Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.04.18. 18:50

gyuri17 írta:
2021.04.17. 19:18
Ugyan harmatsapka még nincs, de egy esetleges esti bevetésre, már összeállt a kistávcső. A festés, természetesen a legvégén kerül fel a felületekre, így most még ebben a pompás zöldben ragyog. :) Ha az égiek úgyakarják, talán maeste, már láthat csillagfényt egy teszt erejéig. Az elvárásom az lenne, hogy kb 40x-ig bírja a nagyítát.
Screenshot_20210417-190124.png
Szép munka , gratulálok . Kíváncsi leszek neked mit mutat majd .
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.04.18. 20:25

Zoli, arra én is! :) Ma elkészült a harmatsapka és a tubushoz való csatlakozás is. Mostanra, már csak a távcső festése maradt vissza. Színezetben a következőkre gondoltam: a tubus teste és a harmatsapka fehér lesz, a fókuszer és a harmatsapka csatlakozó gyűrűje, viszont piros. Alapjaiban a mai Bresser szín-dizájnhoz fog hasonlítani. Mivel a tubus szabványos csőből készült, ezért ha mégsem válna be a 80-as lencse, akkor bármilyen más fókuszú 80-as építhető, hisz csak csőből kell másikat vágni. :)
DSC_8151.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.04.18. 21:40

Nekem nagyon tetszik!
Igazi profi munka.
Mégis kellene valahogy csiszolni egy triplet APO készletet,
mire elkészül, már csak ekkora méretű távcsövet tudok úgyis hozni-vinni. :D
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.04.18. 22:44

Hát igen: ez valóban hordozható kis távcső,tényleg kór fűggetlen. Annyira rácuppantam ezekre a kis aperatúrákra, hogy a 240/1000-es tükröm polírozását már félre is tettem majd két hónapja. Egy kézzel kiteszem álványostól, és már mehet is a vadászat, gyönyőrködés.
Gyuricza István
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2021.04.18. 23:45

Tetszetős kis távcső lett! Gratula!
Én meghagynám a mostani színeket, így is elég vagány.
Nekem is van egy hasonló, (70/270) egész jó szeretem, kőnyű hozni-vinni. Én is magam építettem.
Kíváncsi leszek a tapasztaltaidra.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.04.19. 07:37

Valóban igényes munka: látszik, hogy a szíved, lelked benne van! :)

A harmatsapkához csak annyit fűznék, hogy amikor az enyémet kibéleltem fekete pamuttal (mint nedvszívó anyag), nagyon megnőtt a "teljesítménye". Persze ha csak fél órát nézelődik valaki, akkor még nincs különösebb jelentősége, de utána...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.04.19. 08:48

Szép munka István! És milyen gyorsan elkészültél vele :o
Érdekes lenne egy fotót felrakni, ( amit küldtem Neked) ilyen volt- ilyen lett a távcső.

Egy régi adatlapon olvastam a TZK-optikáról, hogy 260 mm-a fókusza, aránya f/3.25. Valószínűleg így van, a gyári Erfle okulárja ugyanis 26 mm-es, így jött ki a 10 X-es nagyítás.
Egy idős optikus mondta , hogy a legjobban a saját okulárjával dolgozik a lencse, mert az nagy százalékban korrigálja a nem kicsi gömbi hibát.
Ha gondolod elküldöm a gyári okulárját, tesztelésre, hogy igaz e az állítás.
Gratulálok a szép esztergályos munkáért! Nem gondolkoztál azon, hogy a kihuzatot vörösre eloxálod?

T.Csaba
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.04.19. 11:02

Gergő, sajnos muszáj festeni, mert a harmatsapka csupasz vas, és ha már festem, akkor a fehér tubus még nappal sem melegszik fel. Ahogy sikerült kipróbálni, mindenképp beszámolok a tapasztalatról!

András, a harmatsapka matt festést kap, mert a belső felület menetszerűen barázdált, és a kilső peremén, van egy szűkebb 3mm-es árnyékoló-káva.

Csabi, köszönöm a felajánlást, de több okulárral, szűrőkkel való használata miatt szeretném a hagyomány távcsöves használatot. Az alumínium részek igen, eloxálásal lesznek pirosra színezve. Egy jól tapadó festék nagyon drága, pláne, hogy nagyobb részét a kiszerelésnek nem is használnám fel. A fókuszban elkébzelhető, hogy a gyári adat a valós, mert én a hátsó lencsétől számolok, és azt is csak kivetítés alapján mérem. Csabi ha kész lesz, akkor felteszem az eredeti kiindulási alapot! :)
Gyuricza István
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.04.19. 11:39

gyuri17 írta:
2021.04.19. 11:02
Gergő, sajnos muszáj festeni, mert a harmatsapka csupasz vas, és ha már festem, akkor a fehér tubus még nappal sem melegszik fel. Ahogy sikerült kipróbálni, mindenképp beszámolok a tapasztalatról!

András, a harmatsapka matt festést kap, mert a belső felület menetszerűen barázdált, és a kilső peremén, van egy szűkebb 3mm-es árnyékoló-káva.

Csabi, köszönöm a felajánlást, de több okulárral, szűrőkkel való használata miatt szeretném a hagyomány távcsöves használatot. Az alumínium részek igen, eloxálásal lesznek pirosra színezve. Egy jól tapadó festék nagyon drága, pláne, hogy nagyobb részét a kiszerelésnek nem is használnám fel. A fókuszban elkébzelhető, hogy a gyári adat a valós, mert én a hátsó lencsétől számolok, és azt is csak kivetítés alapján mérem. Csabi ha kész lesz, akkor felteszem az eredeti kiindulási alapot! :)


Az eredeti TZK okulárt i használhatod szabvány kihuzatban , csak egy nyakat kell tá esztergálni . Rózsika több ilyet is csinált már nekem . ( bár mostanában áttértem a nyomtatott verzióra )
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.04.19. 22:54

Ebből a TZK monár verzióból, volt nálam egy példány átépítés miatt, miután egy bemutató alkalmával egy kisfiú feldöntötte, és a aluminiumház elpattant. Akkor az okulárt is a kezembe foghattam, és lehetett majd 1kg-s darab; mi csak kézigránátnak hívtuk. :) Ennek a távcsőnek amit most láthattok, a súlypontja a fókuszer nyakánál van. Ha egy ilyen darabot még az okulár oldalára tennék, képtelenség lenne a kíméletes rögzítés.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”