Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2022.04.16. 12:12

Úgy értem, hogy oldalról zárt, cső :). Nem rudazatos, nyitott szerkezet (ami jobban szellőzik, és máshogy működnek benne a turbulenciák).
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.04.16. 12:33

Ankalimon írta:
2022.04.16. 12:12
Úgy értem, hogy oldalról zárt, cső :). Nem rudazatos, nyitott szerkezet (ami jobban szellőzik, és máshogy működnek benne a turbulenciák).
Ja, úgy zárt!
Azt hittem lemaradtam valamiről. :)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.04.16. 19:15

Ankalimon írta:
2022.04.16. 11:45
Most tervezem az új egyedi készítésű távcsövem hűtését. A tudomány jelen állása szerint mi a legjobb hűtési mód egy nagy tükörátmérőjű zárt tubusos Newtonhoz?

Amit a szakirodalom elolvasásából kiszűrtem: hátul egy nagyobb venti ami fújja a hideg levegőt a tükörre, és a tükör előtt oldalt kisebb ventik, amik meg kifelé szívják a levegőt. Ez a konstrukció hűt is és a turbulens réteget is eltünteti a tükör felett.
Ez a jó konstrukció?
Hány ventillátort érdemes használni oldalt?
Milyen távolságra legyenek az oldalsó ventillátorok a tükör felszínétől?
Szerintem ebben soha nem lesz igazság.
Én már elolvastam annyi cikket, több külföldi fórumon megannyi topikot és hozzászólást, hogy agyvérzést kaptam :D
Hátul szív,hátul fúj, oldalt fúj -oldalt lyukon ki, oldalt fúj-oldalt ventivel elszív, oldaltfúj-hátul szív, hátul fúj-oldalt szív,stb,stb,stb .... :x
És ez persze mind mind bizonyítékokkal, tényekkel alátámasztva. :ugeek:
Olyan ez mint a vallás,soha nem egyetértés.
Én csak azt tudom mondani neked,mint anno az X-aktákban:
"az igazság odaát van".
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Szehofner
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2021.07.10. 15:54

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Szehofner » 2022.04.17. 06:49

Kipróbáltam mindenféle hűtést!! Hátulról, oldalról ,Nem jött be.---Azért azt elértem velük, hogy csupa por lett a tükör, a ventilátor miatt. Szerintem a leg jobb megoldás ha csak hagyjuk lehűlni.
(CC.1 óra, türelem, türelem). ----A cső a tükörnél jóval nagyobb átmérőjű legyen. Nálam 250mm-es tükör 285mm-es cső (Belső átmérő) Belül ne legyen kiálló rész (borda ,a lamináris áramlás miatt!!)
Nekem a cső Szénszálas, kompozit anyagú, aminek (szinte) nulla a hőmozgása, vetemedése. (A fő tükör tartó is hasonló anyagú.)

Figyelni kell a hőmérséklet változást fotózás közben, és ha el éri a +-2-3 fokot, újra kell élesíteni. Macerásnak tűnik ,de szerintem ez a legjobb megoldás.
Ha van egy "Elektromos fókuszálónk" ,akkor már "NYARALÁS" a fényképezés. --- ;) ;) ;)

Szép napot.

Szehofner
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.04.18. 07:24

Többször is körbejártam ezt a témát és arra jutottam, hogy kompromisszummentes megoldás nincs.

Ha kilógatjuk a főtükröt, akkor közel tökéletes a hűtés, viszont gyakrabban tisztítandó, valamint ha közel van a harmatpont, semmi nem védi meg a párától, hacsak az akklimatizáció beállta után nem burkoljuk le frappánsan egy belül nedvszívó anyaggal bevont sapkával a nyitott részt. Ha jók az optikai elemek, ebben a konfigurációban kapjuk a legnyugodtabb képet, a bolygók szerelmeseinek szerintem ez az útjuk.

Zárt tubussal is lehet jó képet elérni. A saját, korábban itt ismertetett megoldásom nekem nagyon bevált, most eltekintenék az ismertetésétől, visszakereshető. Csak annyit fűznék hozzá: nem bántam meg, hogy 3 ventilátort építettem be. Mivel soha nem pontosan egyenlő a légszállításuk, a tubus hossztengelye mentén megpörgetik a levegőt, ezáltal homogénné teszik az optika feletti légoszlopot. A hátulról a főtükröt megkerülő levegő pedig egyenletesen hűti azt.
Száraz időben hagyom végig járatni a ventilátorokat, viszont ha közel van a harmatpont a környezeti hőmérséklethez, akkor kb. 1 óra működtetés után leállítom őket és felteszem a fekete pamutbéléssel ellátott harmatsapkát a tubus elejére; ez szárazon tartja a segédtükröt. Érdemes kipróbálni, nem fogod megbánni, igazán nem nagy macera megcsinálni ezt a rendszert.

Az a konfiguráció, amit írsz Tamás (hátulról fúj - oldalról szív) szintén nem rossz, mert kiküszöböli a csőáramokat, azonban van 1 hátránya: nem zúzza szét az optikai felület feletti határréteget, ami viszont kulcsfontosságú. Ezt csak fújással lehet elérni. Az agresszív határréteg rombolás nem engedi leülepedni a port az optikai felületre; amióta alkalmazom ezt a rendszert, jóval kevésbé koszolódik a főtükröm.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.05. 09:15

Sziasztok!
Ti mivel méritek a tükör hőmérsékletét(már aki méri),ill. milyen egyszerűbb eszköz áll rendelkezésre,ami nem kíván doktorit a kiépítéshez?
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.05. 16:46

Én semmivel. Egyszerűen 1 óra hűtés után kikapcsolom a ventilet és felteszem a harmatsapkát. Persze csak ha a pára indokolja. Száraz időben végig járatom a ventiket.
Füzessy Tamás a 15. oldalon publikálta a hűtését, 1-1db szondával méri a tükröt ill. a levegőt. Gondolom az üvegre valamilyen hőszigetelő ragasztószalaggal applikálta fel a szondát.
Amúgy ha egy 25 centis tükör mindössze 1 fokkal melegebb a környezeténél, akkor 1/8 Lambda, ha 50 centis, akkor 1/4 Lambda hullámfronthibát okoz az előtte lévő határréteg. Ennek fényében a "szobából kiviszem télen és észlelek" hozzáállás eléggé viccesen hangzik (nem mintha bárki is ilyen lenne itt)...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.05. 18:03

Tehát akkor elég egy egyszerű,digitális hőmérő szondával.
Ha csak ennyi,akkor ezt megoldom. Én valami furmányosabb, földöntúli dologra gondoltam. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2022.05.06. 21:56

Lovász András írta:
2022.04.18. 07:24
Az a konfiguráció, amit írsz Tamás (hátulról fúj - oldalról szív) szintén nem rossz, mert kiküszöböli a csőáramokat, azonban van 1 hátránya: nem zúzza szét az optikai felület feletti határréteget, ami viszont kulcsfontosságú. Ezt csak fújással lehet elérni. Az agresszív határréteg rombolás nem engedi leülepedni a port az optikai felületre; amióta alkalmazom ezt a rendszert, jóval kevésbé koszolódik a főtükröm.
Kicsit megváltoztattam a terveket. A hátsó nagy ventilátor fújásra lesz beállítva, ez fogja hátulról hűteni a tükröt. Ettől függetlenül lesz négy kicsi ventilátor körben a tükör magasságában oldalt, amely közül az egyik oldalon kettő fúj, a másik oldalon kettő szív. Ezek nagy fordulatszámon az elején majd elölről is hűtik a tükröt, később meg kisebb fordulatszámon (reményeim szerint) kialakítanak egy egyenletes, teljes felületet lefedő légáramlás közvetlenül a tükör felett az egész észlelés alatt. (Külön a nagy hátsó venti illetve külön a 4 összekapcsolt kis oldalsó venti fokozatmentesen szabályozható fordulatszámú lesz.)

Éppen most tervezem, hogy csinálok valamilyen szélcsatorna modellt, és majd füsttel kipróbálom milyen áramlatok alakulnak ki... ;)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2022.05.06. 22:00

Anti_45 írta:
2022.05.05. 18:03
Tehát akkor elég egy egyszerű,digitális hőmérő szondával.
Ha csak ennyi,akkor ezt megoldom. Én valami furmányosabb, földöntúli dologra gondoltam. :)
Igen, csak ennyi. A furmányos rész csak annyi volt, hogy kellő pontosságú (0,1 fok) digitális hőmérő találjak, amelynek két szondája van, és azok levehetők (hogy maga a hőmérő ne növelje a tubus súlyát).
Az egyik szondát tépőzárral, illetve egy kis szivacsos betét közbeiktatásával szorítom a tükörhöz.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”