Érdekes probléma

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.09.30. 20:42

Vizi Péter írta:
2022.09.30. 19:57
Hogy jártam...
Két éve szétszedtem a 90/500-as refraktor (amivel a Kisatlaszt végigészleltem) objektívjét, rettentő koszos volt kívül-belül.
Plusz lefújattam a tubust, renováltam a viseltes szerkezetet.
Aztán elakadt a projekt, bedobozoltam mindent és csak most nyáron szedtem elő.
Nem találtam az objektív lencséi közti távtartót, igazából emlékeimben sem élt, mi is volt az.
Bepróbálkoztam a több rétegű sztaniollal, de sose tudtam rendesen a helyére tenni. Nem baj, odaadtam Babcsán Gabi barátomnak, ő nagy mágus, majd jól összerakja.
Ő berakta a sztaniolt, de a kép homályos, pocsék. Nagyobb a légrés. De mekkora és hol az a nyomorult távtartó gyűrű???
Nem tudja esetleg valaki, mekkora légrés kell a 90/500 Fraunhofer lencséi közé? 2005-ös, TS típus.
Péter, nekem van egy 127/700-as légréses lencsém, abban 0,5mm-es műanyagok voltak,de lecseréltem kétréteg alufóliára. A folyosón kisérleteztem és a színezés változot jobbára, de durvább vastagságnál már a gömbhiba is előkerült. Viszont láttam 2mm - es távtartót is, de az jobbára F10-es lencsékben volt. Ha kisérleteznél, akkor ajánlom a szigetelőszalagot hézagolásnak. Minden próba után ragassz egy újabb plusz réteget és meglátod mi változik. Majd ha meglesz a jó vastagság, lemosod a ragacsot és akkor szebben megcsinálva összerakható. Sajnos, kell egy műcsillag vagy egy csillogó lámpabúra.
Gyuricza István
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Érdekes probléma

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.09.30. 23:26

Vizi Péter írta:
2022.09.30. 19:57
Hogy jártam...
Két éve szétszedtem a 90/500-as refraktor (amivel a Kisatlaszt végigészleltem) objektívjét, rettentő koszos volt kívül-belül.
Plusz lefújattam a tubust, renováltam a viseltes szerkezetet.
Aztán elakadt a projekt, bedobozoltam mindent és csak most nyáron szedtem elő.
Nem találtam az objektív lencséi közti távtartót, igazából emlékeimben sem élt, mi is volt az.
Bepróbálkoztam a több rétegű sztaniollal, de sose tudtam rendesen a helyére tenni. Nem baj, odaadtam Babcsán Gabi barátomnak, ő nagy mágus, majd jól összerakja.
Ő berakta a sztaniolt, de a kép homályos, pocsék. Nagyobb a légrés. De mekkora és hol az a nyomorult távtartó gyűrű???
Nem tudja esetleg valaki, mekkora légrés kell a 90/500 Fraunhofer lencséi közé? 2005-ös, TS típus.
Szia,Péter.
Hogy a 90/500-ban mekkora gyűrű volt azt nem tudom,de azt igen,hogy a 80/900-as műanyag távtartó gyűrűje,0,5mm vastagságú.
Simán el tudom képzelni a kínaiakról,hogy nem vacakolnak a többféle légréssel és egyengyűrűt raknak minden ilyen olcsóbb refraktorba.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”