Bath interferométer

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Bath interferométer

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2013.09.22. 18:10

Sziasztok,

Elég sok jót olvastam erről a típusról külföldi oldalakon. Állítólag nagy előnye, hogy olcsó. Sok részletes leírás is van az építésről és beállításról. Nem tudom, hogy idehaza hányan építettek már ilyet. Érdekelne, hogy mik a tapasztalatok az építéssel, beállítással kapcsolatban. Kíváncsiságból körbenéztem, hogy az egyes optikai elemeknek mi az ára. Tényleg olcsó-e? Úgy találtam, hogy az elemek nagy része elérhető árú, még egy kicsi lambda/10-20-as síktükör sem elérhetetlen... csak az ún. "beam splitter cube" (fényosztó) ami rendkívül drága, (100-200) EUR lambda/4 minőségben, 12,5 mm-es méretben. A leírások ellentmondásosak ezen a téren. Van, aki szerint lambda/2 is jó ennél az elemnél, van aki szerint lambda/10 minimum itt is. Mi az igazság?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Bath interferométer

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.09.22. 18:26

Én ilyet használok, elég jó működik: http://www.surplusshed.com/pages/item/l2069d.html elég a 15 mm-es is.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Sidius

Re: Bath interferométer

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.09.22. 20:05

Hangsúlyozom, ez csak az én kevés tapasztalatom:
Én egy 249/1030 készítésekor használtam először Bath-interferométert. Az optikai elemeinek minősége elvileg nem kritikus, mert mindkét nyaláb végighalad rajtuk. Igazából az én nyalábosztóm nem is tudom milyen minőségű, mert közvetetten jutottam hozzá. Az optikában is az a vezérelv, hogy minél jobb legyen minden, de azt kell mondanom, elég durva beállítási hiba (párhuzamosítás) se változtatott sokat a végeredményen, igaz, referenciamérés nincs a birtokomban. Birtokomban van viszont a tükör amit bemértem, amelyen legalább száz méréssel tanultam ki a az értékelést, mire a gyakorlatban minden a helyére került. Azt kell mondanom, hogy mind nulltesztelve, mind maszkolva és ami a legfontosabb, csillagon tesztelve sincs ellentmondás az interferogrammal.
Be kell gyakorolni a program használatát, mert a leggyengébb láncszem a mérést végző személy. Nekem ez az eddigi tapasztalatom. Különben kipróbáltam, hogy mennyire lehet tervezetten rossz értékeket kihozni belőle. Az a helyzet, hogy nem egyszerű feladat. Elrontani lehet a mérést, de nehéz adott mértékben és irányban befolyásolni. Akkor nyugodtam meg, mikor több különböző alkalommal három-három méréssel is ugyanazt az eredményt kaptam 1-2% szórással.
Különben a műhelyben a felületalakításkor kb. ezerszer többet ér egy nullteszt, de az ugye nem ad számszerű eredményt. (Ez szigorúan magánvélemény, de érdemes legalább annyit okulárba nézegetni, mint mérési eredményekbe.)
Hogy házi körülmények között kivitelezve megesküdnék-e rá, hogy egy jó If-el kikerült, mondjuk nagyon fényerős optika jó? Nem esküdnék meg pusztán ezen az alapon, mert csak csillagteszt után mernék esküdözni. De nagyon-nagyon megbízható módszerként vizsgázott nálam.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Bath interferométer

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2013.10.20. 21:28

Sziasztok,

Az elmúlt hetekben tovább olvasgattam a témában. Számos képet láttam kész rendszerekről. Ami feltűnt, hogy a legtöbb esetben az optikai elemek le vannak ragasztva(?) más állítható alkatrészekre. Erről egyértelmű leírást nem találtam. Feltételezem valamilyen rugalmas, de erős ragasztót érdemes használni. Ti hogyan rögzítettétek az optikai elemeket?

A lézerhez szükséges szabályozót mindenki maga készítette el, vagy lehet venni is?
az alábbi linken találtam leírást is a 6. oldalon

http://www.starryridge.com/interferomet ... isV2.1.pdf
Sidius

Re: Bath interferométer

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.21. 08:45

Én próbára kétoldalas ragasztót használtam először, végső szerelésben pedig mindent mechanikusan rögzítettem rugóbronz lemezek segítségével.
Az egy mW-os lézerhez sima potenciométert használok szabályzásra, de lehet bonyolultabb és finomabb elektronikát is építeni. Energiaforrásul egy lapostelepet állítottam be, így elkerülve a lógó vezetékeket.
Kevin
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2023.12.13. 05:22

Re: Bath interferométer

Hozzászólás Szerző: Kevin » 2023.12.15. 22:09

Sziasztok!
Sikerült már valakinek működésre bírni a hozzá tartozó elemző szoftvert a dtft fringe-et?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”