Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.28. 15:37

Attila írta:
géza írta:... bejött jól az a vékonyított gyűrűzés? ...


Nekem kifogástalanul. Majd készítek róla képet, és felteszem ide.


Na, itt van.
A tubus belső oldala fekete bársony-tapéta, a blende dekor-karton (a füleknél látszik a vastagsága), az éles perem pedig foto-karton. Ez utóbbi sajnos csak fekete, de nem matt fekete; ezért csak egy vékony gyűrűt hagytam látszani belőle. A fotón nagyon felhúztam az expo-t (ez már inkább szürke, mint fekete), hogy jobban látszódjanak a részletek, de valójában ez "nagyon fekete". :D

A tubus végén lévő, fénylő focuser peremet is be fogom borítani, ha lesz rá érkezésem.

A Newton felső részébe is ilyet fogok tenni.


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.28. 17:07

Attila, köszönöm. Míg szundikáltam ebéd után foglalkoztál velem. Visszatérve (nem voltam soha nagy tudós ezekben), a fókuszhossz = csőhossz = tükröző hossz. A blendéket alkalmazva ez a tükröző egyenlő lesz a peremek élének vastagságaival? Csökkentve a rontó részlet méretét. A másik: ha előnyös miért nem találkozom vele az elém kerülő csövekben? Ezért vontam bele a pénzt. A hő. Ezzel a fránya turbulenciával rengeteg bajom van nekem is, a lustaságom miatt, optikailag felfogom. Tudod, asztali állvány gyakrabban, 5.9 fényerős spektívvel főleg, nyitott tetőablakkal.( Öregedj meg, megérted.. a szabadtéri már nyaralás, ünnep ). Ahogy olvasom, csövekből a hőt ma már kifújják, kiszívják nem kieresztgetik. A módszerek viszonylag egyszerűek (?). Már beépítettél valamit. De megérte?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.28. 19:05

Géza!

Bocsánat, de nem igazán értem a kérdéseidet.

Én jelenleg egy 160mm-es refraktort használok, abban alkalmazom a blendéket, és a blendék gyakorlati kialakítására tettem fel példaként a képet. Egy nagy Newton-t (406mm-est) építek jelenleg villás mechanikán (bár mint a Luca széke, de a mecha már majdnem kész...), és abba is szánok blendéket, ahogy alább írtam, a felső szegmensébe, függetlenül az ellenvéleményektől, mert én másképp látom a működésüket. Előtte lehet, hogy a kis Mizar-omon tesztelni/mérni fogom a hatásukat.

A meleg tükör légpárnáját (határrétegét) pedig közvetlenül a tükör felszíne fölött le fogom fújni 4 kis (excentrikus elhelyezésű) ventilátorral, és elszívom egy kicsit nagyobbal, ami a tükör alatt lesz. Majd meglátjuk, hogy válik be...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
pBandi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.10.17. 16:21

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: pBandi » 2016.03.28. 22:46

Kedves Géza!

Aggodalmaid eloszlatására: Sok-sok asztrofotós GYAKORLATI tapasztalata alapján egy newton rendszerű tükrös távcső belső árnyékolására elegendő:
- A cső belsejét fekete bársonnyal kitapétázni.
- Egy megközelítőleg a cső átmérőjével megegyező hosszúságú árnyékoló/harmatsapkát húzni a cső elejére. (Ennek belső oldala szintén bársonyozott.

Úgy gondolom, ha ez a páros az igencsak intoleráns felhasználási terület esetén bevált, akkor más területeken sem fog csődöt jelenteni. Kivitelezése egyszerű és olcsónak mondható, mindemellett a tükörtől felszálló melegnek is sima utat hagy.

Továbbra is fenntartom azt a véleményemet, hogy newton rendszerű tükrös távcső esetén nem lehetséges árnyékológyűrűk olyan sorozatát felépíteni ami akár csak elméleti szinten tökéletes árnyékolási megoldást nyújt. Refraktorok esetén ezzel szemben bizonyos geometriai szabályszerűségek betartásával mindez megvalósítható!


Papp András
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.29. 00:30

Kedves pBandi, már ismerem a véleményedet, ami természetesen érdekel. Newtonban blende a téma. Mintha a többség céltalannak tartaná. Viszont hallani róla, az ember tünődik. Életben nem találkoztam vele. Nincs newtonom csak kíváncsiságom. Ám ha lenne,biztos kipróbálnám.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2016.09.30. 13:51

Eladó a felvételeleken latható optikák.

dsc09216_190.jpg
dsc09215_936.jpg
dsc09214_122.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2016.09.30. 13:53

dsc09224_142.jpg
dsc09218_179.jpg
dsc09220_771.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.30. 17:59

Iicit? Az idulást kéne tudni....Más, néha nem tudom mit fed az angol szó. Ezt találtam, képes szótár.....http://starlightinstruments.com/store/i ... y&path=101
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”