Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.05.24. 17:14

Aztán a melegedő chip nem kelt turbulens áramlatokat maga körül?
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.05.24. 17:59

Vizi Péter írta:Aztán a melegedő chip nem kelt turbulens áramlatokat maga körül?

Feltehetően keltene, de ha alumínium házban van mint a QHY5, akkor az rögtön el is nyeli szerintem a tartólábakkal együtt mint egy hűtőborda a hő jelentős részét. Annál biztos nem lesz melegebb mint egy fűtött segédtükör.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.05.25. 10:12

Már én is gondolkodtam ilyesmin. Arra jutottam, hogy egy normál fényképgépnek túl nagy lenne a kitakarása, legfeljebb egy webkamera méret lenne elfogadható. Külön probléma, hogyan lehetne állítani, fókuszálni (normál kihuzat a primer fókuszba ?). És mivel én főleg mélyégre szeretném használni, ahhoz a webkamera kevés, normál fényképezőgép kell, hosszú expozícióval.

A http://www.flickr.com/photos/edhiker/5006036534/ fotón úgy tűnik, hogy a s.tükör helyén van a kamera. Az viszont nem is a primer fókusz, szóval hogy is van ez?

Más: a Hubble úgy tudom, Ritchey-Chrétien, de ez nem változtat az elven.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.05.25. 10:35

SzZoli írta:A http://www.flickr.com/photos/edhiker/5006036534/ fotón úgy tűnik, hogy a s.tükör helyén van a kamera. Az viszont nem is a primer fókusz, szóval hogy is van ez?

Miért nem primer fókusz? A főtükör fókuszában van a kamera.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.05.25. 10:47

Ezenben ugye egy domboru tukor meg fokuszt nyujt (normalis hasznalat mellett, igy tenyleg nem sokkal a fokusz elott lehet a segedtukor. Plusz szamold meg hozza a gep aknamelyseget, meghogy lathatolag kijjebb van, mint a korrekcios lemez.
Bar nekem az az erzesem, epp ennel a muszernel eleg durvan kitakar a kameratest, nagyobbnal jobb lehet az eredmeny - de ez csak az en tippem. Azert egy 20 centis f/2-es optika akkor se lehet rossz ;)

--mpt
mizar
Hozzászólások: 2670
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.06.05. 10:58

Sziasztok Távcsőépítők!

Van egy szkennerből kiszerelt léptetőmotorom. Alkalmassá tehető-e egyszerűen mechanika
mozgatására? Műanyag fogaskerék áttételek, bordásszíj, stb. minden van hozzá.
Tip: Mitsumi M42SP-7 110 ohm
motor.jpg
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.06.05. 11:20

Szerintem teljesen felesleges a léptető motor. Nekem egy sima dc motor van, ami vizuálisan tökéletes 400x-os nagyításon is. Én bolygót is azzal fotózok és már próbáltam 7m-es fókusszal is és ott is sikerült 1-2percig a kis érzékelőn tartani, pedig pólustávcsövem sincs.
Egy sima dc motor tökéletesen megfelel a célnak ha nincs szándékodban majd mély eget fotózni és vezetést is használni.
Egy léptetőmotor vezérlés nélkül szerintem nagyon nehéz eltalálni a megfelelő áttételt, amíg a dc-nél csak egy körülbelülire van szükség és egy fix áramforrás mellett egy szabályozható potival pontosan eltalálható a sebesség.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mizar
Hozzászólások: 2670
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.06.05. 11:43

Stefi írta:Szerintem teljesen felesleges a léptető motor.


Szia Gyula!
Köszönöm a tanácsot, ez a szkenner a padláson hever évek óta, gondoltam hasznosítom, de egyáltalán nem értek ilyen szinten hozzá. Ha ennyire bonyolult akkor legyen DC motor, van régi CD író is, abban olyan van?
Milyen potméter kell hozzá? Ezzel a léptetőmotorral mit lehet kezdeni? (Eladjam?)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.06.05. 16:55

mizar írta:Ezzel a léptetőmotorral mit lehet kezdeni? (Eladjam?)


Az a motor nem valami túl nagy, persze a mechanikától is függ illetve a sebességtől, milyen gyorsan szeretné ember tekertetni vele, nagy áttétellel nem sok erő kell semmihez, ha csak épp az RA tengely követése a cél, akkor lehet egy picike motor is elég. Meg ahhoz, hogy önállóan működjön, tényleg kell valami működtető elektronika, vagy mikrolépéses cucc. De ha nem kell pontos, szerintem léptetővel is lehet, csak be kell állítani mekkora sebesség kell kicsit számolva.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.06.05. 18:27

Egy ilyen mechanikára hogy lehetne valami motoros mozgatást feltenni, nem tudna valaki mutatni olyan linket, ahol jól látszik hogy lehetne megoldani, ez olyan EQ-3 szerű mechanika talán ahhoz hasonlít, valamit magam szeretnék rá barkácsolni. Elektronikát tudok csinálni hozzá, meg mechanikai alkatrészt is esetleg, marni ki valamiből majd.

PICT0629_a.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”