Csináld magad kollimációs okulár

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.11.10. 16:45

kedves Géza, szerintem ne ess túlzásokba, végülis egy kistávcsöved lesz, feltételezem vizuális célokra. ha a tükröket be tudod úgy állítani, hogy minden fény hasznosuljon, az már félsiker lesz, azt pedig még kollimációs okulár nélkül is könnyű elérni. finomítani pedig akár csillagon is lehet, megintcsak kollimációs okulár nélkül. nem annyira nehéz elérni egy szépen használható állapotot, egy kezdetleges kollimációs okulárral pedig már egészen könnyű. gondolom úgysem a teljesítőképesség határán akarsz majd kettősöket bontogatni, és az sem fog zavarni, ha mondjuk a jupiternek van két rettentő halvány kis szarvacskája.

ha fűzfőn ismét lesz összejövetel, szerintem biztos sokan tudnak majd segíteni, én is itt vagyok kb 20 percre, az előző betegség miatt kimaradt, de remélem a következőn ott lehetek majd.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.11.10. 17:14

Ferenc, nem is jelezte hogy itt vagy, az informácio. Nekem ez a tűkőr dolog régi ábrándom . A bolti utalás "gyerekek is használhatják" igen ősztőnzőtt. Meg az ára. Aztán ez a fene ősztőnélet már a cseshirénél tart, mert a tőkéletesre tőrekszik az ember. Mindent tudnom kell, a dolog el ne cseszhirálodjon.. egy kezdő sok dolgot tud eltekerni egy ilyen szerkezeten. Egyébként nagyon tetszik, tegnap volt egy ora nézelődni, ma nem lesz semmi, nézz ki. A kis Fraunhofernél joval jobb látványt nyujt. Őrőm vele vacakolni is. Anti biztosan megint kiváncsi lesz ránk, bizzunk. Nála van a kulcs. Addig is űdv.!
Sidius

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.10. 17:26

chip írta:finomítani pedig akár csillagon is lehet


Lehet bizony! Sőt, nemhogy lehet, azon kell finomítani. :)
A legszívesebben azt mondanám, hogy hagyjátok a fenébe a kollimációs ketyeréket, szemre -a Távcső Világa szerint- legyen minden jó, aztán irány a csillag legalább 2D nagyításon.
(De nem mondom, mert "le leszek lőve".)
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.11.10. 17:46

Geza

Epits batran a sajat Cheshire okulart.
Nem ertem minek torekedel a szal keresztel , a sajat Cheshire-ben soha volt szal kereszt.
Minek szukseges az ? (komolyan kerdezem)
A kolimacio okularom segitsegevel nem problema 1'' szeparacio kettos csillagokat bontani a 125mm reflektorban.
Mikor nalam volt a ''Hinds'' 158mm reflektor , csak ezt a kolimacio okulart hasznaltam es le buvarkodtam 0.7'' kettos csillagoknal mint 7 Tauri peldaul.
(Nem dicsekedek ,tapasztalatrol beszelek.)

Arra legyel figyelmes hogy a 2mm lyuk amelykben nezel bele koncentrikus legyen a kolimacio okular kulso atmerovel.
A lyuk a Cheshire 45 fokra dontot ''tukor'' (lehet alu folia ) keszits nagyobra , peldaul 6mm vagy 8 mm-re vagy 10mm-re.
Hogy ha azt nem tudod kesziteni biztosan koncentrikusan , akor inkab tudatosan szabalytalan ''fogasnak'' keszits a 10mm lyuk peremet.
De a benezo lyuk es a kulso atmero koncentrikus legyen.
Szerintem nem szukseges mas.

Mircea
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.11.10. 18:13

Mircea, mondtál valamit. Épp néztem: http://www.365astronomy.com/Collimating-Eyepieces/ https://stargazerslounge.com/topic/1707 ... ollimator/ https://www.youtube.com/watch?v=CY5zoOJzgGQ akkor Te ezt az itt is láthato Farpointot használod. Hogyan is megy az? Minden azt sugallta, az a refraktorokhoz valo. Ezt a két kőr pontos illeszkedőt csak esztergályozással lehet elérni, nem?Sz.,............János, igyekezlek megérteni, de ilyent életemben nem csináltam, kell otthoni gyakorlat, hogy menjen a hokuszpokusz majd csillagos ég alatt. Ezért kérdezőskődőm.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.11.11. 00:11-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.10. 20:29

Az asztrofotósok hogy kollimálnak? (Nem a webkamerás bolygózókra gondoltam)
Nekik fényerős optika van, és gondolom, hogy elég fontos a jó jusztír.
Én még nem láttam náluk csak lézert, ha gyorsan és jót akarnak.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.11.10. 23:22

Első gondolatom nekem is egy lézeres volt, ami nevetségesnek tűnhet ehhez a 114 4,4eshez. Ráadásul jol maradt a beállitása a szállitások- raktározások után, látom. . Hanem a lézeres nem alkalmas a segédtűkőr vizsgálatára, figyelmeztettek. A szerkezetem vékonylemezűnek tűnő cső (foto a csavar munkájárol) lehet, gyakori ellenőrzésre fog szorulni. Nem biztos. Egy biztos, gyakorlottabbak (kupoldások..) is tiszteletteljes undorral beszélnek a nagyfényerejű tűkrők kőrűlményesebb kollimálásárol.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.11.11. 09:00

Sidius írta:(De nem mondom, mert "le leszek lőve".)


(pedig teljesen igazad van :D )

Géza! azért a kollimáció nem állítódik el olyan könnyen, ha egyszer jól be van állítva, ráadásul ha csak egy kicsit mászott el, még nem biztos, hogy megéri rögtön nekiesni, sokszor egy tapasztalatlan kéz többet árt, mint használ. én sokakat tanítgattam már egyszerű kollimációra, és azt tapasztaltam, hogy van pár dolog, amire ritkán hívják fel a figyelmet, pedig néha jobban befolyásolják a képet, mint maga a kollimáció:

1. a főtükör lefogató füleit néha túlhúzzák ettől megfeszül a tükör (kis tükör persze nehezebben), és deformálódik a kép. én csak annyira szoktam meghúzni, hogy éppcsak ne érjen a tükörhöz.
2. a főtükörtartó csavarjait (nem a rugós kollimálókat, hanem a másik hármat, ha van ilyen) túlhúzzák (megintcsak befeszül a tükör)
3. a segédtükörtartó apró csavarjaival addig babrálnak, míg a segédtükör ki nem mászik a kihuzat alól.
4. milliméterre beállítja az ember, hogy minden segédtartóláb ugyanakkora legyen, mondván akkor biztos az optikai tengelyben lesz a segédtükör - pedig nem biztos. főleg ha erőből megfeszíti az ember a csavarokat, deformálódik a tubus. (az én viharvert, felborult tubusom meg már köszönőviszonyban sincs a tökéletes kör keresztmetszettel).

végülis kollimálásnál az egészet kell nézni, mint rendszert. ha valahol valamin teker az ember, az minden másra is hatással lesz/lehet, és lehet, hogy vissza kell menni egy korábbi fázisra.

szóval van sok apró buktató, amit nem hangsúlyoznak eléggé ki a leírások.

de mégegyszer, egy minimális törődéssel kezelt távcsőnél nem fog elállítódni csak úgy a jusztír, még akkor sem, ha szállítod a csövet (nekem a 300-ast még akkor sem kellett újrajusztírozni, mikor átszállítottam a fél ország kátyús útjain, a végén földúton robogva be a kiskun csillagásztáborba. sőt a zselicben is gyakran vittem fel egy dombra, földúton, és sosem ment el a jusztír, pedig annál a távcsőnél nagyobb súlyok feszülnek neki a csavaroknak). én jóformán már csak akkor jusztírozok, ha takarítottam a tükröt, vagy ha úgy látom, hogy kell kicsit állítani, mert például túl sokáig ugyanabban a pozícióban volt a távcső, és nem függőlegesben.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.11.11. 10:29

Hát, igen. Ezekről hallok, olvasok de eddig idegen volt a tűkőr. Most lett, amiben szerepelhet a géniuszom vagyis a fránya kollimálással sokat tudok tőkáletesiteni rajta (ami a fraunhofereknél nem annyira ajánlatos egy civilnek). El is vártam ezt ettől a műszakilag kissé zűllőtt tipustol, mivel ez a legolcsobb. Bevallom, nyugtalanit is ez a rendesebb, nem várt állapota, kőnnyebb aztán a rossz fele mennie a dolgoknak. De ott jőn majd az előbb bejelentett géniusz. Ez alatt a pár nap alatt csillagászati ismereteim megint nagyot bővűltek, ennek a kis vacaknak a hatására. Jo kezdés ezzel a tűkőrrel! (el ne kiabáljam)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.11.11. 10:41-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Csináld magad kollimációs okulár

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.11.11. 10:40

géza írta:Ferenc, nem is jelezte hogy itt vagy, az informácio. Nekem ez a tűkőr dolog régi ábrándom . A bolti utalás "gyerekek is használhatják" igen ősztőnzőtt. Meg az ára. Aztán ez a fene ősztőnélet már a cseshirénél tart, mert a tőkéletesre tőrekszik az ember. Mindent tudnom kell, a dolog el ne cseszhirálodjon.. egy kezdő sok dolgot tud eltekerni egy ilyen szerkezeten. Egyébként nagyon tetszik, tegnap volt egy ora nézelődni, ma nem lesz semmi, nézz ki. A kis Fraunhofernél joval jobb látványt nyujt. Őrőm vele vacakolni is. Anti biztosan megint kiváncsi lesz ránk, bizzunk. Nála van a kulcs. Addig is űdv.!

Szia. Gratulálok az új távcsőhöz.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”