Yolo távcsövek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.01.13. 11:34

Sziasztok!

Elég régen volt hozzászólás ehhez a témához.
Egy elméleti fejtegetéssel szeretném a témát megmozdítani.
Már korábban is gondolkoztam azon, hogy ferdetükrös rendszerben lehet-e a főtükör billenését kompenzálni a segédtükör azonos mértékű ellentétes billentésével.
A yolo rendszerben talán a torroid felület elkészítése a legproblémásabb.
Ma futottam bele egy oldalon ebbe a lehetőségbe:
http://telescopes.lifetips.com/tip/1219 ... scope.html
Persze így sem egyszerű, mert azonos görbületi sugarat feltételez, de talán az tarthatóbb.
Tehát a két azonos görbületi sugárral elkészített optikai elemet, azonos távolságra, azonos mértékű eltolással elhelyezve, pontos, stabil mechanikai szereléssel rögzíteni.
Van létjogosultsága egy ilyen elméletnek?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.01.13. 12:41

Szia!

Működőképes lesz a rendszer, a kómahiba mérséklődik, vagy akár el is tűnik, de asztigmatikus és szférikus aberrációval terhelt. A toroidot nem igazán lehet megúszni, a hyperbola tükröt lehet gömbbel helyettesíteni, de éppen, hogy diffrakció határolt távcsövet kapunk az optikai tengelyen. Van egy ilyen tervem, ha érdekel.
Az egyik német fórumon volt már ez a verzió téma. Gömbtükrök csak nagyobb nyílásviszonnyal működnek.

De másnak lehet, hogy van rá megoldása. ;)
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2015.01.17. 18:10

Sziasztok!

Sándorral egyetértve én is azt mondom, hogy a Yolo távcsőnél a toroidot nem lehet
megkerülni. Esetleg nagy görbületekkel és nagy tükör távolságokkal talán, és némi
kompromisszumokkal.
De ez már a gyakorlati kivitelezést, a praktikusságot gátolhatja.
A nyáron lettem készen, - ha jól számolom 5. Yolo optikámmal, ezen belül a második 250-essel.
Az optika 250/2168-as, f/8.7-es, a tükrök távolsága csupán 1254 mm.
Ideiglenes tubusban, ideiglenes ezüsttel már néztem vele, - a leképezéssel nagyon meg vagyok elégedve.
A végleges tubusban, normális ezüsttel nemsokára elkezdődik a próbaüzem, hogy a Jupiter oppozíció
környékén már tudjak fotózni vele.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.01.20. 14:14

Milyen hangulatos lett az a kép!
Már nem ez az első bravúrod, azért mégis gratulálok hozzá. :)
Alighanem százszor is elmondtam már, de nem győzök napirendre térni ennek a rendszernek az egzotikuma fölött, ha már csak a megjelenését is veszem tekintetbe. De ugyebár tudjuk, hogy nem ez a leginkább említésre méltó különlegesség benne. :)
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.03. 11:20

Igen, Schné Attilának a Yoló optikájáról van szó, aminek a fényképét egy másik fórumba megmutattam. A távcső 2002-ben lett készen. Aki ismeri Attilát, az tudja róla, hogy mindig a tökéletességre törekszik. A tükrök csiszolása több mint két évig tartott, ezek alumíniumozva és kvarc védő réteggel vannak ellátva. A Yoló nem szereti a szeles időjárást, mivel a tubusban háromszor megy benne végig a fénysugár, mire az okulár kihuzatába megérkezik. Előnyösebb az észleléseknél, ha hideg vagy kevésbé melegek a tükrei. Ilyenkor mindig jobb a leképzése a tükröknek. A tubusban keletkező turbulenciákra határozottan érzékeny, ami kihatással van a leképzésre. E végett is lett az alumínium tubus beborítva hővédő fóliával. Megfelelő légköri nyugodtság mellet a nappali égen élmény vele napfoltokat, granulákat vagy világító fáklyákat megfigyelni. A Jupiteren a Nagy Vörös Folt fodrokkal és felhőfoszlányokkal figyelhető meg. Amikor hideg, párás az időjárás, tiszta, nyugodt légkörnél a Ganimédesz, vagy akár az Európa hold átvonulását is szépen végig tudtuk követni a Jupiternek a korongja előtt. A Szaturnusznak a Encke rése jól látható, 7-8 hold se ritka látvány a gyűrűs bolygó körül. A műszer nem csak méreténél fogva nagy, hanem a súlyát tekintve is. A tubus magában 41 kg-t nyom. A mechanika, ellensúly összesen 60 kg tömeget képez. Az állvány a lábakkal együtt legalább 100 - 130 kg, mivel a belseje ki van öntve betonnal. Az állvány oszlopra külön szerelhető egy laptop tartó. Ez magán a cső oszlopon le vagy föl mozgatható, rögzíthető. Nincs fixen felhelyezve. A laptopról vagy a saját kézi vezérlőjéről is kezelhető a műszer.

üdvözlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.04.07. 15:34

Lenne egy kérdésem a Yolo távcsövekkel kapcsolatban. Ugye mindenhol azt írják, hogy a segédtükör a döntő.
Nézegetem a képeket, olvasgatom a leírásokat, de Isten látja lelkem nem értem. Miért kell segédtükörrel fókuszt nyújtani?

Miért nem elég, hogy nincs központi kitakarás, és nincsenek diffrakciós tüskék? Most az, hogy az okulároldara teszek egy segédtükröt, mint a newtonnál, az ugye evidens, csak így egyszerübb volt a rajz.

Biztos van oka annak hogy nem így csinálják, de mi az ok? Mitől lesz rossz a kép? Természetesen tudom, hogy pl. a Nap képe egy ellipszis lenne, de ezen lehet változtatni (gondolom én), ha az okulárkihuzatot ellentétesen döntöm meg.

Szeretnék egy ilyen, spéci segédtükörmentes "semi-yolot" csinálni, de túl nagy munka ahhoz hogyha eleve rossz az elképzelés nekiálljak.

Tud valaki választ adni a kérdésre?

yolo.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.04.07. 16:09

Ezt a rendszert már Herschel megalkotta. Egy nagy gyújtótávolságú gömbtükörben nézte az eget közvetlenül a távcső nyílása mellett úgy, hogy éppen ne takarja a beeső fénysugarakat. BQ biztosan tudna erről a témáról többet is mondani. A távcsöve F/23 körül lehetett, és éppen ezért nagyon kicsi hibával alkotott képet nagy nagyítással, de szűk, néhány tized fokos látómezőben. Van egy program, Spot-Plotter, amely mintapéldákat is tartalmaz. Érdemes lenne elsőnek azokat áttanulmányozni. Benne van ez is, meg a Yolo is, és sok más érdekes elrendezésű többtükrös távcső is. Keress rá, töltsed le, és tanulmányozzad kedvedre. Nagyon hasznos időtöltés lesz rosz idő esetére! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.04.07. 16:16

allen99 írta:
Tud valaki választ adni a kérdésre?



http://www.telescope-optics.net/tilted_ ... scopes.htm
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.04.07. 16:39



Elolvastam.
Tehát ha jól értem, akkor nagy nyílásviszony esetén a kómahiba és az asztigmatizmus erősen nő. Minél nagyobb a főtükör döntése, annál inkább.

Hát akkor a "semi-yolo" elvetve.... :)
Kösz a választ.
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.04.07. 19:13

Megfogom a kis időt, ami most lett, bocs, nem volt hamarabb.
Én itt már nem okoskodom, de a Meteorban nemsokára egy elég részletes cikk lesz a Yolo-ról. Picit kell számolni a tervezéshez, de nem ez a lényeg, csak azért írom, hogy emiatt is érdemes a Meteort olvasni.
Különben sima megdöntött paraboloiddal is lehet jó képet csinálni több módszerrel is, mindegy mekkora a nyílásviszony. Ezt talán majd egyszer leírom- vagy nem, de nem látok a jövőbe-, szintén a Meteorban. Egyelőre a kezdőnek ha tényleg nem fontos tudni a jusztírozást sem, ez már felesleges lenne, ne "nyúljon" a téma.
Üdv nektek, és tartalmas eszmecseréket mindenkinek! :)
K.Jani
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”