A tubus anyaga

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A tubus anyaga

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.12.21. 22:26

Vizi Péter írta:Az én tubusom 0,7-es alulemezből van hajtva és korcolva. Elég merev, de a pontos kör keresztmetszet miatt ezt is merevíteni kell. Mi a véleményetek arról, hogy danamidból csináltassak hozzá kb. 20x20mm keresztmetszetű merevítő gyűrűt? Az alu ehhez nagyon drága, esetleg még a rétegelt lemezből faesztergált jöhetne szóba?


Kedves Péter! Kapható elég olcsón a 10-12 mm vastag plexi. Abból csinálnék trapéz keresztmettszetű gyűrűt a cső belső falának megtartására. Úgy gondolnám, hogy a gyűrű külső, a csőhöz illeszkedő kivágott palástja a felületre merőleges, de a belső fele kissé kúpos, hogy ne adjon tükröző felületet a távcsővön belül a nézés irányából. A gyűrű vastagsága lesz a plexi lap vastagsága, és akár kettő egymás mellé jobb megoldás, hiszen ragasztható is, de nem szükséges. Én inkább többet tennék bele, és esetleg a rekeszelést is ezzel oldanám meg. Akár Newton rendszerű cső esetében is előnyös lehet a belső fényrekez, amely itt tartaná egyben a vékony alutubus falát is. A kihuzat mindkét oldalának csavarjait, illetve a segédtükör tartó szárait is ezzel oldanám meg, ebbe fúrnék menetet. Plexiből lehet a segédtükör tartóját is elkészíteni, a három állítócsavar menete is belevágható. 10-12 mm vastag plexi lapba akár M4 - M6 menetet is lehet vágni! Jól megmunkálható, megfelelően merev, könnyű és nem érzékeny a dedvességre. Mattítva jól tapad rajta a fekete matt festék, feltéve ha nem zsíros a felülete. Rugalmas, és az alumíniummal érintkezve nincs vele reakcíóban, nem képez vele galvánelemet sem. A hőtágulás eltérése miatt javaslom, hogy a kész lehűtött gyűrűket 60 fokra felmelegített alucsőbe pontos illesztéssel nyomd a helyére egy, a belső átmérőnél kicsit kisebb egyenesre vágott hengerrel, hogy egész felülete mentén feküdjön fel a plexi karika felületére. A karikát előzetesen kellene mattítani, és a belső felületet matt feketére festeni. Az alucsövön keresztül lehet menetet vágni, csavarrral is rögzíteni, de szerintem a szoros illesztéssel szerelt esetben felesleges. A fényút legyen elegendően széles, arra ügyelj, hogy ne határolja! Tartósabb, mint a fa, erősebb is, és ne kell főzögetni sem, saválló, lúgálló, egyedül arra kell vigyázni, hogy a betételkor ne pattanjon le belőle darabka. A faesztergán ez is megmunkálható, sőt! nagyon pontos, szép felületet lehet kialakítani. Tartós is!
PLEXI - polikarbonát
Mechanikai tulajdonság: hidegen is rugalmas, kicsi a keménysége, karcolódik
Kémiai ellenállóság: lúgálló, saválló, szerves oldószerek oldják, ragasztáshoz-összeolvasztáshoz kloroform,
Napállóság: UV-álló
Sűrűsége 1,19 g/cm3 ( A vizé 1 g/cm3 - Aluminium 2,7 g/cm3 )
Hőtágulás: 0,00065 /°C ( Aluminium hőtágulás: 0,000024 /°C )
Lágyulási hőmérséklet: 100 °C
Olvadáspontja: 300 °C
Gyulladáspontja: 450 °C
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2011.12.21. 23:52-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: A tubus anyaga

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.12.21. 22:28

Nekem mindig tetszettek az ilyen merész, szinte műalkotás szinten egyedi gyártások. A használhatóság már más kérdés. Az Astrohist által említett szórt fény probléma magában is elég megsemmisítő lehet, de az még mindig a kisebbik baj. Elvében teljesen megegyező próbatubusom van, amit a készülő tükrök ellenőrzésére használok. Bár így is tökéletes képet adhat egy optika, de a test által melegített és kilégzett levegő mondhatni mérhetetlenül megnehezíti a vizsgálatot (ezért hamarosan át is alakítom). Igaz, ekkor forszírozottan a nagyítás fölső tartományát célzom. Akármilyen kicsi, mozdulattal generált, vagy természetes légmozgás is szerteszét zúzza a képet, ha a meleg a tükör elé kerül.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: A tubus anyaga

Hozzászólás Szerző: sp. » 2011.12.21. 22:38

astrohist írta:Péter képsorához: egészen érdekes térplasztikák! Mit gondoltok, szokát ezeket égbolt nézésre használni is?
Mert bennem olyan l'art pour l'art érzést keltenek: csináljunk valami extra dolgot. Ja, hogy csillagot is nézegetni kellene? Arról nem volt szó.
De komolyan: mit csinálnak a környezet szórt fényével, no meg az általános fényszennyezéssel?
BQ


hát Lajos bácsi, sztem biztos hogy játszik vele az égen is ez a jóember. nem hiszem hogy ennyi kukkert csinált volna "csak úgy" a design kedvéért.
http://www.stardazed.com/MoonsilverIII.html
45cm, csak úgy cipelgetve.

Az árnyékolás meg a helyzettől függ, persze hogy kell, de ahhoz nem feltétlen kell cső. elég vászon, szivacs akármi.

sp.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: A tubus anyaga

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.12.22. 09:02

Köszönöm a hozzászólásokat!
A tubusba belülre nem teszek semmit, mert egy bolygász csőnél elsődleges, hogy a belső légáramlás ne zavarjon be a képalkotásba, egy belső merevítőgyűrű pedig éppen betereli a levegőt a fényútba. Külső merevítőgyűrűnek most a mások által tubusgyűrűként kiváló eredménnyel használt vastag rétegelt lemezt választottam - alumíniumból 1 db 180mm belső átmérőjű és 20 mm vastag és széles gyűrű nem kevesebb, mint 8ezer forint lett volna, legalább...
A távcső tubusa részben a légáramlások távol tartása ill. kivezetése, valamint a fény- és porszennyezés távol tartása miatt ajánlott, ha majd dobsont építek, az is le lesz burkolva, legalább valamilyen vászonanyaggal.
Ha a tubus hőtágulása lenne a prioritás (ha asztrofotóznék, amit nem teszek), akkor karbon lenne a végső megoldás.
Egyetértek azzal, hogy alapvetően a mechanikailag stabil felépítés az elsődleges, azaz hogy ne lazuljon, lötyögjön el egyik alkatrész sem, különös tekintettel a két tükörre. Ezért lesz a főtükör tartója 10mm vastag alutáblából.
kosaarpad
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.01.15. 16:58

Re: A tubus anyaga

Hozzászólás Szerző: kosaarpad » 2012.01.17. 17:32

Nekem ugyan refraktorom van 160 mm-es szennyvízcsőben, 165 centis hosszú.
A végén a lencse alufoglalatban.
Az elején a fókuszírozó meg az illesztőgyűrű alumíniumból esztergált. A cső belseje fotokartonnal bélelt és blendézett. (ugyan nem annyira fekete mint a velúr de nem is szöszöl annyit)
Ez egy 15cm-es, 180 centis fókuszú lencsés jószág. Évente egyszer jusztírellenőrzés van, de nem sokat kell bántani.
Ugyan lassabban hűl le, de évek óta használom, és szerintem lazán túl fogja élni talán még az unokámat is...
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: A tubus anyaga

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.04.15. 12:47

Sziasztok!

Nem találtam leírást sehol arra vonatkozóan, hogy a rácsos Dobsonok tubusát miféle árnyékoló szövettel vonják be. Mi az anyaga?

Ha esetleg tudja valaki, ossza meg velem is, legyen szíves!

Köszönöm!
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: A tubus anyaga

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2013.10.27. 20:27

80mm átmérőjű acél csövet szeretnék csináltatni. A szaki aki bevállalta csak az átmérőt kérdezte. kb 5-10mm-es ráhagyással hajlítja meg a 0,7-0,8 mm vastag anyagot és ebből lesz a tubus hegesztéssel.
Van esetleg valamilyen más módszer a hegesztésre, ami precízebb/pontosabb kivitelt eredményez? Mert akkor azt tudatni szeretném a készítővel. Tapasztaltabbak biztos tudnak tanácsot adni ebben. a tubus hossza nem lenne több 300mm-nél.

Előre is köszönöm az iránymutatásokat!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: A tubus anyaga

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.10.27. 21:17

Amikor a közelmúltban tubusnak való anyagot kerestem egy hasonló méretű lencsés távcsőnek, akkor találtam ezt az oldalt:
http://vasszinesfem.hu/vasarlas/alumini ... m_csovek/3

Végül nem lett rá szükség, érdemes körülnézni, hogy van-e a kívánt méret közelében kereskedelmi forgalomban kapható tubus és keresni egy használtat / hiányosat alkatrésznek. Ebben az esetben lencsefoglalatból/kihuzatból is lehet találni hozzá passzolót. (jobbat is)
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: A tubus anyaga

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2013.10.29. 21:19

Köszönöm a linket! Úgy látom lenne méretben megfelelő.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”