Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.13. 17:45

mizar írta:
2022.07.13. 14:34
Lovász András írta:
2022.07.13. 13:54

Yolo-bino a belépő! :D
Remélem a Terminátort láttad! :D
Láttam, de bevallom, nem jegyeztem meg minden mondatát. :oops:
De lám, Antinak jobb a memóriája! :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.08.10. 20:35

127 cm összeszerelése:
https://youtu.be/yAfUBiWOjNc
Kicsit nagy.... :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2022.09.22. 01:21

gyuri17 írta:
2022.07.13. 17:20
Lovász András írta:
2022.07.13. 16:19
gyuri17 írta:
2022.07.13. 15:02
Ebből a paraméterből (130/460) most kettő párhuzamosan készül.
Csak nem egy újabb bino születésének lehetünk tanúi? :shock:
Á, dehogy András... Két asztrográf készül fotósoknak. :)

Hogy áll a 60/300-as Newtonod?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.09.24. 22:10

Csillagos Pisti írta:
2022.09.22. 01:21
gyuri17 írta:
2022.07.13. 17:20
Lovász András írta:
2022.07.13. 16:19

Csak nem egy újabb bino születésének lehetünk tanúi? :shock:
Á, dehogy András... Két asztrográf készül fotósoknak. :)

Hogy áll a 60/300-as Newtonod?
Kész van. A fókuszt elmérhettem korábban,mert most 290mm-nek mértem. Szép, szabályos képalkotás és meglehetősen érzéketlen a nyugodtságra - ugye a kis aperatúra előnye. Pillekönnyű kis fogd és vidd egy asztali 3-lábon. Sajnos a gőzölés Kurucz János segítő/intő szavai ellenére nem sikerült -figyelmetlen voltam. Tisztítás után tőrlési maradványok maradrak az üvegen, amit akkor persze nem láttam, de a frissen aluzot felületen azonnal meglátszot -pedig figyelmeztetett. De még nem vakul be teljesen a réteg, addig használom. :)
Gyuricza István
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: hg » 2022.09.30. 10:37

A "Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?" topikból áthozott téma:
Zoli1974 írta:
2022.09.26. 08:22
Kedves csillagászok
Egy ismerősömtől került hozzám egy régi TAL-1-es tipusú távcső hibátlan állapotban dobozával együtt.Viszont az összes okulár és a kereső távcső is hiányzik a dobozból.
A kérdésem az lenne hogy ez a távcső milyen méretű okulárokat igényel és hogy keresőtávcsövet esetleg valahol lehet-e még hozzá venni.

Köszönettel Zoltán
A mutatott fotók alapján ez egy jó állapotú régi "Mizar", régi típusú kihuzattal.
Ha megvan a keresőtartóba való 6 csavar, a kereső már pótolható is egy 6x30-assal. Viszonylag gyakran felbukkan a használt eszközök között is.
Az okulárkérdés bonyolultabb. Vagy le kell cserélni (esetleg átbarkácsolni) a fókuszáló egységet egy alacsonyabbra (ez megoldja a 32mm/1,25" átmérő közti különbség problémáját is, ami miatt külön rögzítés nélkül az új okulárok kicsúszhatnak a régi kihuzatból), vagy -- ez a legkíméletesebb megoldás -- a főtükör tartócsavarjait hosszabbra kell cserélni, ezáltal a tükör beljebb kerül a csőben, kiemelve annyira a fókuszt, hogy a modernebb okulárokkal is élesre állítható a kép. Vannak, akik a cső megrövidítésének drasztikusabb módszerével érik el ugyanezt.
A kihuzatcsere ebben az esetben megfontolandó, mivel nincsenek meg az eredeti okulárok, így azok használhatósága az átalakított távcsőben nem szempont.
A használhatósági átalakítás után vérmérséklettől és pénztárcától függ, hogy milyen okulárokat ajánlunk hozzá. Már egyszerű Plössl okulárokkal is nagyszerűen használható.

Üdv: Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: V. István » 2022.10.15. 23:10

Sziasztok.
Bemutatok itt is egy kísérleti távcsövet, amely először a "Napmegfigyelés" témában lett leírva, de ott nem keltett különösebb érdeklődést.
Nekifogtam egy Newton rendszerű naptávcső projektnek. Lényege az, hogy a fény erősségét ne Baader fóliával csökkentsem, hanem alumíniumozatlan üvegfelületeken történő visszaverődésekkel. Reménykedem egy jobb minőségű képben.
Az első visszaverődés a főtükrön történik, amelyre még nem került bevonat.
Klasszikus elrendezés szerint egy normális segédtükör következhetne, ez után pedig egy Herschel prizma.
Hogy megspóroljam a Herschel prizmát is, a második visszaverődés olyan segédtükrön történik, amely, ez esetben, szintén bevonat nélküli.
Ha visszaverődésenként 5%-os továbbmenő fénymennyiséggel számolunk, akkor az okulárba kb. 0,25%-a jut a beeső fénynek, amely már kényelmesen gyengíthető tovább, semleges szűrővel, egy kívánt értékre.
Egyelőre nem akartam feláldozni egy klasszikusan ellipszis alakú segédtükröt a kísérletre, ezért egy síkdomború lencse sík oldalát használtam segédtükör gyanánt. Persze, megdöntve már nem kör alakú árnyékot vet, de ez most nem fontos. A hátsó, domború oldalát csiszolópapírral mattítottam, hogy ne zavarjon a belső visszaverődésekkel.
A két tükröt lefolyócső darabokba építettem, amelyeket vékonyfalú acélcsövekből épült rács tart össze. Volt deszkára épített szerkezet is eleinte.
A próbák folyamán a fókuszerbe jutó fény még mindig túl erősnek bizonyult, ezért egy ND 1,8-as semleges szűrőt is be kell iktassak vizuális észlelésekhez. A biztonság kedvéért ezt még megtoldottam egy IR-UV vágó szűrővel.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.10.16. 10:23

Szia, István!
Nem rossz az elképzelés és működik is. Igaz élőben még nem láttam,de onnan tudom,hogy valaki már megcsinálta.
Nevezetesen az Újvárosi Antal volt az elkövetője és az egyik "Mutasd a távcsöved",tarjáni kisfilmben láttam.
Hogy melyik évi volt azt meg nem mondom. :?
Azt nem tudom,hogy magán az építési örömön kívűl,miben más mint a "fóliás" napmegfigyelés,de gyanítom,hogy nem sokban különbözik a látott kép.
Mindenesetre tetszik amit eddig csináltál és engem mindenképp érdekelne a végeredmény és a tapasztalataid,ha elkészült. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.10.16. 10:52

Nagyon szép munka, ha kísérleti darab, akkor is! Egyébként pedig igen, ez egy működő elképzelés, Francsics Laci épített nemrég egy ilyet, vérprofi módon.
Érdemes felvenni vele a kapcsolatot.
Schnappy
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2022.07.20. 23:01

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Schnappy » 2022.10.16. 15:17

Impozáns egy műszert építettél, csak gratulálni tudok hozzá. Egy hasonló naptávcsövet építek remélve, hogy jobb lesz a képalkotás, mint a fóliás megoldásnál.
Márta Ervin
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.10.16. 22:20

V. István írta:
2022.10.15. 23:10
Sziasztok.
Bemutatok itt is egy kísérleti távcsövet, amely először a "Napmegfigyelés" témában lett leírva, de ott nem keltett különösebb érdeklődést.
Nekifogtam egy Newton rendszerű naptávcső projektnek. Lényege az, hogy a fény erősségét ne Baader fóliával csökkentsem, hanem alumíniumozatlan üvegfelületeken történő visszaverődésekkel. Reménykedem egy jobb minőségű képben.
Az első visszaverődés a főtükrön történik, amelyre még nem került bevonat.
Klasszikus elrendezés szerint egy normális segédtükör következhetne, ez után pedig egy Herschel prizma.
Hogy megspóroljam a Herschel prizmát is, a második visszaverődés olyan segédtükrön történik, amely, ez esetben, szintén bevonat nélküli.
Ha visszaverődésenként 5%-os továbbmenő fénymennyiséggel számolunk, akkor az okulárba kb. 0,25%-a jut a beeső fénynek, amely már kényelmesen gyengíthető tovább, semleges szűrővel, egy kívánt értékre.
Egyelőre nem akartam feláldozni egy klasszikusan ellipszis alakú segédtükröt a kísérletre, ezért egy síkdomború lencse sík oldalát használtam segédtükör gyanánt. Persze, megdöntve már nem kör alakú árnyékot vet, de ez most nem fontos. A hátsó, domború oldalát csiszolópapírral mattítottam, hogy ne zavarjon a belső visszaverődésekkel.
A két tükröt lefolyócső darabokba építettem, amelyeket vékonyfalú acélcsövekből épült rács tart össze. Volt deszkára épített szerkezet is eleinte.
A próbák folyamán a fókuszerbe jutó fény még mindig túl erősnek bizonyult, ezért egy ND 1,8-as semleges szűrőt is be kell iktassak vizuális észlelésekhez. A biztonság kedvéért ezt még megtoldottam egy IR-UV vágó szűrővel.
Szia István!
Ennek a távcsőnek egy buktatója lesz: az üvegen áthaladó napfény felmelegíti a tartót és a támasztékon keresztűl meg ahol fedve van az üveg, ott egyenletlenűl fogja felmelegíteni, ezáltal az optikai felület eltorzul. Sajnos tapasztaltam magam is. Csakis gyűrűsen lehet a pereménél alátámasztani körbe az üveget úgy, hogy az áthaladó fény akadálytalanúl eltávozhasson. Egyébként jól fog működni, csak az okuláron legyen akkora tompítás, hogy a környezet fényeit ne láthasd.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”