Tükör ezüstözés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2009.10.31. 18:59

Sziasztok!
Felkeltette az érdeklődésemet a tükör ezüstözése. No nem mintha ezentúl sérülékeny és gyorsan bemattuló ezüstözött tükrökkel szeretnék észlelni, viszont az elkészült tükreim teszteléséhez nagyszerű lenne. Nagyon fényerős tükör bemérése egyszerű módszerekkel (Focault-teszt, maszkolásos eljárás) már nem győz meg 100%-ban arról, hogy elértem a kívánt felületi minőséget, és csillag-teszttel is csak a diffrakciós leképezést látni egy gőzöletlen tükörrel.
Már többször teszteltem a Jupiteren is, és a fő sávok szépen jönnek azzal a néhány %-os fényvisszaveréssel is, de az igazi az volna, ha legőzölve tesztelném egy jó nyugodtságú estén, és az apró, alacsony kontrasztú részleteken. Viszont ha valami hiba csúszott be, és bele kell piszkálni még, akkor oda a gőzölés, plusz a több hetes várakozás is hiába való volt... Szerencsére még nem jártam így, de ezt megelőzendő otthon gyorsan kivitelezhető megoldás lenne az ezüstözés. (Tudom, az üdvözítő megoldás egy interferométer lenne...)

Van valakinek tapasztalata e téren? Egyáltalán érdemes foglalkozni vele? :roll:

Tudom, Gyuri bácsi írt erről jópár évtizede, de nem sikerült fellelnem a cikket.
Cserna Antal
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:21

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Cserna Antal » 2009.10.31. 19:46

E-mailban küldtem a leírást.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2009.10.31. 19:49

:D

Köszönöm szépen!
Már tanulmányozom is.

Gyakorlati tapasztalat valakinek?

István
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.11.01. 07:58

Nekem van gyakorlati tapasztalatom, mert sok éven keresztül ezüstözött tükröket
használtam.
Mire vagy kíváncsi konkrétan?

Üdv: Béla
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2009.11.03. 20:38

Igen, erről tudok, küldtem is egy levelet ezzel kapcsolatban, de ezek szerint rossz címre ment.

Tulajdonképpen onnan pattant ki a gondolat, hogy láttam egy rövid videót, ahol az illető egy sík üveglapot kb. 4-5 perc alatt beezüstözött. A művelet pofon egyszerűnek tűnt, először lepucolta egy vegyszerrel az üveget, leöntötte dsztvízzel, összeöntött két másik vegyszert, ezt ráöntötte a tükörre, várt egy percnyit, és lemosta desztvízzel megint. És kész volt a tükör.
Gondoltam milyen jó lenne, ha már a sokadik mérés után is jónak talált tükröt távcsőbe szerelve azonnal ki lehetne próbálni.

Gyakorlatilag az Anti által küldött írások már rávilágítottak a dolog lényegére, de a szükséges anyagok beszerzési lehetőségeiről illetve az esetleges buktatókról nem sok minden világos.

Pl. hogy hol adnak (ha adnak egyáltalán) bárkinek ezüstnitrátot, salétromsavat, kálilúgot...
Durva vegyszerek, gondolom a patikában nem osztogatják ;)

Üdv: István
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2009.11.03. 20:48

Íme a kisfilm, ha mást is érdekelne:
http://video.google.com/videoplay?docid ... RDw&hl=hu#
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.11.03. 23:04

Azt gondoltam a vegyszerek már rendelkezésre állnak.
A vegyszerek beszerzése szinte lehetetlen. Gyógyszerész, kémia tanár
ismeretség esetleg segít.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.11.03. 23:28

Megnéztem a videót, ami igen érdekes.
Jó lenne tudni a receptet, mert egészen AgNO3 takarékosnak tűnik a dolog.
Az ón vegyületes (talán ón-klorid) előkezelésről hallottam, de konkrétat nem tudok
felőle.
Többféle ezüstözés recept létezik. Riasztó képet láttam az Ingalls-féle Amateur Telescope Making
könyvben, ott egy szoba ablakai ki voltak törve, mert felrobbant az ezüstözéshez használt vegyszer.
Ott az alkohol hozzáadása recept szerint fulmánsav keletkezését eredményezte, ami rendkívül robbanékony vegyület. A fulminátokat régebben gyutacsokban alkalmazták, amiket aztán kiszorított az ólom-azid.
Ezzel azt akartam mondani, hogy nem egészen veszélytelen az ezüstözés, bár ha az alkoholt inkább megisszuk és nem hozzáöntjük, akkor meg lehet ép bőrrel úszni az ezüstözést is. :-)
A képen látszik az alkohol helyes használata. :-)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.11.03. 23:41

Ezt az Anti-féle anyagot elküldenéd a berenteb@freeweb.hu címemre?
Cserna Antal
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:21

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Cserna Antal » 2009.11.04. 08:06

Szia Béla! Ez "A Távcső Világa" 1975-ös, és 1942-es kiadásában szereplő leírás, de küldöm.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”