Yolo távcsövek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.04.08. 17:03

Sidius írta:Különben sima megdöntött paraboloiddal is lehet jó képet csinálni több módszerrel is, mindegy mekkora a nyílásviszony.
K.Jani


No erre igazán kíváncsi lennék. Ha nem kell optikát csiszolni, akkor a többit egy rajz után megoldom. Izgatottan várom a cikket ott, vagy egy rajzot itt.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2018.04.12. 20:06

"Sidius írta:
Különben sima megdöntött paraboloiddal is lehet jó képet csinálni több módszerrel is, mindegy mekkora a nyílásviszony.
K.Jani"

Egy kicsit vitatkoznék ezzel az állitással, főleg a mondat második felével.
Sima megdöntött paraboloiddal valóban lehet jó képet csinálni, csak Jani elfelejtette megemliteni, hogy a fellépő aberrációk kompenzálására a sik segédtükör helyett olyan segédtükör kell, ahol a Yolo segédtükörhöz hasonlóan két irányban különbözik a görbület, - toroid. Amig egy Yolo segédnél a görbületbeni különbség tervezettől függően cca. 13-16 cm két egymásra merőleges irányban, addig a kitakarás nélküli Newtonnál ez sokszorosan nagyobb!
Jose M. Sasian a Sky and Telescope 1991 márciusi számában leir egy ilyen rendszert.
Érdekességként idemásolom az adatokat mm-ben.

Főtükör átm: 150
R=3600
Döntési szög: 2°.25
Tükrök távolsága:1400

Segédtükör: 46x65
Görbületi sugarak:5900 és 11780 ! (erős toroid! :-)
Döntési szög:42°.75
Fókuszsik-segédtükör távolsága: 365

Háát, kiváncsi lennék arra, hogy ki az aki 46x65mm-es segédtükrön beállitja ezeket a görbületeket!

Üdv: Béla
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.04.12. 22:22

El nem felejtettem, de úgy gondoltam, hogy kár belemenni.
A rendszer elkészíthető. És ez csak az egyik módja. Egyébként már Sasian előtt leírták, ha jól emlékszem, de ez mindegy.
Remélem meg tudom egyszer mutatni! :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.04.12. 23:10

Kedves Béla! Mi a helyzet, egy "offset" Newton-nal? Sík a segédtükör, és egy-az egyben úgy viselkedik, mintha mondjuk egy nagyméretű paraboloid főtükör elé egy kb. harmad átmérőjű nyílást helyeznék úgy, hogy a főtükör peremét érintse. Ez egy hagyományos Newton, csak éppen kitakarva működik. Az átmérője igaz kisebb, de elvileg kitakarásmentes rendszerűnek számít!
Mikor lehet ilyenhez "hozzájutni"? - Hát ha például valakinek elreped a pontos főtükre, és éppen középen, vagy közelében kettétörik. Nem kell kidobnia a 30 cm átmérőjű hajdani tükröt, hanem kivághat belőle két darab kitakarásmentes 130 mm-es "offset" -Newtont is.
Ez az egyik, amire én gondolnék, hogy viszonylag egyszerűen megépíthető.
A másik pedig egy többtükrös rendszer, amely szintén ferde elrendezésű paraboloid főtükörrel működik, majd ezt követi több korrekciós ferde helyzetű gömbtükör, de ez már igencsak bonyolult rendszer, tehát ez biztosan nem az az egyszerű megoldás.
Ezen kívül még a már említett thoroid segédtükrös elrendezés létezik, amely kissé egyszerübb, mert csak két tükröt tartalmaz, de a segédtükröt igencsak nehéz elkészíteni pontosra.
Ha valaki mondjuk csiszol egy nagy, félméter átmérőjű tükröt, és az utolsó polírozás után a teszteléskor kicsúszna a kezéből és éppen a furatnál kettéválna, akkor még lehet belőle két darab nagyon jó távcsövet készíteni, ráadásul kitakarás menteset, amelyhez léteznek kész korrektorok is! A világért se dobja el! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2018.04.13. 11:25

Kedves Imre!

Valóban, ilyen üvegtörés-baleset esetén működhet az elképzelés.

A fentiekkel csak azt szerettem volna érzékeltetni, hogy a ferdetükrös Newtont
semmivel sem könnyebb elkészíteni, mint egy Yolo-t.
Sőt, a fényerőben sincsen nyereség, mert f/10 körüli mindkét rendszer.
És azért mondjuk 250 mm-es főtükörben gondolkodva a ferde Newtonnál a tubus kb. 200 cm-es, a betekintés fent, - addig ugyanekkora Yolo tubus kb. 150cm hosszú, és a betekintés a főtükör mellett van.

A Meteorban remélhetőleg megjelenő Yolo-s cikket én írtam, a gyakorlati elkészítésre koncentrálva, hátha valaki megpróbálkozik vele. :-)

Üdv: Béla
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.04.13. 11:47

Én látok benne lehetőséget, mert nincs megkötve a fényerő, függetlenül a föntebbi példától az akármekkora lehet. A tubus pedig minden tekintetben kezelhetőbb lesz. Én biztosan ebbe az irányba indulok, véletlenül van is egy 250/1000-es főtükröm elfekvőben. Szerintem sikerülni fog, de ezt csak azért gondolom, mert eddig minden összejött. Ha mégsem sikerül, akkor még van más lehetséges út is. Pont ott állok, hogy már nincs szükségem semmire, minden megvan, legfeljebb még fejlesztek, de csiszolni akarok továbbra is, és pont elég vonzónak tűnik ez a lehetőség. Más kérdés, hogy egyelőre becsülni se tudom, hogy mikor tudok hozzáfogni.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2018.04.13. 12:18

Jani értelek, hogy Téged ez fogott meg, és látsz benne fantáziát.
Remélem egyszer belenézek ebbe a távcsőbe!!

Engem csak az riaszana el ettől a rendszertől, hogy a viszonylag kicsi toroid (majdnem sík) segédtükörbe
kézzel pontosan belecsiszolni, polírozni a felületet nem egyszerű az biztos!
Egy 13-16 cm átmérőjű Yolo segédtükör korongot kézzel jobb megfogni, irányítani a polírozás
alatt.
De ez nálam tényleg csak praktikussági tényező... :-)
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.04.13. 12:52

Ha sietni kéne vele, engem is elriasztana. Egy ideje azt tapasztalom, hogy vége az átvirrasztott éjszakáknak, amiből sok volt az első 3 tükörnél, ha valami nem akart sikerülni. Az első Cassegrainnél volt a fordulópont, most már ráérek holnap, vagy valamikor máskor. Ma már nagyon ráérek, és ahogy egyre több az üvegpor egyre inkább így lesz. Nem egyszer volt, hogy három nap szünet után percek alatt oldottam meg, amit előtte napokig nem tudtam. De ha egyszer elkészül, -akárhogy is- majd meginvitállak. :)
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.04.13. 15:09

Tehát akkor spéci segédtükör nélkül nem megoldható. Értem. Hát szomorú vagyok.
Akkor ez nem az én játszóterem addíg, amíg nem fognak árulni ilyen segédtükröt....
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.04.13. 16:39

Sidius!
Nagyon vártam az új Meteorban hogy olvashassam a korábban említett cikkedet.
A következő (májusi) számban már van rá reális lehetőség?

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”