Főtükör rögzítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.06.30. 14:03

mcll írta:Főtükör (és segédtükör) felragasztásban kérnék tanácsot.


Én is a közeljövőben fogok találkozni ezzel a problémával; azaz gyakorlati tanácsot még nem tudok adni.
De számolni tudok...
Pyrex üvegre a Te üvegméreteddel az alábbi számok adódnak:
alfa= 3.30E-06 1/K@20°C
d= 100 mm
Δt= 50 °C
Δd= 1.65E-04 mm
D= 100.0165 mm

Azaz a d=100mm-es átmérőjű főtükör -20°C és +30°C között (azaz Δt=50°C, ami a gyakorlatban maximálisan előfordulhat) a tükör átmérő-változása 16.5 mikron (ezredmilliméter).

Ennek kompenzálására egy nagyon vékony elasztikus réteg is bőven elegendő. Ha viszont a rugalmas réteg vastag (pl. 3M-szalag), akkor a távcső mozgatása során fellépő, változó irányú gravitációs terhelés hatására sokkal jelentősebb billenést is megenged, ami negatívan érinti a műszer kollimációját; márpedig a tükrös távcsőnél ez sokkal kritikusabb, mint egy refraktor esetén.

Tehát három csepp Palmatex szerintem bőven elég, csak hogy ki ne essen a tükör, ha lefelé fordítod a csövet, oldalról pedig pl. 3 vagy 6 vékony parafa-szelettel ki lehet "peckelni".

Úgy gondolom, hogy a sziloplast túl lágy lenne.
De ismétlem: a fentiek nem gyakorlati tapasztalataim!!!

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.06.30. 19:35

Sziasztok!
Lesznek akik megköveznek érte, de én semmiképpen nem ragasztanék. Tudom, hogy sokan alkalmazták már sikerrel, és az általuk elmondottakban nincs okom kételkedni, de nekem rossz tapasztalataim vannak vele. Igaz, csak kísérletképpen próbáltam egy 35 mm-es segédtükörrel, mely érzékenyebb a főtükörnél. De még ha jó is lesz, és a gyárak is így csinálják, akkor se elegáns megoldás. Én a befoglalás híve vagyok.
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: mcll » 2013.06.30. 20:29

Lehet igazad van, de nekem semmilyen ilyen lehetőségem nincs. A felfogatólapon nincs semmi, és úgy van kialakítva hogy ha a tükör rajta van, akkor azt ha ráteszem a tubus végére a tükör és a tubus széle között csak 1-2 mm hely ha marad. Szóval marad a ragasztás.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.06.30. 20:42

mcll írta:... a tükör és a tubus széle között csak 1-2 mm hely ha marad. ...


Ez viszont nem szerencsés.

Egyrészt, így valószínű, hogy maga a tubusperem fog vignettálni a frontnál (főleg kisebb nagyítások esetén, ahol nagyobb lehetne a látómező), másrészt pedig a tubuson belüli meleg áramlatok belelógnak a fényútba, és rontják a leképezést. De a belső visszaverődések is rontani fogják a kontrasztot, és esetleges diafragmáknak sincs már benne hely.

Tehát több ok miatt is célszerűbb, ha a tubus belső átmérője legalább 10-20%-kal nagyobb a főtükörénél.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2013.06.30. 20:47-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: mcll » 2013.06.30. 20:47

Valóban nem szerencsés, de ezzel együtt kell éljek. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.06.30. 21:07

Üdv!

Szerintem az egyetlen normális ragasztó segédtükör ragasztásra a Soudal fix all classic.
Egy 2 cm-es segédtükröt (nagyobbat is ) vétek mechanikusan befoglalni.
3 db borsónyi pötty, aztán kész.

A főtükröt viszont soha nem ragasztanám.
Sidius

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.07.08. 19:26

Üdv Mindenkinek!
Kicsit tudok végre a saját dolgaimmal is foglalkozni, eléggé élvezem is a helyzetet. Mai öntészeti terméseim egy tubusgyűrű, a 247/1030-as főtükör tartójának egyik fele, valamint két csigakerék-agy. A kép a homokból való kirámolás után még forrón :) mutatja ezeket. Összehegesztettem a 290-es alucsövet is, így a segédtükör foglalata, a két kihuzat, meg a váltószerkezet alkatrészei kellenek még (Cassegrain-Newton) és persze sok esztergálás és marás. De haladok! :D

Remélem sokan mások is műszerészkednek! Szívesen vennék egy-két cikknyi leírást!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2013.07.09. 10:13

Sziasztok!

Kedves Balogh Laci!

Szerintem nyugodtan maradhatsz a ragasztásnál Sziloplaszttal.
Nekem egy 55-ös segédtükröt tart már hosszú évek óta, gond nélkül.
Ezen kívül egy 170 literes akváriumot tart össze már majdnem 20 éve, a legkisebb hiba nélkül.
Csak az nem mindegy, hogy milyen szilo-t választasz! A festhetők nem jók, áttesző ecetszagú a megfelelő.
A tipusát nem tudom, de egy üveges aki termoablakokat gyárt, biztosan meg tudja mondani.(vagy a boltban tudnak adni felvilágosítást)
A lényeg, hogy a ragasztandó felület legyen a lehető legtisztább, mert csak akkor tapad jól.
Szerintem a főtükrödet is elbírja, hiszen a 100mm átmérővel nincs túl nagy súlya, legfeljebb kicsit nagyobb felületen kell alkalmazni a sziloplasztot. (ha már egyszer ezzel kell élned)
(bár egy szélesebb és vastagabb gyűrűvel és egy új, nagyobb átmérőjű tubusvéggel normálisan lehetne szerelni a főtükröt)
A segédtükör tartót viszont "kibélelném" egy elipszissel (mert azt a peremet kevésnek tartom), így itt is nagyobb felületet lehetne használni.
A főtükör alá gumi gyanánt pl. kerékpár belsőből kivágott darabokat lehet használni.
Én nem bízok a kétoldalas ragasztócsíkokban, előbb-utóbb kiszáradnak és elengednek.

Üdv
Gábor
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.07.09. 12:17

Gondolkodtam ezen a főtükör ragasztáson, persze csak végszükség esetére. Elméletileg vajon milyen hibák lehetségesek? Ha kis borsónyi pöttyöcskéket teszek két-három kör mentén a tükör alá, az engedi a levegőt áramlani a hézagban, és hozzájárul a tükör gyorsabb hőcserélődéséhez. Szilárdsági szempontból ha megfelelő sűrű, akkor erősen tartja az üveget, de a tartó esetleges hőmérsékleti deformációit is átadja az üvegnek. Nem szerencsés a teljes zárt kör mentén alkalmazott ragasztás, mert nincs légáram, és a hőváltozás légnyomás változása a tükör alatti zárt térben deformálhatja az üveget. A sugaras ragasztósávok alkalmasabbnak tűnnek, pl. 8 csíkban, és közte újabb 8 rövidebb, de nem összeérően, ott ahol az átmérő nagyobb. Mindenképp ajánlatos a távolságot tartani a tartó és üveg között, pl. egy-egy gyufaszál elhelyezésével a kötési idő alatt, tehát nem beragasztva, hanem eltávolítható módon, csak az egyenletes hézag megtartására a kötés végéig. A tükörtartót és az üveg hátoldalát tiszta, zsírmentes állapotra kell megtisztítani, utána a borsónyi ragasztót, vagy a csíkokat rávinni az előre megtervezett helyre, majd a ragasztóval nem érintkezően a peremre gyufaszálakat tenni, fejükkel kilógva. Ez egyenletes hézagot tart, kötés után kihúzható. Ha a tükör késöbb más foglalatba kerül, egyszerűen el lehet vágni a ragasztót vékony éles pengéjű késsel, szikével, vékony fűrészlappal, mert elegendő rá a gyufaszál vastagságú hézag. Nem is túl vastag, tehát fogja a tükröt, áramlik kicsit a levegő is, főleg ha ventivel segített, és nem annyira merev, hogy deformálhassa a tükröt, a tartójának hőváltozás okozta deformációját nem továbbítja már a vékony rugalmas ragasztó pötty, vagy csík.

Érdekes lenne a himbás háromszögelésű alátámasztást felépíteni úgy, hogy a háromszögű tartólapok csúcsaira kerülne a borsónyi ragasztó, gyufaszál hézagolással, majd a tükör hátoldalán így felépített szerkezet lapjainak közepén 3 nagyobb felületű pöttyel lenne a tartóhoz ragasztva, szintén gyufaszállal hézagoltan, tehát furat nincs, csavar nincs, golyó nincs, parafa nincs, csak ragasztó pöttyöcskékkel készül a himbás szerkezet! Remélem érthető, és nem kell lerajzolni. Ez a szerkezet a ragasztó pöttyök rugalmassága miatt hasonlóan viselkedik, mint a korábban ismertetett csavaros, golyós, parafás alátámasztású szerkezet, de gyorsan elkészíthető, és pengével bontható, ha nem sikerül. 2mm vastag alulemezből is lehet a háromszög alakú tartólap. Ha az akváriumot 20 éve összetartja, akkor egy tükröt is megtart annyi ideig! Ha a háromszöget magát 2-3 mm vastag üveglapból készíted, az is egy érdekes újszerű megoldás lenne, teljesen korrózió mentes, szilárd, és könnyebb, mint a vasból készült, merevebb, mint az aluminium! Érdemes lenne talán kipróbálni! Új megoldás, szokatlan, de sok előnye van! Sok sikert hozzá! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Főtükör rögzítése

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.07.09. 13:58

A ragasztáshoz szólnék hozzá:
FBS nevű ragasztót használtunk gyerekkoromban akváriumok ragasztására, ez tényleg évtizedekig bírja, erős, megbízható és most is gyártják.
Jelenleg a segédtükrömet is ez tartja pár éve, nincs vele gond.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”