A segédtükör méretének csökkentése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: robzon » 2011.06.21. 18:01

Nem is rossz ötlet, ráadásul szerintem nagyobb átmérőt is ki lehet belőle hozni, mivel a segédtükör "árnyéka" ugyanúgy visszatükröződik a segédtükörre. Vagyis sosem használjuk 100%-ban a segédtükröt, a közepén a kitakarás ott is ott van. Érdemes kiszerkeszteni mekkora felületet használhatunk belőle. Most írok egy hülyeséget: egy másik tükörből kivágott körrel "bedugózni" valahogy! :lol: Tiszta eget!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.06.23. 01:29

Szerintem a nagyobb , középen lyukas tükör nem járható, és ez a HD segédtükör is csak kis méretben alkalmas egy-egy kísérletre, vagy egyben, darabolámentesen, ha síknak mutatkozik. Szétszedtem eddig jó néhány HD-t, és kb. a felében volt sérülésmentes, síknak tűnő lemez! Ezekből vágtam ki magamnak zenittükröket, és építettem át vele kereső távcsövet, sőt vezető távcsőbe is tettem billenőtükröt, hogy könnyebb legyen beállítani. Erre tökéletesen alkalmasnak tűnt, de hogy fotózni lehet-e az általa alkotott képet, az közel sem biztos, mert ha csak egyszer is kicsit nagyobb erő éri a daraboláskor, akkor annak annyi! A levágott darabok szélét a kézi sorjátalanítás után fekete festékkel kb 1-2 mm szélesen lefestettem, hogy ne vegyen részt a képalkotásban, ugyanis kb. ennyi része már nem tökéletes a vágás után, de a középső része az a már említett célokra megfelelő! Minél közelebb van az okulárhoz, vagy a kamerához, annál jobb! Arra kell ügyelni, hogy kézzel, és szerszámmal nehogy érintsük a megmunkálás közben azt a felületet, amit használni akarunk. Ahol nincs karc, nincs folt, nem látható az esetleg felette lebegő olvasófej esetleges érinkezésének nyoma, mint pl. a parkoló zónának a köre mentén, a belső kis kerületen, azt válasszuk a hasznos felületnek, azaz a másikra tett kétoldalas öntapadós fóliával kell majd egy vékony habos műanyaglapra ragasztani. Az öntapadós felület szinte rászívja magát a felületre, tehát nem célszerű onnan lehúzni, ugyanis akkor a lemezke elgörbülhet! Nem szokott, mert igen rugalmas, és inkább a habosított anyag szakad szét. Ha mégis elronttota valaki a felragasztást, inkább vágja el szikével a szivacsot, és ragassza újra egy másik öntapadós fóliával. Legfeljebb vékonyabb lesz a szivacsos tartó! A tartólemezre rányomni csak igen enyhén kell, nem a közepén, hanem a lefestett szélén, szépen kőrbe-körbe! Súlya szinte nincs, tehát nem fog lepottyanni! Tisztítani úgy kell, mint a másikat, vagy a lencséket szokták! Ha karcos lesz, akkor lehet másikat gyártani, vagy az előre legyártottak közül felhasználni. Szike, vágás, ragasztás és máris újra tökéletes a szerkezet. Fémre, azaz az elfordító tengely laposra reszelt részére pillanatragasztóval célszerű feltenni. A tengelyre egy vékony csík zselés ragasztót teszünk, majd ráejtjük a lemezke szélét, és az a saját súlya alatt megköt majd. A tengelyt ez után már hajlítani, reszelni, szabályozni nem szabad, ugyanis a lemeztükör elgörbül, esetleg leválik, és feleslegesen dolgoztunk vele! Aki teheti, az le is mérheti beépítés előtt a kis tükröcskét, hogy milyen pontos, sőt még darabolás előtt a kiszerelt lemezt is ellenőrizheti a szokásos tesztekkel, súrolófénnyel történő képalkotással, vagy távcső elé téve egy csillag képével, és esetleg műszerrel is, ha van. Csodát persze ettől ne várjon senki, nem erre a célra való, de szerintem sok helyen használható! Minden esetre jobb, mint a vásárcsarnoki műanyaglencsés nézőkének a tükre, ami közönséges fémezett műanyaglap, és a felülete is egy nagyságrenddel síkabb, mint egy fémezett ablaküveg! Van fogorvosi szerszám is, kis fémtükör, de az sem pontosabb sík, mint az ablaküveg felülete.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.07.07. 14:45

Nem egészen ide vág a téma, de nem találtam neki jobbat.

Voltam ma egy optikusnál aki szívesen lecsiszolná, a kör alakú tükrömet ellipszisre.
A baj csak annyi, hogy neki kell a pontos méret.
Azt mondta, hogy jó lenne ha berajzolnám a hátuljára és ő úgy fogja megcsinálni.
Sajnos azt meg nem tudom hogy tudok egy pontos méretű ellipszist rajzolni.
Meg azt sem tudom, hogy egy adott átmérőnek mennyi a kistengelye, mert a hosszún már nem lehet változtatni, max csak ha kisebbet szeretnék.
Nem tud valaki egy oldalt ahol ilyent tudnék szerkeszteni és azt kinyomtatnám neki?
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.07.07. 15:04

Közben Mpt segített a megoldásban.
Kistengely szorozva 1,414-el.
Tehát van egy kör alakú tükröm amit 44mm átmerőjű így 44/1,414= kb. 31mm lesz a kistengely.
Már csak egy szerkesztő program kell és kész is.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.07.07. 19:04

Stefi írta:Voltam ma egy optikusnál aki szívesen lecsiszolná, a kör alakú tükrömet ellipszisre.
A baj csak annyi, hogy neki kell a pontos méret.

Az optikusnak nagy segítség lenne ha a kívánt kistengely átmérőjében leesztergálnál egy farudat, amit egy 45°os gérládában ferdére vágsz. Az optikus így a polírozott felével ragasztószurokkal tudná rögzíteni rajta, és úgy körbecsiszolni, a csorbulás esélye is sokkal kisebb ezen a módon. Én anno nagyon sok segédtükröt készítettem el ezen a módon.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.07. 19:17

Stefi írta:Nem tud valaki egy oldalt ahol ilyent tudnék szerkeszteni és azt kinyomtatnám neki?


Simán meg tudod csinálni magad is. Itt van az ellipszis egyenlete.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Ellipszis_%28g%C3%B6rbe%29
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.07.07. 20:21

Ellipszist azt lehet egy fix hosszúságú madzaggal, meg két ponton leszúrod a végét körberajzolni.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.07.07. 20:24

Sot, ha Janos megoldasat koveted, es adott meretu farudat hasznalsz, nem is kell szerkeszteni, ott az ellipszis :)

--mpt
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.07.07. 20:37

Egy elipszis kiszerkesztésétől az optikus még nem fog tudni szabályos un. "szalámit" csiszolni, ehhez neki is kell egy segédeszköz, és a legideálisabb hasznos felület + legkisebb kitakarást csak a "szalámi szelet" segédtükör adja.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A segédtükör méretének csökkentése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.07.08. 12:50

Az optikus az optikai csiszológépen az LCD kijelzőn beírja a két tengely méretét, gumi tappancsok
közé befogja az üveget, lezárja a fedelet és indítja a gépet. Két perc múlva kiveszi a kész ellipszis alakú
tükröt. Mit kell itt tervezgetni? (Az itteni legalábbis így csinálja)
Az ellipszis után kézi gyémántcsiszolón kialakítja a "szalámit" (legyen ügyes :D )
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”