Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.08.09. 13:34

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:50-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.09. 14:23

mizar írta:
2021.08.09. 13:34
...
A bevonat nélküli tükörnek hátul mattnak kell lennie (ha sík) az biztos, és minél durvább annál jobb. Én meghagynám a flex által megmunkált felületet.
Az általam linkelt cikkben azért rendesen körbebeszélik a feketítéssel járó előnyöket, hátrányokat elméleti szinten, és valamennyire gyakorlati szinten is.
Jó eredményt hozott a filctollas eljárás, és véleményem szerint van lehetőség a kormozott felületben is, mert részben átengedi az IR sugárzást.
...
Nem gondolod, Sanyi, hogy a tükör fenekének fűtése (matt fekete felület...) az elnyelt napsugarak által torzítani fogja a képalkotó (front-) felületet (is)?
Szerintem konkrétan kitolja az üvegpogácsa szélét és behúzza a közepét; azaz csökken a fókusz, és romlik a szférikus aberráció (vagy konikus konstans). Végeselemmel még tök jól modellezhető is lenne (lehet, hogy majd meg is csinálom a Nastran-nal, ha lesz rá időm).

Azonban a lényeg biztosan a gyakorlati próba, az igaz.
Ankalimon ismételgeti (ha jól emlékszem): "az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal". :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.08.09. 15:07

Na ezért nem szabad festegetni... Az üvek kiegyenlítődik az igaz, de egy főzőlap fog sugározni a tubusba jó nagy hőkülömbséggel a
a környezet levegőjével. És talán egy egyszerűbb magyarázat, hogy miért nem kell foglalkozni a hátső felülettel; minden tükörcsiszoló pont azért políroz maximumig, mert csak a síma felületnek van a legmagasabb reflexiója. Ha a hátlapot kipolíroznám, a Nap tiszta tükörképe ott lenne ugyan olyan fénnyel az okliban, mint az elülső felület.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.09. 15:50

gyuri17 írta:
2021.08.09. 15:07
... Ha a hátlapot kipolíroznám, a Nap tiszta tükörképe ott lenne ugyan olyan fénnyel az okliban, mint az elülső felület.
Na, akkor újra (és aláhúzva):

"A legjobb szerintem az lenne, ha legalább közel síkra políroznád a hátsó felületet, de néhány fokban megdöntve az optikai tengelyhez képest. Akkor garantáltan kiküldenéd a haszontalan sugarakat az okuláron kívülre (előre a visszavert sugarakat és hátra a megtört sugarakat), ahol valamilyen sötét perforált anyaggal el is disszipáltathatod, hasonlóan a Herschel-prizmához. A beérkező hő valamit biztosan melegíteni fog, azt kell "jó helyre vinni". A tükör hátsó felülete szerintem nem jó hely..."

De nem akarok erőlködni, csak egy racionálisnak tűnő ötlet volt...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.08.09. 16:42

gyuri17 írta:
2021.08.09. 08:33
A saját elgondolásom alapján, semmi szükség a feketítésre a hátlapon. Az első felületre jellemzően polírozot, fókuszáló felület, ami 4% -nyi fényt, 8mm átmérőjű fókuszra gyűjt. A hátsó mattítot felület, a durvasága miatt szórja a rájutó 96% fény egy részét, vagy is az okulár irányában a párhuzamos nyalábok fényével kell kalkulálni, de ez sem fókuszált nyalább, így a polírozott felület fényesebb a fókuszból nézve. Ha nem így lenne, akkor már most sem tudnám élesen kivetíteni a napot az aluzatlan tükörrel. :)

Emlékeim szerint Bognár Tamás csinált egy ilyen aluzatlan tükrű naptávcsövet egy régebbi kis newtonból . Érdemes lenne konzultálnod vele a tapasztalatairól .
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.08.09. 16:55

De nem akarok erőlködni, csak egy racionálisnak tűnő ötlet volt...


MDA
[/quote]

Szerintem akkor működik egy oldal jól, ha jókat beszélgetve agyalunk dolgokon... :)
Értem én ezt az ék-prizma szerű dolgot, de sajnos a foglalásnál további problémákat vethet fel, és az anyag egyenlőtlen vastagsága miat, a szimetria szepontjából lehet asztigmiát okoz tágulás következtében. Amúgy mint mondottam, kivetítve tisztán a korong mutatkozik már most is, szóródásnak semmi nyoma a kivetített kép körül.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.08.10. 11:03

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:50-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.10. 12:26

mizar írta:
2021.08.10. 11:03
Mások méréseket is végeznek, és számításokat ezzel kapcsolatban.
Ezek alapján a tükörben kb. 1 C fok különbség adódik de ez nyilván évszaktól és napszaktól is függ. Személy szerint nyáron a déli hőségben biztosan nem naptávcsöveznék, bár lehet, hogy ilyenkor a legjobb. A cikkben már javaslatként szerepel az általad is írt ékszögben való csiszolási mód.
Távcsőépítőknek nagyon érdekes lehetőség ez, az biztos, és a cikk második része már konkrét észlelési tapasztalatokat is átad, mégpedig tovább fokozza az egészet bevonat nélküli segédtükörrel. Így minimális anyagi ráfordítással elkészülhet egy kiváló naptávcső, elhagyhatjuk a drága Herschel prizmát vagy egyéb megoldásokat is.
...
Kösz, akkor most már én is elolvasom a hivatkozott cikkeket; az MTT-n biztosan lesz annyi "holtidő"... :D
Te is jössz? És ha igen, hozod az általam korábban "megkritizált" távcsöved? Nagyon kíváncsi lennék rá, hogy mit mutat, de őszintén!!!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.08.10. 12:59

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:50-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.08.10. 18:39

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:50-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”