Segédtükör íves tartóval

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.02.03. 13:09

Sziasztok Távcsőépítők!

Kevés szó esik még mindíg az íves segédtükör tartókról, pedig érdemes lenne komolyabban venni a lehetőséget. Vannak még, akik vizuálisan észlelnek és készítenek nagy türelemmel rajzokat a távcső mellett. És a látvány az észlelésnél nem mellékes. Az aktív észlelők és azok, akik nagyobb csövekkel észlelnek észrevették bizonyára, hogy egy halványabb mély-ég diffúz köd pl észlelésénél zavaró lehet a diffrakciós tüske a 4 ágú tartónál való szerelésnél, amikor belehúz a LM-be. Több íves segédtükör tartót próbáltam, használtam eddig 10-15-20-25-30-45cm-es átmérőknél, fényerős Newtonoknál és az eredménnyel meg voltam elégedve. Hozzáteszem, hogy nem egyszerű elkészíteni és beállítani ezeket a tartókat és sokan félnek tőle. Pedig nem kéne. Engem a gondolat akkor kezdett el foglalkoztatni, piszkálni, amikor talán 10-11 éve a Dán Andris egyik csövénél láttam a megoldást.
Ha jól van megszerkesztve a cucc, akkor egy 25cm-es Newtonban érdekes látvány tárul a szemünk elé. Olyan érzésünk lehet, mintha egy lencsés távcsőbe néznénk bele, ahol csak pici korongocskák vannak.

Küldök képet róla, hogy milyen típusokkal foglalkoztam. És két képet, hogy mi a különbség a 4 ágú és az íves tartóknál észlelésnél. Erősen kiemelve a diffrakciós hatásokat. A valóságban ez nem ilyen látványos, csak apró korongokat látsz, mint egy SC tubusnál például.

Remélem sikerült felkeltenem az érdeklődést a téma iránt. Várom hozzászólásaitokat és tapasztalataitokat a témában.

Üdv:Bozsoky Jani
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.02.03. 13:15

Itt van még egy 305/1525-ös (Kernya Jani távcsöve) newton, ahol szintén nagyon jól bevált a 2 ágú tartó. És a 2 kép a 4 ágú és a 2 ágú ívessel.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.02.03. 20:46

Egy kicsi matekkal-fizikával ízesített elemzés a segédtükör tartókról.

http://imaging.creol.ucf.edu/publicatio ... action.pdf

Nekem a sima íves görbített tartó (a natúr fa dobsonban lévő) remegős lett akárhogyan feszítettem.
A másikat még nem próbáltam, ( "S" akakú) de sokat ígérő megoldás, azokat a fránya tüskéket bizony jó lenne eltüntetni. Igen vékony, de erős, acélos anyagot sem könnyű beszerezni, szívesen várok rá tanácsot.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.02.05. 07:37

Szia!

Az egy ívüt is el lehet készíteni jól, csak vastagabb ívláb kell. És a meghajlítás módja, formája is számít. Stabilabb a 2 ágú, de jól íveld meg. Célszerű hengeríttetni és 20-25cm átmérőben 1,5-mm acéllemezből készíteni. Amire figyelni kell, hogy a lapok párhuzamosak legyenek a tubus belsejére (ez a nehezebb), mert akkor a vetület miatt vastagabb is lehet a kitakarás. Csak pontos munkával lehet megoldani. A galaxis jellegű tartók jók, íve legyen erősebb (kisebb rádiusz)

Élmény észlelni a jó íves tartójú Newtonnal. A gyakorlati kísérletet semmivel sem lehet pótolni, hiába a leírás, ha nem valósítjuk meg.

Jó munkát!

Üdv:Bozsoky Jani
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2011.02.05. 14:31

Én is kísérleteztem Jani cikkeinek hatására az íves tartóval, és vizuálisan tényleg refraktor-szerű képet ad. Viszont ha fényesebb csillag vagy inkább bolygó kerül a LM-be, akkor a háttérfényesség nő. Jupiternél már könnyen észrevehető. Viszont nincsenek tüskék ...

Ízlés kérdése.

Fotókon nekem kifejezetten tetszik, ha diff.tüskék vannak a fényesebb csillagoknál. Valahogy esztétikusabbnak tartom a képet.

Ami igazán zavaró volt eleinte számomra az íves s.tükör tartókkal, az csillagtesztnél vagy csillagra jusztírozásnál jelentkező zavarodott defókuszált kép, de meg lehet szokni.

Egyébként úgy a legegyszerűbb pontosan elkészíteni, hogy egy a tubus belső falának megfelelő átmérőjű gyűrű alakú acéllemezt készítünk, azt egy méretazonosan kiszerkesztett rajzra illesztve beállítjuk a megfelelő ívre alakított lábakkal, és ott a helyszínen össze is hegesztjük szépen.

A gyűrű egyben helyettesíti, illetve ellátja az első merevítő szerepét is.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.02.05. 15:06

Azt olvastam valahol, hogy a diffr. tüskék tulajdonképpen megmaradnak, csak mintegy "elkeni" őket az íves tartó. Van-e tapasztalata valakinek a drótfeszítésű rendszerrel? Én próbáltam csinálni vékony gitárhúrból,
de nem sikerült.
DS4-SecondaryCage-1[1].jpg
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.02.06. 18:33

Ez egy Dán András féle 250/1460 mm-es gugonülő villás távrács, Csatlós dörgölte tükörrel!
Távolban becsomagolva, az új alapokra helyezett ősi Iskum Józsi féle mechanika.
dáncső01.jpg

De nicsak, ennek egykarú ivelt segédtükör tartója van!
dáncső02.jpg

Nézzük, közelebbről!
dáncső03.jpg

Elnézést kérek a képek minőségéért! Színes papírképekről lettek reprózva.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2011.02.07. 07:39

Köszi András!

Ez nagyon jó anyag!

És a távcső kivitelezése is jó.

Igen az íves tükörtartó úgymond elkeni a LM-ben a diffrakciós tüskék helyét. A kialakítása és az ív mértéke nagyban befolyásolja, hogy a Jupiter körül milyen világos lesz a háttérkép. Babcsán gábor egyik kis tükrös távcsövében egy egykarú volt és ott nem tapasztalható még ilyen. A nagyobb tükröknél nagyobb "fények" vannak. Jól megalkotva impozáns a látvány. Egyébként valóban szép a 4 ágú tartó tüskéje, nem vitás. De szerencsére lehet válogatni egyes észlelési helyzetekben.

Üdv:Bozsoky Jani
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.02.07. 19:28

Üdv.Távcsőkészítésben vagyok, és azt szeretném tudni, vannak e az íves segédtükörtartónak valami szabályai, hogy menyire legyen ívelt.Én hallottam valami 180°-os szabályt.Illetve mennyivel jobb ez mint a sima négykarú egyenes?Nem volt még newtonom, úgyhogy nem mennyire zavaróak a tüskék.155mm átmérőjű a főtükör.
Előre is köszi,
Bence
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Segédtükör íves tartóval

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.02.07. 21:34

Még egy kép az előzőről! A segédtükröt, a keresőt és az okulárkihuzatot tartó cilinder az optikai tengely körül elfordult. Soha nem volt probléma a jusztírozással, a segédtükör sem rezgett!
dáncső04.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”