Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.01.20. 21:09

cbo írta:
2021.01.20. 20:26
gyuri17 írta:
2021.01.20. 20:04

A 130-as TMB-n még "gyorsabb" is f6-os és nem színez (fókuszban nem) és normális képet ad. Miről beszélünk kéremszépen?!
Zsolt itt arra gondoltam, hogy a hagyományos kéttagú rendszerekre fennáll az a kritérium, hogy tetszőlegesen nem növelhető az átmérő azonos fényerő megtartásával. Gondoltam talán itt is fenn áll ez a dolog, még ha modernebb üveganyagok is léteznek napjainkban. Persze az is lehet, hogy ez még nem az a határérték.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.20. 21:45

cbo írta:
2021.01.20. 20:26
A 130-as TMB-n még "gyorsabb" is f6-os és nem színez (fókuszban nem) és normális képet ad. Miről beszélünk kéremszépen?!
Ha az átmérő növelésével tartod a fényerőt, akkor hamar megjelennek a színek...
Azaz egy 200/F6 és egy 130/F6 korrigáltsága (vagy inkább korrigálhatósága) azért fényévnyire van egymástól!!!
Így nem lehet (vagy nem illik) egymás mellé tenni az lencséket.
(Gyuri is erre célzott alább.)

Úgy tudom (de most már óvatosan mondok ilyet...), hogy eredetileg Pali hosszabbat javasolt neked is.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.01.20. 21:52

Attila írta:
2021.01.20. 21:45
[Úgy tudom (de most már óvatosan mondok ilyet...), hogy eredetileg Pali hosszabbat javasolt neked is.
MDA
Lehet fényévnyire van számodra, de akkor se színez fókuszban!!! mint a mostani.
Valóban nem illik egymás mellé tenni mert a CFF konkrétan rossz leképezésű volt, a TMB meg jó.
Én nem színezős APO-t rendeltem.
Nem javasolt hosszabbat! f6.5 volt !

De mégegyszer mondom, ilyet már gyártottak és ott állítólag működik. Az enyém (is !) lett elrontva.

( Hogy a többiek mennyire unhatják már ezt a témát ... )
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.01.20. 23:38

cbo írta:
2021.01.20. 21:52
Attila írta:
2021.01.20. 21:45
[Úgy tudom (de most már óvatosan mondok ilyet...), hogy eredetileg Pali hosszabbat javasolt neked is.
MDA
Lehet fényévnyire van számodra, de akkor se színez fókuszban!!! mint a mostani.
Valóban nem illik egymás mellé tenni mert a CFF konkrétan rossz leképezésű volt, a TMB meg jó.
Én nem színezős APO-t rendeltem.
Nem javasolt hosszabbat! f6.5 volt !

De mégegyszer mondom, ilyet már gyártottak és ott állítólag működik. Az enyém (is !) lett elrontva.

( Hogy a többiek mennyire unhatják már ezt a témát ... )
Felvetted a kapcsolatot a másik lencse tulajdonosával ?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.01.22. 08:46

A "Binokulárok"-ból áthoznám ide az optikai ablak témáját, hogy ott ne off-oljunk annyit. És miért ide? Örülnék, ha a hűtés szempontjából körül tudnánk járni ezt a témát.

Sándornak a cikk, amit említettem:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... ctor-r2983

Szóval arra gondoltam, hogy a póklábak kiváltására be lehetne tenni egy optikai ablakot, amely tartaná a segédtükröt is. Ahogy ezen töprengtem, felvetődött a kérdés: vajon hogyan tudnám megoldani az optikai elemek hűtését? Ha ugyanis zártan hagynám a tubust, akkor olyan folyamatok játszódnának le benne, mint egy katadioptrikus távcsőben: a Zenit környékére állítva (leginkább ott szeretünk legtöbben nézelődni) a tubus belső falával érintkező levegő a hűlés következtében leszállna a főtükör felé, amelynek felületéről viszont a folyamatosan újratermelődő határréteg felszállna az optikai ablak felé. Ez a cirkuláció olyan katyvaszt eredményezne, ami nemigen használna a képalkotásnak és az egyensúlyi állapot beállásáig tartana. Ez pedig a tubus zártsága miatt szerintem egyáltalán nem következne be az éjszaka során. (Pl. 45 fokos szögben még "érdekesebb" helyzet adódna.)

A másik probléma pedig az optikai ablak feletti határréteg képződése. Ha ezt lefújnám ventilátorokkal, akkor félő lenne, hogy túl gyorsan lehűlne ez az üveg és a belső felületén a bezárt levegő esetleges magasabb relatív páratartalma miatt kicsapódna a pára. A cikk írója frappánsan megoldotta ezt a problémát egy nyitható "vödörrel", ami szemben van a kihuzattal és egyúttal a fényt is elnyeli, javítva a kontrasztot. Másrészről viszont betennék egy mindkét oldalán porfogó optikai elemet...

De visszatérve a zárt tubusra: a katadioptrikus távcsövek tulajdonosai hogyan oldják meg ezt a termikus problémát? Egy newtonban a csőfal menti áramlások legalább távozni tudnak a nyitott tubusból...

Mit gondoltok erről? Túllihegem a dolgot? Abból kiindulva, hogy mennyit javult nálam a képminőség, miután a hűtést megoldottam, nem tudom... :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.01.22. 09:11

Lovász András írta:
2021.01.22. 08:46
A "Binokulárok"-ból áthoznám ide az optikai ablak témáját, hogy ott ne off-oljunk annyit. És miért ide? Örülnék, ha a hűtés szempontjából körül tudnánk járni ezt a témát.

Sándornak a cikk, amit említettem:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... ctor-r2983

Szóval arra gondoltam, hogy a póklábak kiváltására be lehetne tenni egy optikai ablakot, amely tartaná a segédtükröt is. Ahogy ezen töprengtem, felvetődött a kérdés: vajon hogyan tudnám megoldani az optikai elemek hűtését? Ha ugyanis zártan hagynám a tubust, akkor olyan folyamatok játszódnának le benne, mint egy katadioptrikus távcsőben: a Zenit környékére állítva (leginkább ott szeretünk legtöbben nézelődni) a tubus belső falával érintkező levegő a hűlés következtében leszállna a főtükör felé, amelynek felületéről viszont a folyamatosan újratermelődő határréteg felszállna az optikai ablak felé. Ez a cirkuláció olyan katyvaszt eredményezne, ami nemigen használna a képalkotásnak és az egyensúlyi állapot beállásáig tartana. Ez pedig a tubus zártsága miatt szerintem egyáltalán nem következne be az éjszaka során. (Pl. 45 fokos szögben még "érdekesebb" helyzet adódna.)

A másik probléma pedig az optikai ablak feletti határréteg képződése. Ha ezt lefújnám ventilátorokkal, akkor félő lenne, hogy túl gyorsan lehűlne ez az üveg és a belső felületén a bezárt levegő esetleges magasabb relatív páratartalma miatt kicsapódna a pára. A cikk írója frappánsan megoldotta ezt a problémát egy nyitható "vödörrel", ami szemben van a kihuzattal és egyúttal a fényt is elnyeli, javítva a kontrasztot. Másrészről viszont betennék egy mindkét oldalán porfogó optikai elemet...

De visszatérve a zárt tubusra: a katadioptrikus távcsövek tulajdonosai hogyan oldják meg ezt a termikus problémát? Egy newtonban a csőfal menti áramlások legalább távozni tudnak a nyitott tubusból...

Mit gondoltok erről? Túllihegem a dolgot? Abból kiindulva, hogy mennyit javult nálam a képminőség, miután a hűtést megoldottam, nem tudom... :?
A katos tulajok úgy oldják meg, hogy kiteszik a tubust és várnak. 😃 Egy C8-nak állítólag kell 2 óra. De a nagyobbakat ventilátorral szellőztetik.
Amúgy ha nem akarsz poklabat, ott vannak a SN távcsövek. Azoknál legalább van egyéb haszna is az üvegnek.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.01.22. 09:16

Lovász András írta:
2021.01.22. 08:46
A "Binokulárok"-ból áthoznám ide az optikai ablak témáját, hogy ott ne off-oljunk annyit. És miért ide? Örülnék, ha a hűtés szempontjából körül tudnánk járni ezt a témát.

Sándornak a cikk, amit említettem:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... ctor-r2983

Szóval arra gondoltam, hogy a póklábak kiváltására be lehetne tenni egy optikai ablakot, amely tartaná a segédtükröt is. Ahogy ezen töprengtem, felvetődött a kérdés: vajon hogyan tudnám megoldani az optikai elemek hűtését? Ha ugyanis zártan hagynám a tubust, akkor olyan folyamatok játszódnának le benne, mint egy katadioptrikus távcsőben: a Zenit környékére állítva (leginkább ott szeretünk legtöbben nézelődni) a tubus belső falával érintkező levegő a hűlés következtében leszállna a főtükör felé, amelynek felületéről viszont a folyamatosan újratermelődő határréteg felszállna az optikai ablak felé. Ez a cirkuláció olyan katyvaszt eredményezne, ami nemigen használna a képalkotásnak és az egyensúlyi állapot beállásáig tartana. Ez pedig a tubus zártsága miatt szerintem egyáltalán nem következne be az éjszaka során. (Pl. 45 fokos szögben még "érdekesebb" helyzet adódna.)

A másik probléma pedig az optikai ablak feletti határréteg képződése. Ha ezt lefújnám ventilátorokkal, akkor félő lenne, hogy túl gyorsan lehűlne ez az üveg és a belső felületén a bezárt levegő esetleges magasabb relatív páratartalma miatt kicsapódna a pára. A cikk írója frappánsan megoldotta ezt a problémát egy nyitható "vödörrel", ami szemben van a kihuzattal és egyúttal a fényt is elnyeli, javítva a kontrasztot. Másrészről viszont betennék egy mindkét oldalán porfogó optikai elemet...

De visszatérve a zárt tubusra: a katadioptrikus távcsövek tulajdonosai hogyan oldják meg ezt a termikus problémát? Egy newtonban a csőfal menti áramlások legalább távozni tudnak a nyitott tubusból...

Mit gondoltok erről? Túllihegem a dolgot? Abból kiindulva, hogy mennyit javult nálam a képminőség, miután a hűtést megoldottam, nem tudom... :?

Egyébként mi bajod a póklábakkal , hogy ennyire szeretnéd eltüntetni azokat ?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.01.22. 09:55

Végh Zoli írta:
2021.01.22. 09:16
Egyébként mi bajod a póklábakkal , hogy ennyire szeretnéd eltüntetni azokat ?
Lusta vagyok elforgatni a tubust, amikor a Sirius B-t, vagy a Phobos-t keresem... :D

Másik távcsövet nem akarok, szeretném ezt a becses tükröt megtartani és inkább feltuningolnám a meglévő tubust, de össze-vissza vagdalni meg fúrkálni sem szeretném.
Na innen szép a győzelem! :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.01.22. 10:00

kazi írta:
2021.01.22. 09:11
...Amúgy ha nem akarsz poklabat, ott vannak a SN távcsövek. Azoknál legalább van egyéb haszna is az üvegnek.
Amiket eddig láttam azok kicsik (max. 190 mm) és drágák voltak. Ráadásul gyáriak, amikben legendás a bizalmam... :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.01.22. 10:07

Lovász András írta:
2021.01.22. 08:46

Sándornak a cikk, amit említettem:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... ctor-r2983



Mit gondoltok erről? Túllihegem a dolgot? Abból kiindulva, hogy mennyit javult nálam a képminőség, miután a hűtést megoldottam, nem tudom... :?
Köszönöm a cikket.
Bár eléggé szófosó a kolléga, ami nem lenne baj, a rizsa mellett alig árul el tényeket, valamit mégis ki lehetett hámozni belőle és ez egybeesik azzal, amit azóta olvasgattam.
1. Nem tűnik hülyeségnek.
2. Az üveg vastagságának az eltérése nagyon fontos.
Az ékhiba lehetőleg 0,001-nél ne legyen nagyobb. Ezt egy házi készítésű SN korrektoránál olvastam,
de lehet, hogy a tűrés kevésbé szigorú feltételekkel is megfelelő.
3. Bevonat kell, ami nem olcsó. A megfelelő üveg nem olcsó, de a gyakorlatban működhet bármilyen átlátszó üveg,
egy vastag üvegasztal lapjából is megfelelt a korrektor az általam olvasott cikkben. Sima float üveg szerintem nem lesz jó erre a célra, erősen zöld, vagy zöldeskék ebben a vastagságban.

Mindent összevetve, a fúrás feszültségének eltüntetése, a megfelelő ékhiba beállítása, a felület létrehozása nem kis amatőr csiszolói feladat. Az ellenőrzéshez kell egy hasonló átmérőjű referencia gömb, valamint legalább egy üres korong azonos átmérőben, ami nem gondolom, hogy sok csiszolónak van. Ekkora munka befektetésével érdemes az üvegbe görbületet csiszolni, és egy Makszutov- Newtont készíteni, ami optikai teljesítményben felülmúlja a mezei Newtont. Egyszer Gyulai Pali honlapján láttam egy elméleti tervet erre a megoldásra csupa gömb felülettel. Nem lenne rossz, ha megosztaná a paramétereket is.

De lehet, hogy én is túlagyalom és sokkal egyszerűbb a dolog.
Elvégre sokan észlelnek a szobából, konyhából. :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”