Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.01.16. 16:25

Sidius írta:
2021.01.16. 16:12
Szerencsére egy mondjuk 100 mm vastag, széle-hossza egy lencsénél ez a hőmérsélkleti probléma szóba se jövő hátrány.
No de a tükör ! Az ám a tévút! Legendák sora szól erről. Uramatyám... azért remélem van még, aki gondolkodik is.
Nem Sidius, kizarolag csak Te gondolkodsz, senki mas es mindenki idiota akinek nem sajat keszitesu a tavcsove.

Kevesebbet igyal szerintem...
Sidius

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2021.01.16. 16:29

Oxi!
Mindenki jó tanácsát megfogadom, mert valósznűleg a jóakarat fogalmazódik meg benne. (Egyformán hívők sosem leszünk, de ettől függetlenül...)
Meg is köszönöm! :) : Köszönettel vettem az intést!
(Azért kérelek ne degradáld aki saját optikával észlel, mert az is egy létforma, ha úgy tetszik. Megérteni viszont ezt nem fogod tudni valószínűleg addig, amíg van csilagos ég.) Ha úgy tetszik, kritikával élni könnyebb, mint akármilyen optikát csinálni.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.01.16. 16:51

Sidius írta:
2021.01.16. 16:29
Oxi!
Mindenki jó tanácsát megfogadom, mert valósznűleg a jóakarat fogalmazódik meg benne. (Egyformán hívők sosem leszünk, de ettől függetlenül...)
Meg is köszönöm! :) : Köszönettel vettem az intést!
(Azért kérelek ne degradáld aki saját optikával észlel, mert az is egy létforma, ha úgy tetszik. Megérteni viszont ezt nem fogod tudn valószínűleg addig, amíg van csilagos ég.)
Ezt a saját optikás dolgot KIZÁRÓLAG Te fanatizálod itt a fórumon, senki de senki más. Beszélsz itt össze vissza hitről meg mindenféléről, osztod itt az észt fogadatlan prókátorként. Mindenki el tudja helyzeni magát az "ég alatt normálisan", CSAK Te fújod ezt igen sokszor, méghozzá olyan attitűddel, hogy akinek nem saját készítésű az optikája, az ilyen meg olyan, de mindenképpen nem ér olyan nagy magasságok közelébe ahol Te létezel. Érdekes módon csak ezen a fórumon nyomon ezt az idiótaságot a Meteor hasábjain nem. Gondolom, ha ott is nyomnád nagy ívben lennél kimoderálva, ráadásul "A távcsövek világa" rovatvezetőjeként. Javaslom viselkedj és ne köss bele feleslegesen másokba, többet érsz el vele.

"Megérteni viszont ezt nem fogod tudn valószínűleg addig, amíg van csilagos ég."

Na ezt Te meg honnan tudod ilyen mereven és kinyilatkoztatóan? Vagy épp a vodka beszél belőled? Mert nem tudom másnak betudni, hogy valaki ekkora magas lóról szóljon a másik amatőrtársáról.

Mivel már nem először nyomod itt ezt a dolgot, hát nem tudtam szó nélkül elmenni mellette. És elnézést azoktól, akik épp a csillagászatra lennének kíváncsiak, mint pl. én is.
Sidius

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2021.01.16. 17:03

Hidd el, ebből is tanulok majd. Ezt is köszönöm! :) (Annak ellenére, hogy többségében nem ugyanezt kapom privátban.) :D
Egyébként ráférne egy vérfrissítés a távcsöves rovatra. Ha elvállalod, átadom! De minél hamarabb válaszolj!
Biztos, hogy kimentem a divatból, mert nem csak dumálok. A véleményed mindenképpen elfogadom, de szerencsére sokszázaknak más véleménye van. (Az én szerencsémre.) De nem ez a lényeg! Vállalod? Baromi hálás leszek! Többet hozzá se szólok semmihez, nehogy valami hitbéli probléma legyen.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.16. 23:42

Sidius írta:
2021.01.16. 17:03
...
Biztos, hogy kimentem a divatból, mert nem csak dumálok.
...
Jani!

Szerintem is meglehetősen monokromatikusan látod a világot: aki nem csiszol saját maga a két kezével tükröt, az szerinted "csak dumál".

Egyrészt, nem csak annak lehet - akár megalapozott - véleménye egy tükörről, aki csiszolja. Én pl. több kiváló szülészt is ismerek, akik - férfiak lévén - még egy gyereket sem szültek, de a záptojást is felismerem, pedig egyet sem tojtam magam...

Másfelől pedig nem csak tükörcsiszolásból áll a világ; hadd ne legyen kisebbrendűségi érzésünk, akik - bár rengeteg mást tettünk le az asztalra, de - éppen nem csiszoltunk tükröt.

Bocsáss meg, de abszolút megértem Zsolt "kiakadását"; én is hasonlóan érzem a megnyilvánulásaidat. Ugyanakkor nagyon sajnálom ezt a konfliktust, és örülök, hogy "sokszázaknak" más - ha jól értem, a Te álláspontodat alátámasztó - véleménye van. Jól is van ez így, mert a szakértelmed a tükrök csiszolása kapcsán nagyon értékes az ezzel foglalkozni akaró amatőrök számára, csak úgy, mint pl. Zsámba Pityu esetében. Habár ő - a Te szavaiddal élve - tényleg nem csak "dumál", hanem igyekszik is ezt a tudást átadni minél több érdeklődőnek az MTT-k alkalmával. (De ha Te is tartottál már nyílt tükörcsiszoló gyakorlati tanfolyamot, akkor elnézést kérek.)

Nem akarok tanácsokat osztogatni, de talán lehetnél kicsit "nyitottabb" és kevésbé sértődékeny.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.16. 23:57

Sidius írta:
2021.01.16. 16:12
Szerencsére egy mondjuk 100 mm vastag, széle-hossza egy lencsénél ez a hőmérsélkleti probléma szóba se jövő hátrány.
No de a tükör ! Az ám a tévút! Legendák sora szól erről. Uramatyám... azért remélem van még, aki gondolkodik is.
A tükör torzulása a hőmérséklet-változás miatt - a lencsén áthaladó fény törésének irányváltásával szemben, ahhoz képest - 2x-es szorzóval rontja a képet, mivel a visszaverődés geometriája (és nem a "legendája") ezt okozza. (Szerkeszd ki, ha nem hiszed, de szerintem ezt nagyon jól tudod.) Ezért kisebb probléma ez a lencse esetében, és nagyobb a tükör esetében (és nem azért, mert Te tükröt csiszolsz, Gyulai Pali meg lencsét...)
Sőt, tovább megyek: a felületi határréteg által okozott turbulencián is kétszer megy át a fény tükör esetében, míg a lencséknél csak egyszer; ez is tény. (Mielőtt belekötnél: a lencséknek csak a külső felületén van nagy hőmérséklet-különbség, ami a határréteg kialakulása szempontjából kritikus, a tubuson belül nincs - illetve nagyságrendileg kisebb.)
Tehát a tükrök sokkal érzékenyebben reagálnak a "hőmérsékleti problémákra". (És ez a tapasztalataimmal is összhangban áll.) De ebből eléggé együgyű következtetés lenne azt levonni, hogy a tükrök szarok, a lencsék meg jók. Egyáltalán, a ragsorolásuk értelmetlen.

Látod: van aki gondolkodik... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.01.17. 18:24

Kedves Attila, meg tudnád adni egy 3 tagú 150 mm-es aprtúrájú olajlégréses valódi APO súlyát, foglalat nélkűl ? Nem nagyon találtam hozzá hiteles adatot.
Nem titok, egy környezeti termikus szimulációhoz kellene, ha pl, az FPL 53 üvegnek tudod a lineáris hőtágulási együtthatójót az még jobban jönne.
Nem a fennti vita miatt kellene, csak úgy magamnak számolgatnák... Sajnos túl sok változó van az egyenletben, hogy Kurucz Jani barátunknak, vagy akár Neked igazat adjak (nem mintha az én kis maszek falusi véleményem számítana) de szeretek tisztán látni, ELFOGULTSÁG - mentesen. Nem véletlenül írtam nagy betűvel!

Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.01.17. 18:49

Szia Csaba!
Éppen hasonlót nézegettem ma, igaz, ez foglalattal együtt lévő súly, szerintem kb 1 kg lehet a foglalat (talán)
Kiindulási alapnak lehet, hogy jó.
Na nehogy már lefalusiasozd magad!!!! (Ebben az értelmezésben)

http://www.oharacorp.com/pdf/datasheets ... 020-06.pdf
https://www.cloudynights.com/articles/c ... cope-r3059
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.17. 20:03

pisza írta:
2021.01.17. 18:24
Kedves Attila, meg tudnád adni egy 3 tagú 150 mm-es aprtúrájú olajlégréses valódi APO súlyát, foglalat nélkűl ? ...
Csaba!

Én max. annyiban tudok neked segíteni, hogy leveszem a távcsövem orráról a 160-as triplettet és megmérem a súlyát, de csak az alu-foglalattal együtt. A bejusztírozott tagokat - ha nem haragszol - nem szedném ki a cellából...
Egyébként az általam alább leírt termikus különbségek nem tömeg-függő jelenségek (nem kvantitatív, hanem kvalitatív); nem igazán értem, hogy mit akarsz számolni, de Te tudod.

De jobb, ha írsz Gyulai Palinak, ő biztosan pontosabb számokkal szolgálhat.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.01.18. 09:24

Köszi Attila, istenments hogy hozzányúlj, meg a Sanyi által küldött dokumentumban meg is van amit kerestem.
Le akarom vezetni egy 15 cm-es tükör, egy 15 cm-es kéttagú, és egy háromtagú lencse termikus tulajdonságait instacioner környezetben. Ehhez viszont szükséges az adott üveg súlya, mert a hőenergia tárolási ideje, és a hőleadás folyamata jelentősen (négyzetesen) függ az üveg súlyától. Továbbá érdekelne, hogy turbulens zónában lejátszódó anyagátadás és diffúzió valójában milyen mértékben játszik közre a tükör, és a lencse képalkotásába.
Ezt pedzette meg Jani, is, hogy: a " 100 mm vastag, széle-hossza egy (!) lencsénél ez a hőmérsélkleti probléma szóba se jövő hátrány "

Amúgy is sok időt töltöttem, már el ezekkel a termikus problémákkal, főleg a saját nagyobb súlyú tükreimmel kapcsolatban, értem itt a hőkamerás kielemzéseket, klimatizált csillagdában, peltier-elemes hőmérsékletkompenzálással, de még nagyobb lencsékkel nem volt alkalmam játszadoni. Most van egy 15-cmes akromátom, meg a 15 cm-es 15 mm-vastag tükröm, egy kicsit kísérletezgetem velük, hogy mennyire igaz az a dogma, hogy a lencse sokkal hamarabb hadrafogható, és mitől alakúl ki gyorsabban az első határrétegen a nyugodt felület. ( Itt azért megjegyzem, hogy a lencséknél is kétszer megy át a fény a határrétegen, mert a tükörrel ellentétben annak a hátsó felület is határrétegnek számít. Igaz tubusba zárva nem lesz akkorra a laminális leáramlás, mit az elülső határrétegen, de hogy ez mennyit rondít plusszba hullámfronthibába, az is megérne egy méregetést. Ha nem lenne tubusba a lencse, akkor pontosan ugyanannyit, mint az első határréteg diffúziója)

Üdv: Csaba
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”