Főtükör rögzítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.02.06. 12:10

Valóban nem kell túllihegni, a probléma valós, de kezelhető. Nekem a parafát szegmensenként, csavarokkal lehet a peremhez nyomni hat helyen.
Ha parafában gondolkozol, akkor javaslom a 6-8 mm vastag, szalagfűrészek futókerekére ragasztandó szalagot, amely akár a polírozott tükörperemhez is tapad és jószerével a kiesés esélyét is megszünteti. Semmiképpen nem engedi mozogni, de kellően rugalmas is, csaknem állandó erővel rögzít a csekély hőtágulást számítva is.
A tükör oldalról szorításra a hátlapja, és a legmélyebb görbületi pont között valahol félúton a legkevésbé érzékeny.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.06. 13:52

A gyári foglalat is vékony parafa lapocskákkal (6db, 60 fokonként) támasztja meg a tükröt, de ezek között "félúton" még fekete Siloplast-ot is nyomtak a vékony résbe (szintén 6 helyen körbe) a tükör pereme és a cella belső pereme közé (ahol körben cca. 3mm-es rés van) kb. jókora 200Ft-os méretű pöttyökben.
Szerintem ez sem rossz ötlet.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.02.06. 18:54

Minden jó ötlet, ami jól működik! :)
Nekem borsódzik a hátam bármilyen ragasztás ötletétől bárhol is legyen a tükrön, de sokan használják nagy megelégedéssel.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.02.06. 23:30

másik kedvencem -- http://www.stardazed.com/index.html -- talán a jövőben követendő -- ezt az Attila által említett ragasztós dolgot használja. Érdemes megkeresni a sok fotó között hogy a sok kukkere közül pl az a 18" (45cm) dobson milyen mobil tud lenni. Cikkei (articles) is külön figyelmet érdemelnek.
sp.
sztem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.07. 12:08

sp. írta:... ezt az Attila által említett ragasztós dolgot használja. ...


Kösz a link-et.
Ezek szerint valóban működőképes a dolog...

Ez a pofa tényleg elég intelligens cuccokat fabrikál, ésszel dolgozik, ezt világosan látszik; szerintem is érdemes szétnézni nála!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2013.06.23. 17:14

Sziasztok!

A napokban szereltük ki a Győri Egyetemi Bemutató Csillagvizsgáló távcsövének tükreit újragőzölés miatt. Most szembesültünk a távcső tartós jusztírozhatatlanságának okával, ezért szeretnénk átalakítani a főtükörtartót. A konstrukció a klasszikus, több mint 50 évre visszanyúló Orgoványi-féle 30 centis bemutatótávcső. Eredetileg egy esztergált fém "fazékban" ül a tükör, alatta 3 helyen nemez papucson. A nemez idő közben félrecsúszott, és több mm lötyögést engedett a tükörnek. Az üvegkorong oldalirányban is 2 mm-t kotyog a fazékban. Szándékunk szerint minimális beavatkozással alakítanánk át 9 pontos alátámasztásúvá a 22 mm(!) vékony tükröt és foglalatát. Összesen ~6 mm vastag rés áll rendelkezésre a tükör háta és a fazék alja között.
2013_06_23-12_39_05-3498-b.jpg

2013_06_20-18_48_53-3496-b.jpg


A Plop programmal számoltattam egy tükörtartó elrendezést, a modell szerint így a kb. 4 kilós üveg deformációja 14nm, kb. 1/15 lambda P-V. A háromszögű mintázat ekkora deformáció mellett ugye nem fog jelentősebb n-edrendű asztigmatizmust és strehl-veszteséget okozni?

plopmodell.jpg


Így csak 3 db háromszöget kell vágnom mondjuk 3mm-s vaslemezből, sarkaira parafa pogácsát ragasztani, középpontját a tervezett helyen fúró hegyével kisüllyeszteni, ugyanitt a fazékba is süllyesztéseket fúrni, majd csapágygolyót belepottyantani, amin billenhetnek a himba háromszögek. Körbe parafa lapocskákkal ki lehet hézagolni a tükröt.
A tükröt kibillenés ellen a felszíne előtt pár tizeddel egy gyűrű védi, ami a foglalathoz van csavarozva.
Az átalakítás gyors, kevés beavatkozással jár, mégis pontos és jusztírstabil.
Kicsit félek, hogy a golyók nem ülnek vissza teljesen a helyükre, ha vízszintesig döntöttük a távcsövet. Mi a véleményetek, hol láttok benn buktatót?

*A hullámfronthiba javítva*
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára btibor9891 2013.06.23. 18:43-kor.
Sidius

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.06.23. 18:16

Szia!
Nagyon jól működhet az ötlet, de javaslom, hogy a golyók ne a foglalatba, hanem 3db központfúrt csavarba feküdjenek, vagy még jobb, ha ezek vége félgömbre esztergált. Nekem húsz éve az első konstrukcióm ilyen volt, így a peremgyűrűig lehet finoman emelni a tükröt, sőt teljesen hézagmentes is lehet a gyűrű alatti parafa betétekkel. (Különben a tükröző felületeken a számolt torzulások kétszeresét kell venni -bár a tizenötöd hullám is még éppen nagy duzzogva elfogadható :)
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2013.06.23. 18:38

Köszönöm, most is tanultam valamit, és teljesen jogos a deformáció duplázása, javítottam. (Hjajj, de érzékeny ez az egyszerű rendszer is.)
Akkor lehet pl. golyóvégű hernyócsavar (hogy a gyerekek ne tekergessék), és ezzel a himba oldalirányú moccanása is ki van küszöbölve. Ezzel együtt nem árt, ha könnyű a himbaelem, mert akkor biztos nem fut ki a kúpból, előremozdítva a tükröt. Már szóltam ismerősöknek, lehet hogy lesz hozzá karbon kompozit. Egyre jobban tetszik :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.25. 14:24

btibor9891 írta:Köszönöm, most is tanultam valamit, és teljesen jogos a deformáció duplázása, javítottam. (Hjajj, de érzékeny ez az egyszerű rendszer is.)
Akkor lehet pl. golyóvégű hernyócsavar (hogy a gyerekek ne tekergessék), és ezzel a himba oldalirányú moccanása is ki van küszöbölve. Ezzel együtt nem árt, ha könnyű a himbaelem, mert akkor biztos nem fut ki a kúpból, előremozdítva a tükröt. Már szóltam ismerősöknek, lehet hogy lesz hozzá karbon kompozit. Egyre jobban tetszik :)

A parafa alátámasztás jó, de minden feltámasztás azonos térfogatú üveget tartson. Úgy tervezzed, hogy osszad fel 9 közel egyenlő részre a területet, és súlypontilag támasszad alá. Arra ügyelj, hogy a kis tartó háromszögek tartóerő-nyomatéki súlypontjában legyen a gömbvégű csavarvég! Ezzel minden pont azonos erővel támaszt, szerintem ez adja a legkisebb deformációt majd. Kis eltérés lehet, ha esetleg a tükör közepe mély, mert ott vékonyabb az anyag, kisebb a tömeg, de ha ezt is figyelembe veszed, akkor még jobb lehet. A kűlső oldal irányú hézagba tegyél parafa csíkocskákat, akár teljesen kőrbeérőt. Ha pontos, vagy nagyon kicsit összenyomódva tehető bele, az sem baj, negyed úra alatt a parafa beáll, és az oldalirányú erő szépen eloszlik egyenletesen. Az üveg oldalára annyira rá tud tapadni, hogy nem engedi kibillenni a tükröt. Ha mondjuk levágsz egy adott szélességű és megfelelő vastag csíkot, ami kicsit szorulva menne bele a hézagba, azt egy egyenes fémvonalzó alá téve és nehezék alatt pár órát tartva szépen egyenletesen elvékonyodik. Addig beállítod a tükör helyzetét a golyós himbákkal, majd kiszeded a parafacsíkot, és gyorsan beejted a kerületi nyílásba. Kis idő műlva kitágul, és egyenletesen megtartja a tükröt. Az összenyomódása csak tízed milliméter lehet!!! Ha ezt betetted, már ne állítsál a hátsó csavarokon, ami a tükörtartóban a himbákat feltámasztja! A tükör jusztírozása ugye nem ezekkel a gömbvégű csavarokkal tervezett? Ennél a megoldásnál nincs külső peremre szükség, sőt kiesésgátlóra se, mert a tükör meg sem tud mozdulni, feszmentesen megtartott! Ha perem van, akkor ez a parafás kerületi megtámasztás csak kis hézaggal lesz megoldható, amely lehetővé teszi a tükör oldal irányú megcsúszását a hézag erejéig, vagy tömítő anyaggal kell dolgozni, pl. silo, vagy más ragaccsal. Szerintem a parafa a legjobb, ha szép párhuzamos felülete van. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.25. 15:26

Még annyit, hogy 30 cm átmérőnél, főleg ha vékony a tükör, én még tennék mind a 9 feltámasztási pontra újabb kis 3-szögeket. A 3 nagy himba csúcsait felhajtva a kisebbik közepébe fúrt lyukakba feltámaszkodnának, ezzel még nagyobb felületen oszlana el a feltámasztás. A 6 mm-be ez is belefér, ha mondjuk 2mm-es lemezből dolgozol. A himbák lehetnek kemény alulemezből is, de akár erősebb anyagból. A súly eloszlik, tehát szerintem elegendően szilárd tartást ad majd. A prafa karika 1mm vastag szeletelt dugó is lehet, kis szilikonnal a kisebbik himba sarkaira ragasztva, sík üveglapon hagyjad megkötni, ha az főtükör alja sík. A 27 pont feltámasztás éppen optimális lehet ehhez a tükörhöz. Nem kell golyó, elég a sűllyesztett furat a kisebb himba közepébe, amibe szereléskor beteszed a nagyobbik felhajtott, kissé formázott sarkát egy pici szilikonos ragaccsal, hogy szereléskor ne forduljon el, csak annyit kell tartania. A tartóba tett főtükröt hagyjad kicsit állni, ameddig felveszi a súlyát a parafa, és beáll, csak utána tedd be a külső előpréselt parafa íveket, vagy karikát. Természetesen a perem pontos magasságát állítsad be szintre elötte! Én a gömbvégű 3 főcsavart beállítás után egy csepp ragasztóval rögzíteném is. Biztos, ami biztos, nehogy elmozdúljanak idővel! Ha kész, akkor esetleg a parafa élét, mi oldalt a tükör mellett kilóg, bekenném valami impregnáló szerrel egy kis vékonyka ecsettel. Ne szívja meg magát a nedvességtől. Ezt csak akkor, ha teljes menetben kőrbeér, mert csak akkor védi a belső teret is a nedvességtől. Annyi hézag mindig marad, hogy a légnyomás változás kiegyenlítődjön az alsó zárt térben! Ha leszorító perem is van, az alá vékony szilikongyűrűt tennék, amely a pontosan szintre állított tükör széléhez is hozzáér, ekkor nem kell impregnálni semmit. A tükör pereme ponosan a leszorító aljának síkjában kell legyen, erre nagyon ügyelj! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”