020.12.03. 13:18

Sidius írta:
2020.12.03. 12:45
Ez tényleg igazán katasztrofális volt! Zónahiba, egyenetlen felület, közel se jó korrekció. Egy élmény lehet használni egy ilyet, jó nagy monstrumnak megépítve! :lol: Ilyenkor lehet szinte azt mondani, hogy akkor van egy üvegkorongod kiindulásnak...
Igen, nem sokkal volt több egy kipolírozott üvegnél. De legalább nem kellett izgulnom, hogy elrontom :D
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.12.03. 17:44

Szia teljes szurokszerszámmal mertél próbálkozni, vagy helyi polírozással?
Amúgy ez egy GSO, vagy egy Hubble-Optics szendvics tükör volt? Vagy a SW bordás pyrex tükre, vas-tartómaggal?
Tényleg komolyan érdekel, mert a rossz nyelvek szerint a felsoroltakból csak GSO tükör tömör anyagából lehet minőséget kihozni.
A tévedés jogát a " rossz nyelveknek " fenntartom..

T.Csaba
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2020.12.03. 19:06

pisza írta:
2020.12.03. 17:44
Szia teljes szurokszerszámmal mertél próbálkozni, vagy helyi polírozással?
Amúgy ez egy GSO, vagy egy Hubble-Optics szendvics tükör volt? Vagy a SW bordás pyrex tükre, vas-tartómaggal?
Tényleg komolyan érdekel, mert a rossz nyelvek szerint a felsoroltakból csak GSO tükör tömör anyagából lehet minőséget kihozni.
A tévedés jogát a " rossz nyelveknek " fenntartom..

T.Csaba
Helló!

A tükör eredeti gyártóját nem tudom, de hagyományos pyrex korong volt.
Néztem már viszont 46 centis SW-be, bordás tükörrel. Nem rossz az sem, legalább is az jó példány volt.

Nagyon ritkán használok teljes szerszámot, inkább csak addig, még ki nem polírozódik az üveg. Itt ez már adott volt, így nem volt indokolt ekkora nagy tárcsát készíteni. Valószínű kezelni sem tudtam volna méretéből fakadóan.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.12.04. 08:29

Fél méteres tükörrel birkózni már emberes feladat lehet...

Egy ilyen átmérőnél és fényerőnél hol van az a pont, ahol ésszerű megállni? Úgy értem, ahol már nagy a rizikója annak, hogy ha folytatjátok, rosszabb lesz? A diffr. határoltnak is örülni kell, vagy lehet "beljebb" is merészkedni? (Anno a mesterem gyakran azt mondta: "Ha valami jó, ne akard még jobbra csinálni, mert elbaltázod!" (Csak csúnyábban.))
Ezeket a rácsképeket és a csillagteszteket gondolatban már biztosan át tudjátok P-V-be, vagy Strehl-értékbe "konvertálni". A saját ellenőrzési módszereitekkel mi a legkisebb mérhető/látható hiba? Gondolom legérzékenyebb módszer nyugodt égen a csillagteszt...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2020.12.04. 09:38

Lovász András írta:
2020.12.04. 08:29
Fél méteres tükörrel birkózni már emberes feladat lehet...

Egy ilyen átmérőnél és fényerőnél hol van az a pont, ahol ésszerű megállni? Úgy értem, ahol már nagy a rizikója annak, hogy ha folytatjátok, rosszabb lesz? A diffr. határoltnak is örülni kell, vagy lehet "beljebb" is merészkedni? (Anno a mesterem gyakran azt mondta: "Ha valami jó, ne akard még jobbra csinálni, mert elbaltázod!" (Csak csúnyábban.))
Ezeket a rácsképeket és a csillagteszteket gondolatban már biztosan át tudjátok P-V-be, vagy Strehl-értékbe "konvertálni". A saját ellenőrzési módszereitekkel mi a legkisebb mérhető/látható hiba? Gondolom legérzékenyebb módszer nyugodt égen a csillagteszt...
A hátam bánta... :D

Egy fényerős tükör felülete nem alakul ki automatikusan vagy véletlenül. Ezzel azt akarom mondani, hogy ha az ember egyszer elér egy pontosságot, akkor nyugodtan dolgozhat tovább, mert max. rosszabb lesz, de tovább dolgozva ugyanúgy elérheti újra. Tehát az elérhető pontosság inkább idő és türelem kérdése. Én általában sokszor nekifutok, és amikor azt látom, hogy kialakul egy határ, akkor elfogadom, hogy abban a helyzetben én annyira vagyok képes. A másik limit - ahogy az 500-asnál is volt -, hogy már nagyon rövid beavatkozással is annyit változna a felület, hogy biztosan rosszabb lenne. A legutolsó korrekció két kör volt a hordó körül. Az egy kör már nagyon veszélyes (képtelenség egyenletesen dolgozni, nem átlagolódik ki), de a kettő sem megnyugtató, főleg ha az ember többször bekockáztat ilyen nekifutásokat.
A rácsképek inkább tájékoztató jellegűek. Megmutatják pl. a peremhibát, a felület durvaságát, a zónákat, meg hogy kb. hol tart a korrekció. De konkrét adatot becsülni nem igazán lehet, mert a szimuláció ideális, a valós rács meg épp olyan, amilyenre sikerül. Én Foucault teszterrel mérem a tükröket. A mérőórával általában 0,03 mm-es szórással tudom leolvasni a zónákat. Ez bőven elegendő pontosság még ilyen nagy és fényerős tükrökhöz is. Egy-két zóna mérésének átlaga 0,10 mm-nyit is eltér az 500-as esetén az ideálistól, mégis, ez még mindig l/10-nél jobb felületet ad. A fontos, hogy zömében egy irányba térjenek el a zónák, azaz ne legyen egyik zóna túl, másik alulkorrigált - ebből lesz a zónahiba.
Természetesen a csillagtesztnél nincs megbízhatóbb, de nagyon fontos tudni, hogy egy f/4-es távcsőben egy orthoszkopikus okulár kb l/4 alulkorrekciót visz a képbe, és mondjuk egy Lacerta UWAN durván ugyanennyi túlkorrekciót. És ezzel meg is magyaráztam, hogy miért terjedt el, hogy a fényerős távcsöveknek általában nem jó a képük bolygózáshoz. Saját 300/1200-asomat egy hiperboloidra alakítottam, hogy pont jó legyen az orthóimhoz. A nagylátószögű oklikat meg a kómakorrektor-okulár távolság kis mértékű állításával tökéletesen be lehet állítani, hogy pontos legyen a gömbi korrekció.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2020.12.04. 09:59

vgyurma írta:
2020.12.04. 09:38
Egy ilyen átmérőnél és fényerőnél hol van az a pont, ahol ésszerű megállni?
Nem vagyunk egyformák, úgyhogy a "megállási pont" nagyban személyiség függvénye is. Nálam a feltételektől függően két jól körülírható ilyen van.
Az egyik a hozott anyag esete. Mivel többnyire képtelenség elhitetni bárkivel aki nem csinál ilyesmit, hogy mennyi munkával kell adott esetben számolni, ha javítani kell, én a biztos d. határoltságra gyúrok. Ha emberi időn belül várhatóan sokkal jobb is lehet, akkor persze még folytatom . (Ez a javítósdi adott esetben technikailag nagyobb feladat, mint kezdettől állandó ellenőrzés közben egy jó felületet elérni.)
Új tükör készítésekor egyszerűbb a helyzet. (Fontos, hogy általam választott és ismert az alapanyag is!) Ott nem maradhat olyan hiba, amit képes vagyok eltűntetni, időkorlát nincs. Mivel eddig F/2-F/6 között ez mindig sikerült, azt is mondhatnám, hogy nincs kész, amíg nem tökéleteshez közeli a felület.
Az ellenőrzésre az én módszerem a legjobb, és a többiek is ugyanezt mondják. :lol: Az egyetlen közös pont az égbolt, az tényleg ugyanolyan mindenkienk, meg a rengeteg befektetett munka is.
Aki ezt képes megoldani, az elismerésre méltó mndenképpen. De az még csak a felszín. Vannak komoly redszerek is, Nem csak a Newton.- Minden esetre én üdvözölném, ha valaki a kevés üveghajlítóból tól tudna lépni egy sima paraboloidon, mert az meg a legegyszerűbb aszfériku felület, ami szóba jöhet. Mindegy, én ezzel kiszállok a dikurzusból. Sok sikert mindenkinek!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”