Tubus festése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.12.29. 21:32

Valahol láttam,hogy a tubus belseje fekete öntapadós velur tapétával volt borítva. Milyen hatása van ez a képalkotásra? A port szerintem biztos jobban összeszedi. Valakinek van tapasztalata ezzel kapcsolatban,
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.29. 21:45

Nagy Róbert írta:Valakinek van tapasztalata ezzel kapcsolatban,


Van. Nagyon sokat segíthet a szórt fény csökkentésében, és hosszú távon sem koszolódik szerintem számottevően. Ha mégis, akkor ki lehet porszívózni, vagy újabb réteget ragasztani, végső esetben. De ha jobbára szaharai porviharokban észlelsz, akkor úgysem ez lesz a legnagyobb gondod. :)
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.12.29. 21:51

Köszönöm a választ. Akkor érdemes a matt festést lecserélni, csak a beragasztásától tartok egy 200/1200-es Newtonba!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.29. 22:18

Nagy Róbert írta:Köszönöm a választ. Akkor érdemes a matt festést lecserélni, csak a beragasztásától tartok egy 200/1200-es Newtonba!


Megértem a gondod, ragasztottam már be én is pont egy 200/1200-as Newtonba (a Szegedi Csillagvizsgáló bemutató távcsöve). Nem lesz egyszerű szépen megcsinálni. :)
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.12.30. 06:40

vagy van egy olyan anyag is, hogy fpi protostar:

http://www.fpi-protostar.com/flock.htm
nincs aláírás
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2010.12.30. 11:54

Az én távcsövemben is a fekete velúrtapéta van (d-c-fix, ha jól emlékszem a Praktikerben vettük. A 45x100cm-s tekercs 2009 nyarán 1500Ft volt.)
Felragasztás közben látványosan sötétedett a tubus belseje, hamarosan már csak fejlámpa fényénél tudtunk dolgozni benn. A 250/1000-es tubust apával a két végéről támadtuk meg, nem volt könnyű de egész szépen sikerült elsimogatni. Egy tanács: a tekercs külső végén a csomagolással érintkező résznél a szőrök már lelapultak. Azt a részt vagy ne használd fel, vagy más helyen ahol nem feltűnő a két eltérő felület :-) még egyet már nem akartunk toldani, így felkerült belőle egy keskenyebb sáv, de nálad a tubus átmérője valószínűleg nem teszi szükségessé azt a darabot. Az öntapadós hátoldalán centis négyzetrács volt, nagyon megkönnyíti a méretre szabást!
Érdemes a laza szálakat kicsit kikefélni belőle. Szerintem ezt addig lehetne folytatni, amíg megkopaszodik :-D de egy tubus védett belő felületén nem hiszem hogy magától újra hullani kezdene, ha az erre hajlamos szálakat már eltávolítottad. A gyári matt szürke festéshez képest egy fekete lyuk lett a cső belsejében!
Mint mindennek, sajnos ennek is vannak hátrányai, ami az én esetemben (zárt tubus, Schmidt-Newton) jobban jelentkezik mint egy nyitottnál. Azzal, hogy felvisszük ezt a szőrös réteget, rontjuk a tubusfal hőátengedő képességét, lassabban hűl! Erre jobban oda kell figyelni. A többlet súly nem okoz gondot, pár dekával hízlaljuk csak a tubust. A szöszölés még probléma lehet, asztrofotós refraktort, kihuzat csövét, SC árnyékoló csövét nem biztos hogy bevonnám vele, ha fényképező van a távcsövön. De ha nem tud belepotyogni egy korrektor/szűrő miatt, akkor szerintem már nincs akadálya.
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.12.30. 12:45

Köszönöm a hasznos tanácsokat, sokat segítettél vele! A hőátengedéssel kapcsolatban nem hinném, hogy gondom lenne, fix felállítású a távcső, állandóan kin van egy észlelő helységben.
Derült eget!
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.30. 16:13

Sziasztok!
Jók az ötletek, tudok belőlük meríteni,így, hogy lassan elkezdem építeni a 15,5 cm-es dobsonomat.A tubus valószínűleg papírcső lesz.Valami ilyesmi:http://www.tuffply.com/content/hun/zsalu/falzsalu/sonotube.php
Zsaluzáshoz használják de sokan mondták, hogy teljesen megfelel tubusnak.
A cső átmérője 20cm lesz.A kitapétázást az előtt kell mielőtt lyukat fúrnál rá meg stb.?Ezt a velúrtapétát mivel kell felragasztani, illetve ez a papírra jól tapad?(mondjuk gondolom igen:))
Illetve arra van ötletetek, hogy mivel lehetne a külsejét vízhatlanná tennni?
Köszi,
Bence
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.12.30. 17:32

A tapéta öntapadós tehát ragasztó nem kell hozzá, hogy a papírcsőhöz hogyan tapad nem tudom, de nagyon ügyesen kell felragasztani, mert ha gyűrődés van rajta az zavarhatja a fényutat! A furatokat előtte kell elkészíteni, utána a furat helyét kitudod vágni.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Tubus festése

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.30. 17:48

Bence írta:Illetve arra van ötletetek, hogy mivel lehetne a külsejét vízhatlanná tennni?


Azt írják, hogy eleve vízálló burkolata van annak a zsalucsőnek. Fújd még le valami akril-, vagy zománcfestékkel, és teljesen jó lesz normál használatra.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”