Yolo távcsövek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.10.03. 07:28

Attila jól leírta a polírozási procedúrát. Kedvcsinálónak nem rossz... :-)
Én azt mondom Attilának kicsit ellentmondva, - hogy én mindig a főtükröt készítettem el előbb, aztán annak pontos
fókuszának ismeretében terveztem meg a segédtükröt.
A segédtükröt meg úgy alakítottam, hogy az intervallum az SRM és LRM között kicsit nagyobb legyen a számítottnál, mert az kisebb gond, mint ha az intervallum kisebb a számítottnál.
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.03. 08:13

Esetleg elérhető valahol a teljes tervezési procedúra? Mármint úgy leírva, hogy program nélkül, papíron is számolható legyen lépésről-lépésre.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.10.03. 08:28

Sidius írta:Esetleg elérhető valahol a teljes tervezési procedúra? Mármint úgy leírva, hogy program nélkül, papíron is számolható legyen lépésről-lépésre.



http://www.atmsite.org/contrib/Holm/yolo/index.html

Ez a link a Yolo távcső feltalálója által írt füzet, digitális változata. Minden benne van.
Illene megemlíteni a feltaláló nevét : Arthur S. Leonard

60-as években találta fel a rendszert. Kedvenc tartózkodási helyéről Kalifornia egyik megyéjéről nevezte el. Yolo-nak. Egyébként mindnekitől úgy hallottam kiejtve, hogy "jolo", de nem vagyok benne biztos, hogy nem "vájolo"-nak kellene ejteni. Ámbár, ha a köztudatba "jolo"-két vonult be, hát maradjon is az.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

szurok keménység

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.10.03. 09:42

No. És akkor felmerül a kérdés, hogy mindez mennyi tapasztalati kidolgozást igényelt időben nektek? :-) Mert az egy dolog, hogy valahol angol nyelven íródott, de azt alkalmazni is tudni kell igaz?
Attila! A szurok keménysége gondolom a szurokmérős készülékkel érintett. Van arra mutató tapasztalat, hogy milyen hőfokon, milyen benyomódással kell érdemes polírozni a toroidot? Mivel elég nagy lesz a végére a hosszú és rövid rádiusz különbsége, gondolná az öreg halász, hogy képlékenyebb szurokkeménységre lenne szükség. Kérdés, hogy a benyomódás mértéke szerint 5perc/? érdemes?

Jony
Sidius

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.03. 15:16

Schneyolo írta:Ez a link a Yolo távcső feltalálója által írt füzet, digitális változata.

Köszönöm szépen! Már tanulmányozom is! :)
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: szurok keménység

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.10.03. 19:36

Bozsoky írta:No. És akkor felmerül a kérdés, hogy mindez mennyi tapasztalati kidolgozást igényelt időben nektek? :-) Mert az egy dolog, hogy valahol angol nyelven íródott, de azt alkalmazni is tudni kell igaz?
Attila! A szurok keménysége gondolom a szurokmérős készülékkel érintett. Van arra mutató tapasztalat, hogy milyen hőfokon, milyen benyomódással kell érdemes polírozni a toroidot? Mivel elég nagy lesz a végére a hosszú és rövid rádiusz különbsége, gondolná az öreg halász, hogy képlékenyebb szurokkeménységre lenne szükség. Kérdés, hogy a benyomódás mértéke szerint 5perc/? érdemes?

Jony


Kedves Jani!

Hát ami azt illeti, nekem mindegyik segédhez kellet vagy fél év, de ez már régen volt. Bélának szerintem gyorsabban megy. Mondjuk én előnyben voltam, mert volt kitől kérdezni :) .Én egyébként egyszer kipróbáltam azt a módszert is. Hogy megfúrtam a korongot oldalról két-két furattal 180 fokban átellenesen. Ebbe karmokat tettem és megfeszítettem a segédet, hogy toroid legyen. Utána, 600-as fokozattól visszacsiszoltam gömbre és felpolíroztam. A leírás szerint ha a feszítést oldjuk, akkor a felület visszaáll toroiddá, csak felcserélődik az RLM és az SRM. Hát nem jött össze. Nem lett jó az intervallum és nem let szép a felület sem. Viszont elment rá egy csomó idő....

Őszintén megmondom, hogy a szurok keménységét már régen mértem a keménység mérővel. De ide kemény szurok kell. Mondjuk pl. a Gugolz 64-es. A hosszú húzások miatt, a puha szurok, le fogja nyalni a peremet. Miután elég sűrűn kell préselni, ezért a kemény szurok is felveszi a nagy görbületi sugárból adódó alakot. Ha már mondjuk van 100mm intervallumod, a szurok olyan mértékben deformált, hogy ha középre állítod nem tudod elfordítani oldalra, mert megakad.

Mostanság már én is a Gugolz szurkokat használom 64-es és 55-öst. Gyönyörű szép felületet políroznak. Szebbet, mint a "kotyvasztott" szurkaim, anno.
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.10.26. 10:28

Sziasztok!

Mindjárt gondoltam, hogy ez a topic nem a legforgalmasabb lesz, dehát az újdonság hatása.
Neki kell állni egy Yolonak és okosabb lesz az ember. Attila által leírt metodika nagyon jó. És válaszolt is néhány felmerülő kérdésemre is. Ha csak ide oda tolnánk előre hátra a segédet, hogy elérjük a kívánt fókuszkülönbséget, hát.... lenne pár mély polír nyom, ami egy helyben fut. Nagyon az jön le, hogy igen nagy türelmet igényel. De amit láttam eddig azt gondolom, megéri és érdemes vele foglalkozni.

Az optikán kívül, amit látok még megoldandó kihívást, az a könnyű és masszív tubus és a piszok stabil optikatartó és állító rendszer megoldása. Meg kellene nézni, hogy mi az a Yolo méretezés amit össze lehetne csukni 80cm hosszúságban. Béla! Számolnál egyet? Tehát milyen paraméterű optikai elemek kellenének, hogy 80cm csőhosszba beleférjen? Illetve a tubus teljes magassága is érdekelne. Csak kíváncsiságból. Ha egy 150mm-es Yolot lehet kihozni, hát a kitakarásmentes 15cm se semmi. Persze szerintem 20cm és fölötte lesz érdekes a történet, csak az nagyobb tubus méretezést kíván.

Üdv:Jani
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.10.26. 12:30

Mellékelek egy 150mm-es Yolo tervezetet. A képről minden adat leolvasható.
A segédtükör 110mm-es üvegből jön ki.
Jó csiszolást és polírozást!!

üdv: Béla
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.11.25. 18:52

No comment...
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Yolo távcsövek

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.12.08. 00:38

;)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”