Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Waresz
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2021.08.22. 22:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Waresz » 2023.04.14. 10:27

A kritika motiválja az embert, úgyhogy kimondom: soha nem fog elkészülni. :D

Ha mégis, akkor joggal ugorhatsz majd nekem, hogy márpedig meg lett.

Ne csak a levegőbe dumáljak. A képfordítás kérdése nagyon fontos, egy binokulárban is ha a Porro prizma két tagja csak 89.5fokot zár be egymással, már nyúzza az ember agyát. Nem veszed észre, csak megfájdul tőle a fejed. Pont ezért is nehéz ügy a binoszkóp.

Kicsit visszább talán András írta, hogy a Binobetekintő hamarabb vezet boldogsághoz. Ezt alátámasztom. Erre nem szabad sajnálni a pénzt. Volt nekem lacerta, szerettem, de a fényútkorrektort el kell felejteni. Az a bolti olcsó 1.6x-os egy ritka hitvány holmi. Inkább venni kell egy 2"gso ed barlow-t, és azzal élvezni amit tud a rendszer. Elve a fenykúp nagyrésze belemegy, nem vész el.

A korrektor nélküli használat sem rossz, a 300/1500as truss dobsonomhoz anno csináltam rövidebb csöveket, jó volt úgy is. 20mm/70fok okulár főlé ezzel a rendszerrel nem lehet menni. Az még nem vignettál. Ehhez remek olcsó okulár a lacerta swa70. Kényelmes, frankó.

Magam részéről vettem egy használt denkmeier bino II-est. Ennek 27mm a prizmák mérete. Ez már elviszi a kategória legjobb okulárjait, az apm ultra flat 24mm-est, vagy a panoptic 24mm-t. Ennek van a korrektor után egy powerswitch fantázianevű tolattyús reduktor-nyújtó tag. Ezek 3 nagyítást tesznek lehetővé. Imádom.
IMG_20230205_205856.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.04.14. 10:47

Waresz írta:
2023.04.14. 10:27
A kritika motiválja az embert, úgyhogy kimondom: soha nem fog elkészülni. :D

Ha mégis, akkor joggal ugorhatsz majd nekem, hogy márpedig meg lett.
Semmi probléma, bírom az építő jellegű kritikát. :)
El fog készülni (hogy mikorra,nem tudom) ez szinte biztos. Arra már nem tudok mérget venni,hogy optikailag és egészségügyileg(ld,fejfájás :) ) hibátlan lesz.
Azt majd a használat és az idő megmondja.
Ha sikerül, büszke leszek rá ; ha nem, akkor is,mert legalább megpróbáltam, nyugodt lelkiismerettel tudom elismerni,hogy nem működik és igazatok volt.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.04.14. 12:33

Waresz írta:
2023.04.14. 10:27
Kicsit visszább talán András írta, hogy a Binobetekintő hamarabb vezet boldogsághoz. Ezt alátámasztom. Erre nem szabad sajnálni a pénzt. Volt nekem lacerta, szerettem, de a fényútkorrektort el kell felejteni. Az a bolti olcsó 1.6x-os egy ritka hitvány holmi. Inkább venni kell egy 2"gso ed barlow-t, és azzal élvezni amit tud a rendszer. Elve a fenykúp nagyrésze belemegy, nem vész el.
Már korábban írtam, hogy a fényútkorrektorom egyben kómakorrektor is (APM ED 2,7x barlow).
Ez fókuszban 30 mm átmérőjű kómamentes terület leképezését képes produkálni F/4-nél, de nem GSO Superflat, hanem perfekt minőségben. Nekem ennél szolidabb a fényerőm, ezért ezt bőven tudja. Ami pedig hab a tortán, az az, hogy a binónak éppen akkora a fényútja, amekkoránál a kis barlow tökéletesen dolgozik. :)

Nálam a szűk keresztmetszet a TS binobenéző, aminek a kilépő nyílása 21 mm. A 25/52-es Bariumokkal még nem vignettál, de szerintem egy 32 mm-es plössl-nél már észrevenném. Viszont nagyon tetszik a központosított szorítása és a stabilitása. No és az ára akkoriban még emberibb volt.

Az 1,6x-os fényútkorrektor nekem is megvan és bizony észreveszem a különbséget az APM után, de azt csak a legkisebb nagyításhoz használom, ami kb. 90x-es.
Ennek van a korrektor után egy powerswitch fantázianevű tolattyús reduktor-nyújtó tag. Ezek 3 nagyítást tesznek lehetővé.
Erről mesélhetnél kicsit. Milyen nyújtások mellett mekkora a backfocus stb...?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.04.14. 12:38

Anti_45 írta:
2023.04.14. 10:47
Waresz írta:
2023.04.14. 10:27
A kritika motiválja az embert, úgyhogy kimondom: soha nem fog elkészülni. :D

Ha mégis, akkor joggal ugorhatsz majd nekem, hogy márpedig meg lett.
Semmi probléma, bírom az építő jellegű kritikát. :)
El fog készülni (hogy mikorra,nem tudom) ez szinte biztos. Arra már nem tudok mérget venni,hogy optikailag és egészségügyileg(ld,fejfájás :) ) hibátlan lesz.
Azt majd a használat és az idő megmondja.
Ha sikerül, büszke leszek rá ; ha nem, akkor is,mert legalább megpróbáltam, nyugodt lelkiismerettel tudom elismerni,hogy nem működik és igazatok volt.
Szép kihívás, az biztos.
Útközben pedig annyit tanul az ember, hogy a tévhitek rommá porladnak. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.04.14. 14:18

Legrosszabb esetben,lesz két 80/910-es refraktorom közös házban. Ugyanazt az objektumot okulár csere nélkül, egyidejűleg,két különböző nagyítással tudom szemlélni. :P
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Waresz
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2021.08.22. 22:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Waresz » 2023.04.14. 15:33

Lovász András írta:
2023.04.14. 12:33
Waresz írta:
2023.04.14. 10:27

Ennek van a korrektor után egy powerswitch fantázianevű tolattyús reduktor-nyújtó tag. Ezek 3 nagyítást tesznek lehetővé.
Erről mesélhetnél kicsit. Milyen nyújtások mellett mekkora a backfocus stb...?
Úgy jön létre a 3 nagyítás, hogy eleve egy 2"os Barlow-val kezdődik a rendszer, aztán utána jön ez a csúszkás szerkezet, aminek kétoldalt van egy-egy fiókja, amiból az egyik egy nyújtótag, ilyenkor kb ~3x-es a rendszer teljes nyújtása, a másik egy reduktor, amivel 1.3x-es lesz a nyújtás fényútkorrektorral együtt, és a harmadik verzió, hogy ezek nincsenek a fényútban, ilyenkor 2xg-es a teljes cucc nyújtása. A rendszer nem parfokális, ha átkapcsol az ember, akkor minél hosszabb nyújtás, annál kiljebb kell tekerni a fókuszírozót. Kb 26mm a teljes szükséges mozgástartomány. Hamar szokható, és elég egy-két jól kiválasztott okulárpár a boldogsághoz. Most érkeztek meg az apm ultraflat 24mm-es okulárjaim, az első tesztestén ki sem vettem őket. Gyakorlatilag mindenre elegendőek. Teszek fel még egy képet, ott jobban látszik a powerswitch. Nem olcsó, mert használtan volt Franciaországból (tehát vám, és áfamentesen) 265.000Ft és kb15 éves. A mostanában kapható denkmeier binotron 27 system a modernizált, nagyjából változatlan verzió 1100dollár+vám+ áfa. Különböző lehetőségek vannak, de nagyjából 600.000ft. Ennyit nem ér.

Van egy másik opció, amit még kipróbálnék, az a kínai 30mm-es szabad nyílású binó. Azt is dícsérik, elérhető Altair, Technosky, es TS brand alatt is. Nagyjából 200eft körül. A denkmeiernek, és ennek is ~125 mm a fényútja, így elég kajak módon kell hozzá megcsonkolni a tubust, ha az ember simán minden nélkül akarja használni.

És ha már csonkolás: semmi értelme a nagyobb segédtükörnek, mert a teljes megvilágítást eleve vágja a binobetekintő 1.25-ös nyaka. Tapasztalati úton állítom, hogy nem nyer vele az ember semmi plusz fényt.

Summa Summárum, a binobetekintő soha nem lesz ködözős holmi(hiába nevezi a denkmeier is deepsky binoviewernek) , zabálja a fényt, és kicsi a látómező. Planetárisokhoz, kompakt ködökhöz frankó, bolygókhoz, holdra is. A fenti képen benne van a 2db 9mm-es apm 100°, azzal olyat mutat holdon, hogy az ember leteszi a haját, és ezt amúgy tudja a lacerta binobetekintő is.
IMG_20221201_193735.jpg
IMG_20221201_194747.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Waresz
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2021.08.22. 22:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Waresz » 2023.04.14. 16:07

Volt még egy hozzászólás, ahol a szerző (bocsánat, oldalakkal ezelőtt volt, nem tudom már ki írta) hogy van 5 vagy 6 pár okulárja binobetekintőhöz. Nekem is volt,
de alig kellettek. Mindenkinek meg van a dolog miértje, de az a személyes tapasztalatom, hogy a Binobetekintő egy élményfokozó holmi, így már eleve élményokulárokat kell hozzá használni. A Plössl, és az Ortho céleszközök, amit azért használunk, hogy a lehető legkevesebb optikai elem legyen a fényútban(örömet nekem sosem okoztak, mert olyan távcsöveim voltak, amik felépítésükből adódóan nem bolygóra voltak kihegyzve,pl kis Cassegrain, oltári kitakarással, meg rövid fókuszú fényerős Newton, és hasonló f/5 refraktor) Ez a Binobetekintővel azonnal borul. Egy halom üveg, és annak a levegővel találkozó felülete rombolja a minőséget, és a kétszemes látvány kárpótol, ha nem két kulcslyukról van szó, és könnyű a betekintés. Pont ezért 65°körül van a belépő. Bízvást állíthatom, hogy a válogatott holmikból épített 350/1600as Dobsonomban nem látok semmi különbséget a 4 lencsét tartalmazó 9mm-es Fujiyama Ortho, és a 9 lencsét tartalmazó 100fokos apm között. Vagyis de. Az Apm 0.56°, a Fuji 0.22° látómezőt ad ugyanazon a nagyításon. Szóval aki teheti menjen neki a látómezőnek, magától fog megszabadulni a szük látómezejűektől.

Binóban ideális okulárok, amiket használok, vagy használtam:
7mm lacerta uwan82°
20mm lacerta swa70°
18mm apm ultra flat field 65°
24mm apm ultra flat field 65°

Kerülendő:
Baader classic ortho 6mm
Explore scientific 4.7mm 82°
Explore scientific 26mm 62°(ez különösen alkalmatlan)
Baader Hyperion zoom(ez nekem nem volt, de próbálta egy ismerősöm, és nekem is volt szerencsém belenézni, próbálgatni, nem véletlenül adta el. Eleve az okulár önmagában sem egy nagy durranás. Nem határozott a pozició, ami garantálja hogy nehéz lesz binóban boldugulni vele. Nem mellesleg indokolatlanul drága.
Avatar
Barlow76
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2019.06.12. 16:16

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Barlow76 » 2023.04.17. 18:08

Szevasztok. Szep napot kivanok. Kozzeteszek par kepet a tavcsomodositasomrol. Kapott uj festest mert eleg kopott volt ,kapott velurt a cso is es fokuszalo is ,kapott uj segedtukortartot (nagyobbat) 3 ivelt poklabat inox vonalzobol keszitve. Kapott uj fotukor alatamasztst 50mm re a kozepntol ,kapott egy 202mm gyurut a tubus belulrol a fotukor ele 15mm re (terelolemez) de ezt meg nem sikerult kiproballnom mukodes kozben es kapott hutovntilatort. Itt van par kep .Kép Kép Kép Kép Kép Kép
Avatar
Barlow76
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2019.06.12. 16:16

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Barlow76 » 2023.04.17. 18:13

Kép Kép Kép Kép Kép
Avatar
Barlow76
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2019.06.12. 16:16

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Barlow76 » 2023.04.17. 18:19

Es ezek mellett a 127 maszutov is kapott uj zenitukrot egy 70mm gso segedtur felhasznalasaval. Kapott foglalatot es igy 2 incses okullar is hasznallhato vele.Kép Kép Kép Kép Kép
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”