Tükör ezüstözés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.11.26. 13:23

Sziasztok, nem tud veletlenul valaki kozulunk vagy ugy altalaban barki hatarainkon belul 30-as tukrot aluzni kvarcreteggel es nem sokhonapos hataridovel, mondjuk leghamarabb jovore? Ibadon kivul, mert sajnos ugy nez ki, hogy most epp a haromnegyed eves ibad bevonat kezdte el megadni magat. Apro regi karcok menten elkezdett levalni kis darabokban kulonosen egy helyen, illetve a tukor egeszen vannak kicsi pontok ahol nincs bevonat, szepen atvilagit rajta a Nap. Ki akartam venni a tukrot tisztitashoz, de sajnos az elso desztvizes lottyintes utan kiderult, hogy amit kosznak hittem messzirol, az bevonathiany. Nincs penzem evente ujraaluztatni, es ugy tunik valamiert ez a bevonat nem birta az allando kintletet a kupolaban, hiaba volt zart a tubus. Remelem a telet meg kibirja. Sajnalom, mert amugy rohadt jo volt a gyari
bevonathoz kepest. :(
A legdurvabb resz (a legtobb helyen amugy csak kis pottyok meg 1-2mm-es csikocskak hianyoznak):

IMG_20161126_130657.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.26. 18:43

Nem tudom mennyire jó hír, de nekem van 38 cm-ig kamrám, csak még nem üzemel. Szerintem jövő évben beüzemelem, de nem tudom pontosan mikor, mert a tükör nálam forog gőzölés közben, és azt akarom, hogy nagy tükröknél is így legyen. Szóval kamra van, de tükröt tartó mechanika még nincs.
Különben hibátlan bevonat csak hibátlan üvegfelületre készíthető, ámbár apró karcok nem szoktak leválni. Viszont nagyítóval, vagy napfényben látható pici pöttyök a csiszoló szemcsék után esetleg maradt éles kráternyomokban mindenképpen lesznek.
Elég nehéz -persze nem lehetetlen- megtisztítani gőzölés előtt még a hibátlan felületet is, egyes tisztítóanyagoknak meg van szilárd összetevője is, lehet, hogy maradt belőle a karcokban. (De ez csak egy spekuláció.) Minden esetre nálam a tubus állandóan tud szellőzni, soha nincs teljesen bezárva.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.11.27. 08:20

Koszi. Eredetileg a bevonat hibatlan volt, tehat ez az elmult.kb 9 honapban tortent valamikor, es szerintem csak nemreg, mert rendszeresen benezek a tubusba eszleles elott ahogy a tubussapkat leveszem de most rogton feltuno volt, hogy "koszos" a tukor. Az is volt, csak epp nem minden volt por. Van amugy rengeteg apro hiany a tukor tobbi reszen, csak ennel a par karcnal a leglatvanyosabbb. Es ami meg erdekes, hogy egy csomo karcnal pedig tokeletesen megmaradt a karcban is. Na sebaj, remelem megall a romlas itt, de jovo evig mindenkepp ki kell huznia, mert most nincs ra keret, es a hosszu ejszakakbol sem hagynek ki. Szerencsere a feluletnek ez meg talan ezreleke sincs, tehat sok feluletet nem veszitek vele, de azert aggaszto.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2016.12.17. 08:47

Sziasztok!

Kb. 100 éve nem léptem be erre a felületre, de muszáj reagálnom, mert érintett a dolog.
Azt sajnálom, hogy a Feri nem ELŐSZÖR hozzám, fordult a problémával, hanem közzétette itt.
Utána megkeresett, és megbeszéltük, hogy visszajuttatja a tükröt, és garanciába le fogom gőzölni.
Egyébként 2016.01.31-én lett gőzölve. Ettől függetlenül, nem kellet volna, hogy feljöjjön a bevonat.
Senki nem dolgozik hibátlanul, csak az aki semmit nem csinál. Ha valakinek problémája támad, a munkámmal, akkor arra kérem, hogy hozzám forduljon ELŐSZÖR, ez így normális.

Nem magamat védem az alábbi videókkal és képekkel. Csak szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a világ nyugati felén sem kolbászból van a kerítés.:

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing]

Nem szeretnék vitát indítani, valószínű jó darabig nem is fogok fellépni erre a felületre. Inkább csinálom tovább a dolgomat.

Feri a tükröt várom vissza, újragőzölésre!

Derült eget, mindenkinek!
Sidius

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.17. 09:05

Úgy tudom, hogy az ország egyik legnagyobb amatőr távcsövének gyári tükréről pár hónap után vált le nagy darabokban a gyári bevonat.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.17. 13:03

A tapadást hogy lehet még jobbá tenni, ha ez így meg tud indulni a karcoknál ? Az én ezüstözésem még bírja azóta is ... :) Igaz az nem ver vissza annyi fényt.

No, de még az hogy lejön a bevonat az Orionoknál, de hogy a lambda érték olyan rossz, az üveg pedig annyira nem szokott elgörbülni, mintha Uri Geller hajlongatná. :)
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.12.17. 13:05

Szia Attila, azert nem hozzad fordultam eloszor, mert nem is gondoltam volna, hogy garanciaban ujragozolned. Viszont nekem nem futna ujragozolesre ibad-dal, ezert kerestem hagyomanyos megoldast. Nem a munkaddal volt bajom, minden tiszteletem azert, amit csinalsz. Sajnalom, hogy szerinted nem normalis, hogy itt kerdeztem a kollegakat. A tukrot nem viszem vissza, igazabol mar nem is erdekel, mi lesz vele.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.12.17. 18:08

tobe_ írta: de hogy a lambda érték olyan rossz, az üveg pedig annyira nem szokott elgörbülni, mintha Uri Geller hajlongatná. :)


Ezt hol látod, Béla?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.17. 20:52

A videóban mondja, hogy a lambda se annyi, amennyi. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.12.17. 21:32

tobe_ írta:A videóban mondja, hogy a lambda se annyi, amennyi. :)


:lol:
Tableten néztem, azon meg a hang alapból ki van kapcsolva. A fene se gondolta, hogy Attila kommentet is fűz hozzá.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”