A házi tükörtől a kész távcsőig

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.12.14. 08:42

Egy nyugalmazott fizikatanártól hallottam, hogy az üveg is könnyen deformálódik, még feszültség sem kell hozzá. Mivel nem szilárd, hanem nagyon nagy sűrűségű folyadék. Mondta, hogy volt egy üveggyárban, ahol a nyers, több centi vastag üvegtáblákat állítva tartották, de pár naponta mindig meg kellett őket fordítani, különben az alja centikkel lett volna vastagabb.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.12.14. 09:23

Bence írta:Kezdek kételkedni ezeknek a papírcsöveknek a masszívságában.Azt írják pl. az említett linken,hogy csak állítva szabad tárolni,mert fektetve tárolva deformálódhat.Akkor mi lehet még ha évekig egy pontján felfüggesztve ül a dobsonon? :o


A Dobsonon a tomegkozepponjan fogatod fel, tehat nagyon eltero erok nem hatnak (meg amugy is, az egesz ~1m). Aztan meg ha teszel a vegere merevitogyutut, az is jo dolog. Az aljan meg ott lesz a fotukortarto merevitesnek. Szoval szerintem nem akkora a gaz, de remelem, tapasztaltabb tavcsoepitok is hozzaszolnak.

--mpt
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.14. 09:57

Igen, itt most az a kérdés, hogy mit értenek deformálódáson.Csak attól tartok, hogy ami egy zsaluzatnál említésre méltó deformáció, az a távcsőnél is az.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.12.14. 11:11

egy dobson távcsövet alapvetően függőlegesen tárolsz. úgy meg nem fog deformálódni, maximum nyúlik 0.0000001 mm-t, amit észre sem fogsz venni. az az átlagosan pár óra, amit hetente távcsövezéssel fogsz tölteni, nem fogja eldeformálni, szerintem. annyira pedig végképp nem fog eldeformálódni, hogy a fényútba belógjon a felfogatásnál a tubus (banán alakot felvéve). kisebb deformációt pedig minimális jusztírozással még tudsz korrigálni, nem gond.
nincs aláírás
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.14. 11:20

Rendben, azt hiszem meggyőztetek. :)
Köszi, és valószínüleg a 31mm-es tükör lesz a nyerő.Azzal elvben még 1°-os látómezőt el lehet érni mis vignettálódás mellett.Annál nagyobbra meg ott van a binokli.És így elég kedvező 20%-os a központi kitakarás.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.12.14. 13:39

nekem is 31mm-es segédtükör van a 155-ös tükörhöz, én úgy számoltam, hogy ez pont ideális méret, se nem kicsi, se nem nagy. ennél nagyobb már indokolatlanul sokat takarna és a fókuszsíkban a kép amúgyis nagyobb lenne mint egy átlagos oklim mezőlencséje. kisebbel viszont már vignettálna. az én fókuszommal (1090mm) nem is tudtam ennél kisebb segédtükörre vignettációmentes konfigurációt kalkulálni. (ez de ronda mondat volt)
nincs aláírás
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.12.17. 13:42

ide is beteszem érdekességképp, mit csinálok a tarjánban csiszolt tükrömből. mechanika építése folyamatban, a first light azért már megvolt. lenyűgöző :)

Kép
Kép
Kép
nincs aláírás
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: hg » 2010.12.17. 16:13

ferenc lovró írta:ide is beteszem érdekességképp, mit csinálok a tarjánban csiszolt tükrömből

Elképesztő szerkezet lesz :). Pár sort írhatnál is a konstrukcióról.
A tükrödről már Tarjánban látszott, hogy kiválóan sikerült.
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.19. 10:04

Figyelmetekbe ajánlom ezt az oldalt:http://www.iucaa.ernet.in/~scipop/Literature/hbt1/hbt-welcome.html
A második felében van szó a tubusról, és ilyesmiről.Szerintem lehet belőle meríteni.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: A házi tükörtől a kész távcsőig

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.06.23. 22:46

Üdv!
Amióta utoljára írtam elég sokat haladt a távcsövem.A dobson zsámoly majdnem kész.Meg van a fókuszírozó is(végül vettem egy crayfordot).Nagyjából a főükörtartó is kész.Erről majd lehet hogy holnap felrakok pár képet.
Most a segédtükörtartón filózok.31mm-es lesz a segédtükör.A tubus belő átmérője 200mm.4db póklábbal gondoltam megoldani(a kezdeti íves tartó ötletével szemben).A kérdésem az lenne ezen paramétereknél makkora tartóláb átmérő az ami fölé nem kéne menni a kontraszt megtartása érdekében?
Illetve hogy a segédtükröt milyen irányokban kell tudni állítani?Dönteni minden irányban, a főtükör optikai tengelyével párhuzamosan állítani, de kell e a főtükör tengelyére merőlegesen, tehát a cső hosszára merőlegesen állítani?
köszönet,
Bence
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”