Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.20. 09:08

Tegnap este - elkerülendő a betonból felszálló hőt - füves talajon használtam a távcsövet.
Hogy biztos legyek abban,nem jön e onnan is meleg feláramlás,letettem a talaj közelébe egy hőmérőt.
Annyira nem jött,hogy ott még hűvösebb is volt, ahogyan az lenni szokott.
Hasonlóan a tegnapelőttihez,most is 20.00 tájban tettem ki a távcsövet és kezdtem hűteni.
Most csak 23:20-ig voltam kint,de ez idő is elég volt ahhoz,hogy elkönyveljem - amit itt előttem,korábban már leírtak - : a tükör csak nagyon ritkán vagy soha nem éri utol a folyamatosan csökkenő külső hőmérsékletet.
Egy zárt tubusban pedig még kevesebb esélye van, ventillátor ide vagy oda.
Néhány adat(idő/levegő hőm./tükör hőm.):
20:00 - 17,8 - 20,1
22:00 - 13,7 - 17
23:20 - 9,6 - 15,2
Egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy kívülre kell helyezni a tükröt vagy rácsos tubust kell építeni,ha fontos a tökéleteshez közeli aklimatizáció.
Nincs új a nap alatt ; minden úgy van ahogyan már előttem sokan leírták,de most legalább magam is láttam.
Mindazonáltal mégiscsak kell a ventilátor egy zárt tubusba,mert jelentősen sokat javít a képen.
Fókuszban - de akár elfókuszálva - nézett csillag képe,láthatóan sokat romlik ha leállítom a ventilátort és ugyanannyit javul ha beindítom.
Az látom,hogy a meleg határréteg eltávolítása sokkal többet számít mint az,hogy a tükör 3-4 C°-kal melegebb a környezeténél.
Számomra elég bizonyíték volt tegnap az 1200x nagyításon látott diffrakciós kép! ;)
Tehát; észlelésre fel,a tükör meg hűljön ahogyan akar és ahogyan tud! :D
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.20. 10:13

Anti_45 írta:
2022.05.20. 09:08
Az látom,hogy a meleg határréteg eltávolítása sokkal többet számít mint az,hogy a tükör 3-4 C°-kal melegebb a környezeténél.
Számomra elég bizonyíték volt tegnap az 1200x nagyításon látott diffrakciós kép! ;)
Tehát; észlelésre fel,a tükör meg hűljön ahogyan akar és ahogyan tud! :D
Bingó!!!!!
Gondolkoztam, leírjam-e azt, amit itt megfogalmaztál, de inkább megvártam ezt a tesztet. Örülök, hogy Te vontad le a végkövetkeztetést! Mindig tudtam, hogy a villanyszerelők nem ostobák! :)
Igen, amikor óránként 2-3 fokot zuhan a hőmérséklet, nincs esély az akklimatizációra. A legfontosabb a határréteg eltávolítása.

A dolog másik része pedig pénztárcafüggő:
1. Gazdag ember rendel egy kvarc paraboloid tükröt Zambuto bácsitól Washington államból. Aztán feltesz 1-2 határréteg-romboló ventit a tükör mellé és élvezi a penge képet.
2. Kevésbé gazdag ember vesz egy távolkeleti 'óccsókukkert' és elviszi egy tükörcsiszolóhoz, aki bekalkulálja a hűlés közbeni deformálódást.

Antikám, az utóbbi illik ránk. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.05.20. 10:21

Jó teszt volt, mindenkinek köszönöm, hogy beigazolta saját méréssel is azt, amiről évek óta írogatunk: le a határréteggel! :-)
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.20. 11:39

Köszönöm,uraim! :)
Soha nem vontam kétségbe,amit a nálam tapasztaltabbak itt leírtak(sőt,félig-meddig a bibliám ez a fórum),de úgy vélem,jó ha az ember saját bőrén - esetünkben távcsövén :) - tapasztalja meg.
Így tudom,hogy amikor továbbadom,akkor nem legendákat és dogmákat osztok meg,hanem az általam is megtapasztalt dolgokat.
Egyébként meg azt hiszem,én tartozom köszönettel a rengeteg segítségért és hasznos információért,amit itt kaptam!
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.20. 14:14

Anti_45 írta:
2022.05.20. 09:08
Tegnap este - elkerülendő a betonból felszálló hőt - füves talajon használtam a távcsövet.
...
Az látom,hogy a meleg határréteg eltávolítása sokkal többet számít mint az,hogy a tükör 3-4 C°-kal melegebb a környezeténél.
Pedig erre mérget vettem volna, hogy ha betonról elviszed akkor drasztikus javulás történik majd. Ez ha lehet még kijózanítóbb volt, mint az előző mérés. MIndenesetre tanulságos. Ahogy a végső konklúzió is.

Egyébként, miután beállt a külső hőmérséklet akkor is ugyanaz történt, mint előző alkalommal (az addigihoz képest is lassult a tükör hűlése)?
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.20. 15:20

tgabor írta:
2022.05.20. 14:14
Anti_45 írta:
2022.05.20. 09:08
Tegnap este - elkerülendő a betonból felszálló hőt - füves talajon használtam a távcsövet.
...
Az látom,hogy a meleg határréteg eltávolítása sokkal többet számít mint az,hogy a tükör 3-4 C°-kal melegebb a környezeténél.
Pedig erre mérget vettem volna, hogy ha betonról elviszed akkor drasztikus javulás történik majd. Ez ha lehet még kijózanítóbb volt, mint az előző mérés. MIndenesetre tanulságos. Ahogy a végső konklúzió is.

Egyébként, miután beállt a külső hőmérséklet akkor is ugyanaz történt, mint előző alkalommal (az addigihoz képest is lassult a tükör hűlése)?
Hogy őszinte legyek,nem tudom pontosan,mikor állt be a 9,6 fok,mint ahogy azt sem, hogy ez volt e a vége.
Inkább az észlelésre fordítottam a figyelmem; a hőmérőkre csak néha ránéztem és papírra vetettem az eredményt.
Nem tudom, meddig kellett volna még kint lennem,hogy beálljon az egyensúly,ha egyáltalán bekövetkezett volna.
Igazából már az első óra után sejtettem, hogy nem lesz jobb mint előző este .
De ahogy utolsó soraimból kiolvashattad,most már annyira nem is érdekel,hogy lehűl e vagy sem,mindaddig, amíg olyan látványban van részem ami elégedettséggel és örömmel tölt el. :)
Márpedig az megvan. ;)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.24. 10:22

Anti_45 írta:
2022.05.20. 15:20

De ahogy utolsó soraimból kiolvashattad,most már annyira nem is érdekel,hogy lehűl e vagy sem,mindaddig, amíg olyan látványban van részem ami elégedettséggel és örömmel tölt el. :)
Márpedig az megvan. ;)
És mennyire igazad van. Volt már nem egy dolog, aminél teljesen rágyógyultam egy adott dolog továbbfejlesztésére, minden időmet a folyamatos buherálás -tesztelés vitte el, amire meg való lett volna arra nem használtam (mert majd csak akkor amikor igazán jó lesz felkiáltással). Teljesen megölte az örömet.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.08. 09:01

Történt egy kis átalakítás a tubusomon: az 58 mm átmérőjű segéd épphogy lefedte a sugárkúpot, ami 3 dolog miatt nem volt jó:
- a síktükrök széle általában nem annyira perfekt, emiatt hasznos, ha nem vesz részt a leképezésben
- a segéd foglalata nálam nem ragasztott, picit kotyogósra van szerelve, emiatt előfordulhatott, hogy a főtükör egyik szélét "levágta", azaz vignettált. Ez a diffrakciós képen is megjelent.
- csak az optikai tengelyben volt vignettálatlan a látómező. Vizuálisan ez nem nagy gond, inkább fotósok számára elfogadhatatlan.

Tehát a tubust a főtükörnél megtoldottam 25 mm-rel, ezáltal beljebb került a fókuszsík, a fókuszírozóban szükségtelenné vált a szűkítő toldó, azaz kompaktabb lett és természetesen megoldódott a fenti probléma is.

Igen ám, csakhogy a korábban használt terelőlemez, amely a hűtés egyik fontos eleme volt, így 15 mm-ről 40 mm-re távolodott a főtükör "arcától". Mivel a terelőgyűrűt viszonylag biztonságosan beragasztottam 12 konzollal, nem volt kedvem letépni és másikat csinálni, hanem egy hirtelen ötlettől indíttatva megfordítottam a ventilátorok forgásirányát, hogy a tubusból szívják a levegőt. Emlékeztem, hogy régebben a Cloudy nights-on láttam egy szimulációt, amely szerint a főtükörtől 3-4 cm-re elhelyezett terelőlemez a tükör fölött képződött határréteget - legalább részben - eltávolítja, ha a levegő a cső nyílása felől érkezik. Pár napja nyugodt ég alatt kipróbáltam és azt kell mondanom, hogy NEM MŰKÖDIK!!!
Szóval ennyit a szimulációkról. Teljesen mindegy volt, hogy bekapcsoltam-e a ventilátorokat, vagy nem; ugyanúgy "amőbázott" alacsony frekvencián az elfókuszált csillag képe.

Belegondoltam, mitől is működne? Hiszen a tükörről középen felszálló meleg levegőt SOKKAL erősebb légáramlattal lehetne csak - részben - visszatartani, ami viszont a tükör széleit hűtené túlzottan, eltorzítva az optikát.
Így is látványosabban ment el az alulkorrekció irányába, mint eddig.

Még gondolkodom, hogy meghagyjam-e a ventilátorok forgásirányát így, kiegészítve oldalsó határréteg eltávolító ventilátorokkal (ez lenne a kompromisszummentes megoldás, cserébe viszont a tubus összefúrkálásával járna), vagy közelebb hozva a terelőgyűrűt a főtükörhöz visszaállítsam-e az eredeti állapotot? Szerintem alszom rá néhányat, ahogy magamat ismerem. :?
Persze sokat nem szabad, mert közeleg a bolygószezon! :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.06.08. 10:31

Lovász András írta:
2022.06.08. 09:01
Történt egy kis átalakítás a tubusomon: az 58 mm átmérőjű segéd épphogy lefedte a sugárkúpot, ami 3 dolog miatt nem volt jó:
András, fotókkal illusztrálnád kérlek? (Tubus toldása, terelőgyűrű stb.)
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.06.08. 11:02

tgabor írta:
2022.06.08. 10:31
Lovász András írta:
2022.06.08. 09:01
Történt egy kis átalakítás a tubusomon: az 58 mm átmérőjű segéd épphogy lefedte a sugárkúpot, ami 3 dolog miatt nem volt jó:
András, fotókkal illusztrálnád kérlek? (Tubus toldása, terelőgyűrű stb.)
A terelőgyűrűről és a hátsó ventilátorokról ide tettem fotót, ahol anno az előző rendszeremet leírtam:

viewtopic.php?p=76891#p76891

A toldásról viszont nem tudok fotót készíteni, mivel ragszalagokkal lefedtem, a tömítettség kedvéért.
Viszont nagyon egyszerűen le tudom írni: vágattam egy 4 centi széles, 1,5 mm vastag alucsíkot, amit felcsavaroztam a tubus végére (megtoldva azt), arra pedig a főtükör foglalatot.
Nem lett valami szép (sokat kellett fogóval macerálni, mire felvette a tükörtartó alakját), de legalább jó. Mármint a leképezés, nem a hűtés... :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”