Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.11.12. 11:25

Attila írta:
2021.11.12. 10:25
...Kérdés, hogy ha viszont folyamatosan működteted a ventilátort (de bármiféle tükör vagy levegő-fűtés nélkül), akkor le tud-e egyáltalán csapódni a pára? Hiszen - elvileg - amint lecsapódna, el is párolog.
Határozott IGEN a válaszom - sajnos.
A környezeti levegő állandó cseréjének hatására az üveg gyorsabban hűl, mintha nem járatnám a ventilátorokat. A "lesugárzás" miatti hőveszteség miatt pedig a környezeti hőmérséklet alá is le tud menni az üvegé. A segédnél ez az állapot jóval hamarabb bekövetkezik, mint a főtükörnél. Ha ilyenkor leállítanám a ventiket, azonnal megkezdődne a párásodás. Magas környezeti relatív páratartalom mellett fűtés nélkül lehetetlen szárazon tartani a felületeket. Szóval épp azzal (mármint a hűtéssel), amivel javítani akarom a képminőséget, egy idő után lehetetlenné teszem az észlelést. A harmatsapka pedig azért nem segít, mert az a légáramlat utolsó állomása lenne...

Hangsúlyozom: amit írsz, hogy légáramlattal csökkenthető a páralecsapódás esélye, az igaz. Azonban túlhűlés esetén már nem használ. Nálam ez egyetlen egyszer fordult elő észlelés közben, amióta ventilátorokat járatok. Az viszont többször, hogy észlelés után, a lekupakolt tubusban párásodtak be az üvegek.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.11.12. 11:36

htamas.hun írta:
2021.11.12. 11:10
Persze lehet, hogy ha nagyobb fordulatszámon járatom, akkor nem lett volna probléma.
Szerintem az sem segített volna. Ugyanis amikor ez az eset nálam előfordult, a teljes légáramlatot a segédre koncentráltam, de annyit ért, mint halottnak a beöntés.

Másnap pedig segédpucolás lett a program.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.12. 11:39

Lovász András írta:
2021.11.12. 11:25
...
Hangsúlyozom: amit írsz, hogy légáramlattal csökkenthető a páralecsapódás esélye, az igaz. Azonban túlhűlés esetén már nem használ. Nálam ez egyetlen egyszer fordult elő észlelés közben, amióta ventilátorokat járatok. Az viszont többször, hogy észlelés után, a lekupakolt tubusban párásodtak be az üvegek.
Igen, én is ezt írtam:

"A ráfúvás következtében kialakított intenzívebb légáramlás első lépésben elpárologtatná a lecsapódott párát (akár bármiféle fűtés nélkül, ez eddig jó!), de ezt csak akkor teheti, ha van még - az adott hőmérsékleten és nyomáson - párafelvevő képessége. Ha viszont gyakorlatilag a harmatponton van a levegő (és ugye épp ez a gond), akkor - szerintem - csak a fújás nem valószínű, hogy segít. Ráadásul - mivel a párolgás hőelvonással jár (lásd: látens hő), így - a tükör tovább fog hűlni, és ahogy kikapcsolod a ventilátort, még hamarabb rácsapódik a pára."

Csak egy kísérletet "ösztönöztem", de ezek szerint ez is megvolt... ;)


MDA

u.i. Nekem nincs segédem (a távcsőben sem... :lol: ), az objektív lencsémet pedig a Dew Buster tök szárazon tartja folyamatosan, ezért nem is próbáltam a ventilátorozást ilyen "forszírozott esetben" eddig.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.11.12. 13:12

A ventilátorok az észlelés első órájában a határréteg eltávolításához és az egyensúlyi állapot gyorsabb beállásához kellenek. Viszont amikor ez megtörténik - ha megtörténik - akkor a páralecsapódás elkerüléséhez (most már tudjuk, hogy néha ez sem elég).
Tehát nem állíthatom le őket.

Csillagdában persze ez nem gond, csak ha kidugjuk a kukkert a szabadba. Jó eséllyel pusztán a harmatsapka is segít. Határréteg nincs, hiszen a tárolás és az észlelés helye megegyezik.

Ha megemelhetném a tubus hőmérsékletét, akkor 3 legyet ütnék 1 csapásra:

- a tubusban a levegő relatív páratartalma csökkenne
- az alkatrészek melegítésével azok még távolabb kerülnének a harmatponttól
- a melegebb tubus belsejében utána sem csapódna ki olyan könnyen a pára.
Nyilván ezek szorosan összefüggnek.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.11.12. 13:41

Lovász András írta:
2021.11.12. 11:25

Hangsúlyozom: amit írsz, hogy légáramlattal csökkenthető a páralecsapódás esélye, az igaz. Azonban túlhűlés esetén már nem használ. Nálam ez egyetlen egyszer fordult elő észlelés közben, amióta ventilátorokat járatok. Az viszont többször, hogy észlelés után, a lekupakolt tubusban párásodtak be az üvegek.
Akkor kell bele olyan ventilátor, ami nem csak fújja, hanem szívja a levegőt a csőből.
És váltogatva járatni Kétütemű távcső. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.12. 15:37

Lovász András írta:
2021.11.12. 11:25
Határozott IGEN a válaszom - sajnos.
...
Azonban túlhűlés esetén már nem használ. Nálam ez egyetlen egyszer fordult elő észlelés közben, amióta ventilátorokat járatok.
Visszaolvasva ezt a témát azt látom, hogy Tamás is és Te is egyértelműen igennel válaszoltatok, mégis mindketten egyformán hozzátettétek, hogy eddig csak egyszer fordult elő, hogy működő ventilátor mellett is bepárásodott az optika.

Akkor ez az igen, egy igencsak gyenge igen.
Hányszor észleltetek eddig? Ebből egyszer tett be a pára működő venti mellett is. Akkor ennyiért érdemes kínlódni a fűtéssel???

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.11.13. 07:33

Attila írta:
2021.11.12. 15:37
...ennyiért érdemes kínlódni a fűtéssel???
Ezt a kérdést én is feltettem, de az az eset nagyon bosszantott; és mint írtam, másnapra se száradt fel. Tükröt pucoltam, pedig lett volna jobb dolgom is. A vizes segéd ugyanis megfogta a légáramlat porát és jobban elkoszolódott, mint máskor egy év alatt (épp előtte 2 héttel tisztítottam meg a tükröket).

Szóval ahogy Mozdonyos mondaná: "érzelmi okból" keresem a megoldást. :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.11.13. 07:39

Lovász András írta:
2021.11.13. 07:33
Attila írta:
2021.11.12. 15:37

Szóval ahogy Mozdonyos mondaná: "érzelmi okból" keresem a megoldást. :D
👍
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.13. 09:46

Lovász András írta:
2021.11.13. 07:33
...
Szóval ahogy Mozdonyos mondaná: "érzelmi okból" keresem a megoldást. :D
Ezzel nem lehet vitatkozni... ;) :D

Az én esetemben, ahol a refraktor objektívje a "pofájába kapja a párát", sőt, a deresedést (kupolában !) is, a fűtés segített, de már régóta morfondírozom egy ventilátoros "határréteg-rombolóra" a lencse frontoldalára a nyáron gyorsan hűlő éjszakák miatt. Ha megcsinálom (mert előbb-utóbb meg fogom), akkor kipróbálom majd fűtés nélkül, csak a ventivel átvészelni ezeket a harmatos/deres éjszakákat is. "Oszt" meglátjuk... :?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.11.13. 10:19

Lovász András írta:
2021.11.13. 07:33
Attila írta:
2021.11.12. 15:37
...ennyiért érdemes kínlódni a fűtéssel???
Ezt a kérdést én is feltettem, de az az eset nagyon bosszantott; és mint írtam, másnapra se száradt fel. Tükröt pucoltam, pedig lett volna jobb dolgom is. A vizes segéd ugyanis megfogta a légáramlat porát és jobban elkoszolódott, mint máskor egy év alatt (épp előtte 2 héttel tisztítottam meg a tükröket).
Mivel ezek az esetek annyira nem rendszeresek, ezért feleslegesnek tartom beszélni arról, hogy én miért nem járok így; mivel inkább egyedi esetekről van szó, ami kötött lehetőségekre utal. Én inkább arra tennék javaslatot, hogy miként ne legyen vízes a tükröd észlelés után. Jó eredmény érhető el, ha észlelés befejeztével emelnéd az üveg hőmérsékletét egy hajszárítóval. A túlhűlés kissé félrevezető, hisz az üveg nem hűl tovább, inkább a lustasága miatt a leghidegebb anyag marad egy változó közegben; ha bezárod a tubust, az üveg nehezebben fog felmelegedni. Viszont, a tubus és a benne lévő levegő, hogy csak pár fokkal változzon, már kevesebb energi mellett is képes felmelegedni annyira, hogy az folyamatosan kicsapodjon az üvegre, de ahoz kevés ez az energia, hogy az üveg érdenben melegedjen, hisz sokkal több anyag mellett kevesebb a felület. Szóval azt kell elérni, hogy az üveg kerüljön egy melegebb állapotban a folyamat teljes szakaszában. A téli észlelésnél már szigetelni is érdemes a tükör hátsó felét; így nem sugározza ki a hőt relatíve gyorsan, de marad benne annyi tartalék, hogy egy hosszabb észlelést is kibírjon.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”