Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2022.06.15. 08:43

A rezgésre gyanakodtam először én is, de eddig nem jelentkezett a probléma, ráadásul olyan gyönyörűen bontotta a Vega-t is. :D Mindenesetre felrögzítem rezgésmentesen, köszi!
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.11. 07:53

Kedves Kollégák!

Antira hallgatva és Tamás kísérletei alapján a lehető legegyszerűbben megépítettem a főtükröm hűtését. 

2-2 db 60x60 mm-es ventilátort szilikon ragasztóval (ragasztópisztoly) összeragasztottam. 4 sarkukba, a lyukakba 1-1 neodym mágnest ragasztottam be. Ide nem volt elég a barkácsragasztó a mágnesek ereje miatt, így hát lecseréltem 5 perces epoxiragasztóra. Semmiképpen nem akartam csavaros rögzítést alkalmazni, mivel fontos, hogy szállításkor ne legyenek a tubuson oldalsó ventilátorok, amik ugye sérülékenyek. Tehát észlelés előtt 1 mozdulattal "felklaffantom" a ventiket, majd a végén szintén egy mozdulattal leveszem azokat a mágnesek ellenében. Vettem mágnesfóliát is a tubusra vágott lyukak egyszerű bezárására, porvédelmi célzattal.

2 db kisebb légszállítású ventilátor (10 mm vastagok) befújják a levegőt, velük szemben pedig 2 db nagyobb légszállítású (15 mm vastagok) kiszívják. Alul egyetlen ventilátor fújja a tükör hátuljára a levegőt, amit egy terelőlemezzel terítek szét egyenletesen az üveg széléig, ahol egy 15mm széles, kör alakú résen keresztül a külvilágba áramlik.
Természetesen minden 12V-os ventilátor 6V-ról üzemel alacsony fordulatszámon, ezért mikrorezgéseket 810x-es nagyításon sem észleltem. Szóval semmilyen "gorombaság" nincs a rendszerben.

Csináltam egy egyszerű tápelosztót (szintén 4 db neodym mágnessel cuppan a tubusra; ezt le sem veszem), amelybe tetszőlegesen csatlakoztathatom az akkumulátort és a fogyasztókat. Nálam adja magát, hogy a felső DC aljzatba megy az akksi.

Eddig mindössze egyetlen éjszakán teszteltem 6/10-es seeing mellett. Azonnali különbséget nem látok a képen a ventilátorok bekapcsolt és kikapcsolt állapota között, mivel a csőáramok amúgy is távozni tudnak az álló ventilátor nyílásán keresztül. A bekapcsolt ventik annyira finom légáramlatot produkálnak a tükör előtt, hogy az elfókuszált diffrakciós képen sem veszem észre a légáramlat fodrozódását. Úgy tűnik tehát, turbulencia nélkül ürül ki a határréteg a csőből. Mindössze annyit észleltem a defókuszált képen, hogy néhány perc(!) múlva jelentősen megnyugodott az Airy korong, tehát meglepően hosszú idő után. Igazán nyugodtság mellett fog feltárulkozni, mit is tud a rendszer; még tesztelem. Eddig minden jel arra utal, hogy kompromisszumok nélkül teszi a dolgát.
Íme néhány fotó a tákolmányomról:
Légcsatorna.jpg
Ventik összeragasztva, mágnesekkel.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.11. 08:01

Légcsatorna ventikkel.jpg
Hátsó hűtés.jpg
Rendszer.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.11. 08:04

Doboz belseje.jpg
Porvédelem.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.07.11. 10:02

Lovász András írta:
2022.07.11. 07:53
Kedves Kollégák!

Antira hallgatva ...
Ajjajjaj...írnom kellett volna annó, hogy minden felelősség kizárva! :D
Ügyes munka, András!
Jól értem?: a hátsó ventilátor innentől kezdve csak a tükör hűtésében vesz részt és a tubusba nem is igazán(vagy csak minimális) jut az általa keltett légáramlatból.
Az előző rendszerhez - hátsó venti+terelőgyűrű - képest,látsz valamilyen különbséget?

Azon már én is gondolkodtam,hogy ha levenném a tubus végéről a burkolatot,akkor a venti+szabadon lévő tükör hátlap nem e lenne jobb a hűlés szempontjából? :?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Anti_45 2022.07.11. 10:15-kor.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.07.11. 10:02

Hú, ez már nagyon hi-tech :-)
Megéri?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.11. 10:51

Vizi Péter írta:
2022.07.11. 10:02
Hú, ez már nagyon hi-tech :-)
Megéri?
Attól függ, honnan nézzük. Ha belegondolok, hogy a plusz anyagköltség volt kb. 3 ezer, viszont a postaköltség meg kb. 4 ezer, akkor nem.
Viszont ha azt nézem, hogy a tubusban semmilyen oda nem való levegő nem kavarog, jó a kép és a tükör mindenütt egyenletesen van hűtve, akkor igen.
Hi-tech-nek nem nevezném, hisz' pofon egyszerű a kezelése és a kivitelezése is minimális barkácsműveltséget igényel. :)

A 6 V-os, 4 Ah-s akksi ezt is bőven bírta 4 órán keresztül, ezzel se lesz gond szerintem.

A tesztre egyébként egy 35 C°-os nap végén került sor, tehát az időzítés nem volt a legjobb.

Még folytatom...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.11. 11:43

Anti_45 írta:
2022.07.11. 10:02
Ügyes munka, András!

1. Jól értem?: a hátsó ventilátor innentől kezdve csak a tükör hűtésében vesz részt és a tubusba nem is igazán(vagy csak minimális) jut az általa keltett légáramlatból.

2. Az előző rendszerhez - hátsó venti+terelőgyűrű - képest,látsz valamilyen különbséget?

3. Azon már én is gondolkodtam,hogy ha levenném a tubus végéről a burkolatot,akkor a venti+szabadon lévő tükör hátlap nem e lenne jobb a hűlés szempontjából? :?
Köszi!

A bejegyzésedet beszámoztam, sorban haladva a válaszom a következő:

1. Így van, a terelőgyűrűt egyszerűen kitéptem, szépen egyben kijött a konzolokkal együtt. A hátsó ventilátornak egyetlen célja van: a terelőlemez (aminek a közepén van a venti) segítségével egyenletesen hűteni az üveg hátulját.
Remélem, onnan nem jut levegő a tubusba és nem piszkít bele a lamináris légáramlatba.

2. A különbség a terelőlemezes megoldáshoz képest az elfókuszált csillagképen mutatkozik meg. Az előbbinél egy lassú forgómozgás látszott a diffrakciós kép szélén, itt semmi. Csak annyi, hogy lassan megnyugszik a kép.

3. Fontosnak tartom, hogy a tükör hője minél rövidebb úton távozzon a tubusból. Az előző megoldás ezért volt kompromisszumos, hiszen az üveg hátuljáról lecibált hőt is beküldtem a tubusba, sőt végigkergettem azon.
Azonban annyira fontos a határréteg eltávolítása (ami így is sikerült), hogy ezt a kompromisszumot bevállaltam.
Az én üvegem sajnos nem kvarc vagy Zerodur, tehát hűtés közben - még ha keveset is - de mozog, deformálódik. Cél, hogy ezt minél kevésbé tegye. Ha CSAK a tükör elején mozgatnám a levegőt, tartok tőle, hogy egyoldalú lenne a hűtés, ami deformitáshoz vezetne. Ha CSAK hátulról hűteném, annak ugyanez lenne az eredménye, fordított előjellel. Meggyőződésem, hogy egy 35mm-es üveget elöl-hátul hűteni kell. Kérdésedre válaszolva szerintem jó, ha leveszed a burkolatot, de az is megoldás, ha rajta hagyod és a ventit szívóra állítod. Ezáltal az elöl letépett határréteg - ami a szemközti lyukakon nem távozik - nem annyira a tubuson való végigbukdácsolást fogja választani, hanem inkább hátul/alul fog angolosan távozni.

Amúgy maradt is volna az előző rendszer, ha nincs a 25 mm-es tubustoldás. Így viszont már mindenképp hozzá kellett nyúlnom a hűtéshez.

Eddig az volt az elvem, hogy ha tele is aggatom a tubust, mint a karácsonyfát, de fúrni-faragni nem fogok rajta. Na, ezen lendítettél át, Anti! :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.07.11. 11:56

Köszönöm a részletes választ.
Szerintem hétvégén "felszabadítom" a tubus hátulját - vissza a kiinduló állapothoz - aztán meglátom mi változik.
Lovász András írta:
2022.07.11. 11:43

Eddig az volt az elvem, hogy ha tele is aggatom a tubust, mint a karácsonyfát, de fúrni-faragni nem fogok rajta. Na, ezen lendítettél át, Anti! :D
Ez most rám nézve jó vagy kezdhetek aggódni? :? :D
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.07.11. 12:06

Anti_45 írta:
2022.07.11. 11:56
Lovász András írta:
2022.07.11. 11:43

Eddig az volt az elvem, hogy ha tele is aggatom a tubust, mint a karácsonyfát, de fúrni-faragni nem fogok rajta. Na, ezen lendítettél át, Anti! :D
Ez most rám nézve jó vagy kezdhetek aggódni? :? :D
Ez a további tesztelések során ki fog derülni. 8-) :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”