Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: Franky » 2013.09.26. 21:54

SzZoli írta:Hallihó,

itt van egy ötletes antenna kivitelezés, ami ugyan netre lett kitalálva, de talán a rádiócsillagászati alkalmazásra is megfelelhet:
http://sg.hu/cikkek/99952/parabolaanten ... ernetezett


Hát ez hatalmas... :)
Mondjul egy technikai leírást szívesen láttam volna :)
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.09.27. 07:54

A vadnyugaton, amikor még gyárilag nem voltak jelszóval védettek a WiFi-routerek én is használtam ilyesmit amikor nem volt más. Egy USB WiFi sticket kell egy nagyobb (pl. őszibarackos) konzervdobozba oldalról beletenni, a doboz végétől 1-2 cm távolságban. Valóban hatékonyabb, mint doboz nélkül, messzebb ellát, jobb lesz a jelerősség. A parabolával lehet még turbózni, de egyszerűbb venni párezer Ft-ért akkor már egy komolyabb quad WiFi antennát. Ma már szinte nincsenek hanyagul nyitott hálózatok, feltörni őket meg természetesen illegális. Akkor lehet érdekes, ha nagyobb távolságot kell átlőni pl a ház és a melléképület között. Ha pl. ott van a videometeoros számítógép, hogy csillagászati példánál maradjunk.
Rádiócsillagászatra szerintem azért nem használható, oda kifinomultabb eszközök kellenek. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mfa
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.01.23. 19:12

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: mfa » 2015.02.18. 15:12

A rádiócsillagászat sokkal bonyolultabb annál mint sokan csak egy egyszerű rádió vevőkészüléknek gondolnák. Az éterből ,és a világűrből jövő valós jel sokszor olyan kicsi hogy a különböző légköri,kozmikus ,fehér zajok sok esetben nagyobbak náluk.Abban az esetben ha mégis találnánk hasznos jelet akkor a rádiófrekvenciás előerősítőt hélium hűtőben szokták beépíteni. Miért is van ez így ?Mert az aktív és passzív erősítő elemek maguk is termikus zajt termelnek minél nagyobb a hőmérséklet annál nagyobb a zaj .Nagyon nehéz technikai kihívás ez ,de még is azt mondom a világ egyik legszebb tudománya.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.01. 18:45

Avatar
Marosi1975
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.12.08. 13:58

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: Marosi1975 » 2015.05.02. 23:33


De szerintem komoly.Magam is építettem JOVE vevőt(20.1Mhz) egy félhullámú dipol antennával, az egész kb.:8000ft.-ba volt.Ez is hasonló elven működik.

Üdvözlettel:István
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.03. 08:49

Neki sem mernék ma már vevőt építeni. Húsz évig szolgált Sony ICF 55 vevőm, a hangfrekvenciás kimeneténél lehetett játszani az ELEKTORban közölt leírásokkal . Meteorszámláló, nap hangja ilyesmik. Magam nem terveztem. Ezt a kitűnő készüléket tönkretettem, fejhallgató kimenet cserénél. Rosszul értelmezett fordításom miatt a memória elveszett. Most is bánom. Legutóbb vettem (35e ! nem 45..) Albrecht AE355-öt. Ez 25-960 MHzen vesz. Próbálkoztam volna PC alkalmazással, de az első lépéseknél már elakadtam. Nekem ez már reménytelen. A témát mindíg figyelem, kiélem magam.
petota
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.05.08. 15:08

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: petota » 2015.05.08. 15:32

Üdvözletem Mindenkinek!

Csillagászat témában abszolút kezdő vagyok, viszont rendkívül érdekelne, hogy otthoni körülmények között milyen eredményeket lehet elérni rádiótartományban való megfigyelésekkel.
Rádió vevő, antenna, antennarendszer építésében és digitális jelfeldolgozásban is van tapasztalatom, segítséget szeretnék kérni, hogy milyen irányban érdemes elindulni. Sajnos a megfigyelhető effektusokról sincsen sok információm. Elsősorban tehát az érdekelne, hogy milyen jelenségeket lehet megfigyelni nem túl nagy apparátussal és esetleg ennek hol tudok szakszerű forrásból utána járni.

Bármilyen segítséget előre is köszönök! (A fórum korábbi bejegyzéseit olvastam)

Üdvözlettel:
Tamás
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.08. 17:18

Nem foglalkozom vele, de itt sok érdekességet láttam. Szomorú érzés, miről maradtam le... http://www.cloudynights.com/forum/88-va ... astronomy/

egyébként, a google KÉPEK-be beírod: homemake radio astronomy rengeteg dologból válogathatsz. Ebbe a képekben való keresést kevesen használják, pedig nagyszerű.
Avatar
Marosi1975
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.12.08. 13:58

Re: Rádiócsillagászat, rádiótávcső építés

Hozzászólás Szerző: Marosi1975 » 2015.05.10. 15:00

petota írta:Üdvözletem Mindenkinek!

Csillagászat témában abszolút kezdő vagyok, viszont rendkívül érdekelne, hogy otthoni körülmények között milyen eredményeket lehet elérni rádiótartományban való megfigyelésekkel.
Rádió vevő, antenna, antennarendszer építésében és digitális jelfeldolgozásban is van tapasztalatom, segítséget szeretnék kérni, hogy milyen irányban érdemes elindulni. Sajnos a megfigyelhető effektusokról sincsen sok információm. Elsősorban tehát az érdekelne, hogy milyen jelenségeket lehet megfigyelni nem túl nagy apparátussal és esetleg ennek hol tudok szakszerű forrásból utána járni.

Bármilyen segítséget előre is köszönök! (A fórum korábbi bejegyzéseit olvastam)

Üdvözlettel:
Tamás


Kedves Tamás!

A legegyszerűbb talán egy 20.1mhz JOVE vevő építése.Az alábbi linkeken találsz infókat:http://radiojove.org/
http://www.radio-astronomy.org/pdf/qex/ ... -proof.pdf
Magam is megépítettem, pár ezer forintból kijön, de az alkatrész beszerzéssel lehetnek gondok.Ha esetleg belevágsz szivesen segítek.

Üdvüzlettel: István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”