Főtükör hűtése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.28. 08:21

Imre írta:
2021.06.27. 23:46
...Remélem, hogy ezeket a szempontokat is figyelembe veszik azok, akik saját léghűtést terveznek a távcsövükhöz! Üdv. Imre
Teljesen jogos a felvetésed, Imre!

Magam is tartottam attól, hogy a turbulencia bele fog köpni a levesembe (pontosabban a képalkotásba). Tudom, hogy az egyik legjobb megoldás az, ha a határréteg lesöprése után a lehető legrövidebb idő alatt kiszívjuk a keveréket a csőből! Viszont próbáltam mindent megtenni annak érdekében, hogy ne kelljen a tubust oldalt összefúrkálni. Gondoltam, a fokozatosság elve mentén kísérletezem, hátha beválik. Bevált. Első ránézésre nonszensznek tűnhet, hogy a lesöpört határréteget végigkergetem a tubuson. Ez látszik is picit az elfókuszált képen egy darabig. Azonban fókuszban semmi.

Szerintem nagyon fontos a hőmérséklet különbség a tükör és a környezete között! Nálam azért működik a dolog, mert nem a meleg szobából viszem ki a tubust, hanem egy fűtetlen melléképületből, aminek aluszínű a teteje. A ∆t mindössze néhány fok! Tapasztalatom szerint kb. fél perc után homogén lesz a csőben a levegő, ezért mindegy, hogy van-e turbulencia, vagy sem.
A legfontosabb, hogy össze legyen törve a határréteg, mert kicsi ∆t esetén is nagy a képrontó hatása; ne felejtsük el, hogy kétszer megy át rajta a fény, ráadásul végighömpölyögve a cső fala mentén teljesen eltorzítja a diffrakciós képet.
A saját rendszerem szárazon tartja a segédtükröt is. Szeretek több legyet ütni egy csapásra! :)

Flex tubusoknál célszerű egy autós hajszárítót magunknál tartani, ha a segéd párásodna. Nem kell megijedni, ez szinte hideg levegőt fúj. A másik megoldás a nagyon enyhe, szabályozott fűtés (csak a segédnél!!!).

És valóban nem kell ész nélkül, maximális fordulatszámon pörgetni a ventilátorokat, a mikrorezgések miatt sem. Az enyémek 12V-osak, de csak 6V-on üzemeltetem őket. Nem kell nagyobb légszállítást alkalmazni, mint amire szükség van!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2021.06.28. 09:38

Sziasztok,
attilapalfi írta:
2021.06.26. 17:41

Itt még kapható, megrendelem innen:

https://eu.telescope.com/mobile/catalog ... tId=130420
Attila, minden jogod megvan, hogy költsd a pénzed, de szerintem jobban is be lehetne osztani. Pl. az említett szettet itthon is megkapnád, méghozzá kb. negyedárban. Igen, dolgozni kell vele, de korábban azt írtad:
attilapalfi írta:
2021.06.23. 19:54
Szóval biztos hogy egy gyári készítésűre is fel lehet majd szerelni, csak meg kell találni a módját. Élvezem. Kicsit mintha saját teleszkópot építenék. Drága Lego. :D
Az Intelliscope-hoz képest (aminek én nem látom értelmét) jóval kevesebb a meló a ventilátorokkal (ilyen összeállításban). Összeszedtem a főbb alkatrészeket. Ezekkel még testre is szabhatnád kábelhossz tekintetében pl. A kényelem valóban nagy úr ebben a hobbiban, de annak észlelés közben van jelentősége.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2021.06.28. 10:04

Lovász András írta:
2021.06.28. 08:21
Imre írta:
2021.06.27. 23:46
...Remélem, hogy ezeket a szempontokat is figyelembe veszik azok, akik saját léghűtést terveznek a távcsövükhöz! Üdv. Imre
Teljesen jogos a felvetésed, Imre!

Magam is tartottam attól, hogy a turbulencia bele...
Imre, ha ezeket figyelembe vesszük, akkor az elmélet azt hozza, hogy nincs értelme ventilátorral szórakozni, hiszem alapból ott van a tükör. Van széle, sőt, van egy tartója is. Ezek mind turbulenciát okoznak. A gyakorlat mégis azt mutatja, hogy igenis van értelme valamiféle légáramot generálni a tubusban. Azt nem igazán tudom megérteni, hogy miért olyan nagy dolog megfúrni a tubus oldalát, ha azzal hatékonyabbá lehet tenni. A hátulról fújt levegő az én logikám szerint csak a tükör széléről, viszonylag kis tartományban képes magával rántani a határréteget, vagyis a tükör középső részén szabadon garázdálkodhat továbbra is. Tehetünk be terelőgyűrűt, az viszont a légáramlat nagy részét felfogja, hiszen elég nagy szögben (>90°) kell megtörni az áramlatot.
Ha oldalról fújjuk, akkor viszont le tudjuk söpörni a réteget, hiszen a levegőt közvetlenül a tükör felületére lehet irányítani mindenféle akadály nélkül.
Nekem a képen látható konstrukcióból van kettő darab a tubus oldalán, így a kis terelőlemezekkel a tükör teljes felületét el lehet érni.

A segédtükör szárazon tartására a legjobb megoldás egy minimális teljesítményű fűtés. Esetemben a 82 mm kistengelyű segédtükrön egy 0,2 W teljesítményű fűtés van, ami éppen csak meg tudja emelni a segéd hőmérsékletét 2 fokkal. A hajszárítót a legrosszabb megoldásnak tartom. Egyrészt csak átmeneti megoldás, másrészt hőingadozásra kényszerítjük a tükröt, harmadrészt még az autós hajszárítók is 180 W körüli teljesítménnyel rendelkeznek. Ez 900x több, mint az általam használt fűtés. Energiapocsékolás, és még hangos is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2021.06.28. 10:05

Plusz kép
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.28. 11:31

A hátulról fújt levegő az én logikám szerint csak a tükör széléről, viszonylag kis tartományban képes magával rántani a határréteget, vagyis a tükör középső részén szabadon garázdálkodhat továbbra is. Tehetünk be terelőgyűrűt, az viszont a légáramlat nagy részét felfogja, hiszen elég nagy szögben (>90°) kell megtörni az áramlatot.
Belógattam egy madzagot majdnem érintve a tükröt. Elég nagy a légáramlat, mert cibálta (középen is, ahol egyébként a segéd takarásában van). A látott képen is ordított, hogy működik. Akkor minek fúrkáljak?...
A puding próbája MINDIG az evés.
Igaz, Attila tükre nagyobb... :oops:
De a ventik is! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.28. 12:01

htamas.hun írta:
2021.06.28. 09:38
Sziasztok,
attilapalfi írta:
2021.06.26. 17:41

Itt még kapható, megrendelem innen:

https://eu.telescope.com/mobile/catalog ... tId=130420
Attila, minden jogod megvan, hogy költsd a pénzed, de szerintem jobban is be lehetne osztani. Pl. az említett szettet itthon is megkapnád, méghozzá kb. negyedárban. Igen, dolgozni kell vele, de korábban azt írtad:
attilapalfi írta:
2021.06.23. 19:54
Szóval biztos hogy egy gyári készítésűre is fel lehet majd szerelni, csak meg kell találni a módját. Élvezem. Kicsit mintha saját teleszkópot építenék. Drága Lego. :D
Az Intelliscope-hoz képest (aminek én nem látom értelmét) jóval kevesebb a meló a ventilátorokkal (ilyen összeállításban). Összeszedtem a főbb alkatrészeket. Ezekkel még testre is szabhatnád kábelhossz tekintetében pl. A kényelem valóban nagy úr ebben a hobbiban, de annak észlelés közben van jelentősége.

Köszönöm, hogy vetted a fáradtságot és összegyűjtötted az alkatrészeket. A rendelést már feladtam, de valószínűleg még fogok rajta bütykölni. Akarok valami anyagot feszíteni a tubus pereme és a ventillátorok közé, hogy hatékonyabban szívja ki a levegőt, illetve így a portól is védettebb a tubus tároláskor. Hasonlóan mint Andrásnak van. Erre milyen anyagot javasoltok? 3D nyomtatáshoz, meg kisipari dolgokhoz nem igazán értek, szóval valami ollóval vágható anyagra gondoltam, amit aztán ragasztóval vagy valamivel rögzítek a tubushoz és a ventikhez.
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.28. 12:11

Lovász András írta:
2021.06.27. 22:07
Fűteni semmiképp sem szabad a főtükröt, mert a levegő hőmérsékletének legkisebb inhomogenitása a fényútban rendkívül képrontó hatású.

A ventilátorok járatásának 3 féle funkciója van:

1. A határréteg eltávolítása az optikai felületről.
2. A termikus egyensúly elérésével az üveg torzulásának elkerülése.
3. A termikus egyensúly beállta után (ha egyáltalán megtörténik) előfordulhat, hogy a lehűlt üvegen kicsapódik a pára, ezért célszerű mozgatni a levegőt az optikai felületen.
Nem ismerem ennek az üvegnek a hőtágulási tényezőjét. Ha kicsi, akkor a 2. pont nemigen játszik, de az 1. és a 3. nagyon. Ha el tudod távolítani már az észlelés elején a határréteget, azonnal sokkal jobb lesz a kép még közepes minőségű optika esetén is.
Ősszel, párás időben pedig célszerű a platformra valamilyen párazáró fóliát teríteni, így a talajról/fűről/aszfaltról nem kapják fel a nedvességet a ventik. :)
Nem tudom, hogy 2-es pont játszik-e. Ezt írják róla egy webshopban:
"rendkívül pontosan megmunkált főtükre prémium minőségű, minimum diffrakcióhatárolt, ráadásul az alacsony hőtágulású Pyrex anyagból készült."

Máshol pedig azt írják, hogy Borosilicate anyagból van:
https://www.skywatcherusa.com/collectio ... 0p-synscan

Továbbá:
https://mirrorlab.arizona.edu/content/faq
"Borosilicate glass has a relatively low coefficient of thermal expansion. Ohara E6 glass has a coefficient of thermal expansion of 2.8 x10-6/C. This expansion rate keeps the mirror figure accurate as the temperature varies."

Remélem emiatt nem kell aggódni.

3. pont: Gondolom, ha ez a 3 ventillátor 12V-on pörgetve van, szívó módban is elég légmozgást generál a tubuson belül, hogy megelőzze a párakicsapódást. Jól gondolom, ugye? :D És mivel szívni fog a tubus felől, ezért gondolom az őszi időben a talaj nedvességétől is távol tartja a tükröt. A korábbi hsz-emben említettem, hogy akarok valamilyen anyagot feszíteni a ventillátorok és a tubus széle közé. Talán ez is segíteni fog. Növelheti légmozgás mértékét és kizárja a párát, port.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára attilapalfi 2021.06.28. 12:29-kor.
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.28. 12:17

htamas.hun írta:
2021.06.28. 10:04
A segédtükör szárazon tartására a legjobb megoldás egy minimális teljesítményű fűtés. Esetemben a 82 mm kistengelyű segédtükrön egy 0,2 W teljesítményű fűtés van, ami éppen csak meg tudja emelni a segéd hőmérsékletét 2 fokkal. A hajszárítót a legrosszabb megoldásnak tartom. Egyrészt csak átmeneti megoldás, másrészt hőingadozásra kényszerítjük a tükröt, harmadrészt még az autós hajszárítók is 180 W körüli teljesítménnyel rendelkeznek. Ez 900x több, mint az általam használt fűtés. Energiapocsékolás, és még hangos is.
Őszre készülve akarok segédtükörfűtőt rendelni, de kezdek tartani attól a kábelrengetegtől ami rám vár. Lesz tápkábele a push-to rendszernek, kell tápkábel a ventillációhoz, és kell táplálni majd a segédtükörfűtőt.
A főtükör fűtése mennyire szükséges ősszel / télen? Április vége óta volt még csak szerencsém észlelni, a legkisebb hőmérséklet 5 fok volt éjjel. Hajnali 1-2 óra körül már elkezdett kicsapódni a pára a főtükrön is, ekkor ért véget az észlelés. Ezen a ventilláció segített volna, vagy kellett volna egy fűtőelem is?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.28. 12:36

Attila, a főtükröt NEM FŰTJÜK. A termikus egyensúly elérése a cél.
Igen, a légáramlat segít a párátlanításban.
Nálam fúvatásra vannak állítva a ventik. Ha szívnák a levegőt, akkor nem törnék össze a határréteget.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Főtükör hűtése

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.28. 13:17

Lovász András írta:
2021.06.28. 12:36
Attila, a főtükröt NEM FŰTJÜK. A termikus egyensúly elérése a cél.
Igen, a légáramlat segít a párátlanításban.
Nálam fúvatásra vannak állítva a ventik. Ha szívnák a levegőt, akkor nem törnék össze a határréteget.
Akkor marad a befúvás nekem is.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”