Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.14. 14:31

Ennek most melyik fele az objektív és melyik az okulár??? :shock: :oops: :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.14. 15:53

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.04.30. 13:18-kor.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2022.04.16. 11:51

A most készülő távcsövemhez 10 cm kisátlójú segédtükröt kell beszerelni és nem nagyon találok a gyári, rendelhető segédtükörtartók között ehhez illeszkedő méretűt. Van 65-mm-es, üreges, amit egy 1 cm-es körbefutó peremen lehet rögzíteni (ragasztani) a tükörhöz. Ennek felülelet kb 21 cm2. Van egy kisebb, csak 60mm-es, de ennek teljes felülete (kb. 40 cm2) ragasztható.
Vagy jobb lenne egyedileg készíttetni egy 80-90mm átmérőjű tartót? Egy ilyen tartót miből érdemes csinálni? (A gyári tartók leginkább kemény műanyagból készülnek...)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.04.17. 07:11

Én továbbra sem ragasztanám, egyszerűen a különböző anyagok másképpen viselkednek különböző hőmérsékletű környezetben.
Másfelől gondolom függőlegesen tárolnád. A segéd ráeshet a főtükörre. K. Jani megbízhatóan elkészíti a nem ragasztott, feszültségmentes tartót. Többünknek megtette, tökéletesen működik.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.07.12. 20:26

Sziasztok!
Mivel épített távcső a 90-es binokulárom, így ide teszem be.
Hogyan is kezdjem. A végeredmény egy olyan távcső ami elég logikátlan, és nem is kellene ilyet készíteni. 90/1000 akromát. Egy bolygózó (csikarást kapok ettől a megnevezéstől) távcsőnek meghatározott kategória. Éppen ezért maradjon ez egy kísérlet több tanulsággal. Nézzétek ilyen szemmel. A fél kiló csavaron kívül nem volt más kiadásom, így kísérletnek nagyon megfelelt. Nem veszíthettem semmit.
A pucér tények:
1. Optikák
Úgy hozta a sors, hogy pár év eltéréssel ugyan, de birtokomba jutott kettő darab 90/1000 akromát.
Még az átmérő sem egyforma a kettőnél, van 1 mm közöttük, a fókuszukban 12mm eltérés, más a bevonat, a vastagság, a gyártó. Tucat kínai termékek, abból is az alsó kategória. Nyugodtan mondjuk ki, hogy mindkettő szar. Légréses Fraunhoferek, a légrés mérete ismeretlen, valami távtartó azért volt a két lencse között szerencsére. Tubusba téve nagyjából az 1D nagyítást hozták, az egyik valamivel többet. Színeznek.
Minden adott tehát egy jó távcsőhöz. :D Legyen hát egy binokulár!!! De miért toljak bele ennyi energiát egy bizonytalan projektbe, mikor egy gyári 80-as bínó is jobb képet ad, és mire lehet ezt használni? Ha minőségi bolygózást akarok, van hozzá távcsövem. Ha mély egezni akarok, szintén. Egyetlen motiváció a kíváncsiság maradt. Mivel ad többet a kettő szemmel való nézés?
Itt a lehetőség, hogy kipróbáljam.
Technikailag kettő megoldás van az optikai elemek elrendezésére, én a klasszikus kinézetű binokulárt választottam. Ez tetszik. A fényutat tubusonként három síktükör téríti el az okulárba.
Szándékosan két inches okulárt szerettem volna, a választás az Apex lett, 28 mm-es. Azért, mert ez adott volt. ;)
A síktükrök régi fénymásolóból bontott aluzott elemek, 55mm széles csíkok, bőven lefedik a fényutat. Megvizsgáltam, és meglepődtem, hogy milyen jók.
A tubus:
Több nagy tábla 4-6 mm-es rétegelt lemezem van, potom pénzért kaptam, de nem első osztályú anyagok. Van rajtuk felületi hiba, de sok a szép felület is. Van ami már lapokban szétjön, ez 1-2 mm, ebből lett a zenittükör tartó. A tubus 4mm-es, és több helyen van benne a 6 mm-es főleg az első zenittükörnél, ahol masszívabb kell, hogy legyen.
A tükörtartók vastag alu. lemezből vannak.
Minden állítható, jusztírozható. A lencsefoglalat, a tükrök. Külön-külön.
Belül három blende van eltérő átmérőben. Ez merevíti a tubust és megfelelően árnyékol.
Kiemelném a fontosságát, a kontraszt brutálisan javult tőle.
A beállítás terve:
Legyen mindkét tubus külön megfelelően beállítva, utána majd valahogy párhuzamosítom.
A majd valahogy egy külön szerkezet lett, csak alumínium alkatrészekből. Le, fel, oldalra ferdítve, bárhogy tudom állítani a két távcsövet egymáshoz képest. Kell is.
Szerszámok:
Fúrógép, csiszolópapír, fűrész, szike, egyéb otthoni eszközök. A pontatlanság, illesztési hiba garantált. Ezért kell, hogy minden állítható legyen.
A rétegelt lemez ebben a vastagságban (vékonyságban ) nem igazán stabil anyag. Lakkoztam, festettem, de a pára be fog hatolni. Ősszel amikor dől a lé, vagyis vastagon áll a víz a tubusokon kevés lesz. Most kék, mert ez a szín volt itthon, de be fogom vonni más anyaggal (gépkocsi ezüst napfénytakaró) ami védi is, és szigetel is. A jelenlegi felületi hibáknak ezért nincs jelentősége. Lehetett volna glettelgetni, csiszolgatni, de feleslegesnek tartottam. A távcső képét nem befolyásolja.
A végeredmény a képeken látható. Nincs sem időm, sem motivációm egy másik mechanikát csinálni most hozzá, ezért egy meglévőhöz igazítottam az egészet. Így 10 cm-rel szélesebb (40 cm) A hossza összesen 70 cm magassága 15 cm. A súlyát majd lemérem, de könnyű, kompakt, egyszerűen lehet hozni-vinni.
De mit mutat az égen?
Beállítása kis gyakorlás után egyszerű, utána nem kell állítgatni. Ennél a nagyításnál igen szép képet ad az Apex okulárokkal, nappal is meglepően nagy a kontraszt, ez az előbb említett belső árnyékolásnak köszönhető. Ha egyesül a két kép, a lencsék eltérő minősége már nem számít semmit. Eszméletlen, milyen mértékben korrigál az agy, akkor is egyesíti a két képet, ha még nincsenek fedésben. A beállításokat lehet finomítani, csillagon hamarabb látni ha még gond van vele. Több idő után sem fáj a fejem, ez jó hír.
Nem lehet összehasonlítani a kettő szemes nézést az egyszemes nézéssel. Ezt nem akarja az ember abbahagyni. A névleges látómező 1,7 fok, de sokkal többnek látszik. Egy 40 mm-es okulár lenne még jó hozzá, de most nincs. A két inches okulárban eltalálni a megfelelő pozíciót mindkét szemnek elég nehéz az elején, kicsit gyakorolni kell. De utána nem probléma.
Lehet játszani, hogy mit látok egy szemmel, majd kettővel. Elárulom, hogy kettővel azonnal látni azt a csillagot, amit egy szemmel keresgélni kell, vagy észre sem vesszük. Nagyon kényelmes a betekintés, élmény vele pásztázni az eget, nem fárasztó. Jelentősen kitolódik az észlelési idő. Nem tervezem növelni a nagyítást, ez így jó, az említett kettő darab 40 mm-es okulár (GSO vagy Apex esetleg beszerzésre kerül)
Hatalmas előny lett, hogy a széleken sincs kóma így olcsóbb okulárok is használhatók.
A lencsék közötti távtartót kísérleti úton próbálgattam, a legjobb eredmény maradt, mély égnél kis nagyításnál nincs színezés, mert hogy is lenne. :D
Összegzés:
Ha lenne nagyobb minőségi akromát párom, habozás nélkül belevágnék ismét, szintén csak mély egezni, de pár dolgot másképpen csinálnék. Nem bántam meg az építést.
Nehéz, hogy mindenből kettő kell, ha valakinek vannak célgépei, a végeredmény szebb és jobb. Rétegelt lemezt csak borításnak érdemes használni. Fémváz az igazi, vagy cső. Én a csövet nem szeretem, nehéz a hengeren dolgozni házilagos eszközökkel. Fogom még bővítgetni, a két zenittükröt megcsinálom később üvegszálas NYÁK lemezből, de most ilyen lett.
Röviden ennyi jut most az eszembe, ha van kérdésetek, bátran.
Üdv.
bino1.JPG
bino2.JPG
bino3.JPG
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.07.12. 20:55

Szia!
Az első ami a beszámolód és a képek alapján eszembe jutott,a z a régi Chokito reklám szlogenje (ha emlékszel rá). :)
Ha igen, remélem nincs harag, mert azt szeretném a legkevésbé. :oops:
A következő gondolatom: ez egészen elképesztő,nekem kell egy ilyen vagy hasonló. :)
Eszembe jutott ,hogy hát van itthon egy hosszú fókuszú akromát és ha lenne még egy.... :?
De el is vetettem azonnal; nekem ez nem menne - pedig úgy szeretek barkácsolni és a Dobsonon már nem igazán van mit. :D
Az optikai megoldásokhoz én nem tudok hozzá/bele szólni,de minden elismerésem,Sándor!
Ezt összerakni úgy,hogy a végén működjön is; le a kalappal.

Ui: egy kérdésem lenne: a fókuszálás hogyan van megoldva?
Nyilván ott van,csak én nem látok semmi rá utalót. :?
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.07.12. 21:08

Anti_45 írta:
2022.07.12. 20:55
Szia!
Az első ami a beszámolód és a képek alapján eszembe jutott,a z a régi Chokito reklám szlogenje (ha emlékszel rá). :)
Ja, persze. Az optika esetében nincs kompromisszum, ha tükröt csiszolok,
de az építésnél egy bizonyos szint után nem érdekel a küllem, a cél szentesíti az eszközt.
Sok pénz kellene olyan gépekre, amivel igazán minőséget lehet csinálni, de hobbi szinten nekem ennyi a limit.
Egyébként ezért szeretem a fémeket a fával ellentétben. A fa nem az én világom, de ez van itthon.
Minden tiszteletem azoknak, akik ezt a részét igazán minőségben képesek megcsinálni.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.07.12. 21:23

Nem semmi ez a cájg Sanyi! :)
Minden elismerésem, hogy belevágtál és létrehoztál egy működő binót, nem prizmákkal, hanem tükrökkel!
Amint írod, hozza azt az igazi élményt, amit egy kétszemes betekintésű műszer adhat.
Nagy gratuláció!

D.Laci
ui.: Ha egyszer belekezdenék valami hasonló projektbe (szerintem soha nem fogok), nem használnék fát és műanyagot, kizárólag fémet a szerkezeti elemekhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.07.13. 08:14

D.Laci írta:
2022.07.12. 21:23
Nem semmi ez a cájg Sanyi! :)
Minden elismerésem, hogy belevágtál és létrehoztál egy működő binót, nem prizmákkal, hanem tükrökkel!
Amint írod, hozza azt az igazi élményt, amit egy kétszemes betekintésű műszer adhat.
Nagy gratuláció!

D.Laci
ui.: Ha egyszer belekezdenék valami hasonló projektbe (szerintem soha nem fogok), nem használnék fát és műanyagot, kizárólag fémet a szerkezeti elemekhez.
Köszönöm Laci!
Sajnos magát az élményt lefotózni nem lehet, csak a távcsövet.
Természetes, hogy csak a képekről tudtok véleményt mondani,
maradjunk annyiban, hogy ez így nem az esztétikum csúcsa.
Ezt nem életem fő művének szántam, de tökéletesen használható.
Magamnak csináltam, nem eladásra, és azért, hogy eldöntsem, érdemes nagyobb méretben belevágni, vagy sem. Nem véletlen, hogy kevés az ilyen jelegű próbálkozás.
Be tudom vonni karbon hatású tapétával és akkor olyan lesz mint a gyári, de a hangsúly megpróbáltam oda helyezni, hogy ha valaki kedvet kap egy nagy binokulár készítéséhez, akkor
milyen problémákat kell megoldani. Van több megoldás lencsésre és tükrösre is. Egyik sem lesz olcsó, ha meg kell venni az optikai elemeket. Aki teheti és erre az élményre vágyik, az vegyen gyárit, azt mondom. Aki csinálni szeretne, az ne menjen 100 mm alá. Aki Newton binokulárt szeretne az számoljon más problémákkal is, a méret és a súly növekedésével stb.
De egy biztos, ha most egymás mellé tennénk ezt amit csináltam és egy szintén 90/1000 szimpla távcsövet, nem hiszem, hogy bárki az egyszemes távcsővel nézné az eget utána.
Vannak fokozatok. Aki a Newtonban megtapasztalta, hogy milyen a kóma nélküli kép, az nem szívesen néz már kómázó távcsőbe. Ez is valami hasonló, nem is magyarázom tovább, lehet menni előre. :lol:
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.13. 09:32

Gratulálok Sándor, szép munka! Még akkor is, ha mentegetőzöl! :D

A "bolygózó" távcső fogalomtól én is ledobom az ékszíjat, de valahol érthető. Talán a bolygók a szűk keresztmetszet. Ha valami élesen, kontrasztosan leképezi pl. a Jupitert, akkor az minden mással is ezt fogja tenni.

Anti kérdésére válaszolva gondolom a fókuszálást egyszerűen az okulárrögzítő csavar oldásával, az okulár elmozdításával és a csavar újbóli meghúzásával éred el. Ilyen barátságos fényerőnél (kb. F/11) én se bonyolítanám jobban ezt a kérdést.

Nekem is van kérdésem: látom, hogy a szemtávolságot az utolsó tükör elfordításával állítod be. Ez nem forgatja el a látott képet? Ezen még soha nem gondolkodtam és most lusta vagyok hozzá, ezért kérdezem. :oops: 😊

Ami pedig a kétszemes észlelést illeti, minden szavaddal egyetértek. Páratlan élmény! Hmmm... akarom mondani... páros... :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”