Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.05. 21:12

Valamelyik tudományos tematikus csatornán láttam a közelmúltban először, azután a neten is utána néztem annak, hogy újabban kitakarásos módszerrel akarnak közvetlenül is megfigyelhető exobolygókat keresni a csillagászok.

Fellőnének egy, az űrben kinyíló ernyőt, ami messze eltávolodva kitakarná a megfigyelendő bolygórendszer központi csillagát oly módon, hogy az élhető zóna gyűrűje már ne legyen kitakarva a megfigyelő szonda kamerájából nézve.

Itt van leírva részletesebben a terv:
http://spie.org/x19274.xml

Érdekesség - és ezért írtam ezt a hozzászólást most -, hogy a kitakarást biztosító ernyő pereme nem kör alakú lenne, mivel az a körül megjelenő diffrakciós gyűrűk zavarnák a bolygók megfigyelhetőségét. E helyett virágszirom alakú peremet készítenek, ami a diffrakció hatását mintegy "elkeni" a teljes képfelületen (hasonlóan az ívelt segédtükör tartó lábakhoz), ami ugyan rontja a kép átlagos kontrasztját, de az inkriminált területen megszünteti a fénygyűrűket (mint ahogy az ívelt lábak is megszüntetik a diffrakciós tüskéket a képen).

Íme:
https://www.youtube.com/watch?v=uxLfJVoGBYU

Nos, a fentiek alapján úgy gondoltam, hogy talán a saját távcsöveink esetében is érdemes lehetne ilyen szirmokat készíteni és kipróbálni (természetesen ez esetben nem kifelé, hanem befelé forduló szirmokkal). Igaz, hogy ez csökkentené némiképp a fénygyűjtő felület méretét, de sokkal kisebb, "pontszerűbb" csillagnyomokat kaphatnánk (pacák helyett), mivel az Airy korongot nem vennék körbe diffrakciós gyűrűk.
(Ettől még a seeing továbbra is fogja kenni a csillagok képét, de mindenképp csökkennie kellene a csillagnyomok átmérőinek.)

PC-n megtervezhető és lézeres kivágógéppel kemény kartonpapírból minden nehézség nélkül készíthető lenne ilyen maszk; én ki fogom próbálni.

Mit szóltok hozzá?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.01.05. 21:16

Nagyon érdekes ötlet!

Vajon hogy kellene méretezni a szirmokat a Földi légkör és a távcsöveink tükreinek függvéyében?
Minden távcsőhöz saját szirmok kellenek, vagy lehetne univerzálisat és csak az átmérőhöz kellene méretezni?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.05. 21:30

Kukac írta:... Vajon hogy kellene méretezni a szirmokat a Földi légkör és a távcsöveink tükreinek függvéyében? ...


Ez jó kérdés; nem tudom.

De minden bizonnyal kell, hogy legyen egy optimum pont, amikor a kitakarás még nem túl nagy, de a gyűrűk már "kellően" elkenődnek a képen.

Úgy gondolnám, hogy két függvényt kellene felírni: az egyik a szirmok számának és méretének növekedésével számolja a maradó hasznos fénygyűjtő felület méretét (ezt maximalizálni kellene), a másik - ugyanezen bemeneti változók függvényeként - számolná az első és második diffrakciós gyűrű amplitúdó-különbségét (ezt pedig minimalizálni kellene). Mindezt adott szirom-forma mellett természetesen. Más szirom-formához más célfüggvény tartozik. De lehet, hogy túlságosan leegyszerűsítem a problémát.

Az első függvényt még fel tudnám írni, de a fényelhajlás számítására már nem emléxem... Habár még megvannak az egyetemi könyveim; ha lesz időm, lehet, hogy lehozom a padlásról. :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.05. 22:11

Valami kontrasztnövelő rácsozatról volt itt már szó, ez nam valami hasonló ? Egy másik témakörben, ott a tükör szélén kell valami hasonló rácsot egyre sűrűbben a széle fele csinálni több réteggel pl. Nekem is van lézerem tudok vágni, ha lenne mit. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.05. 22:27

tobe_ írta:... Nekem is van lézerem tudok vágni, ha lenne mit. :)


Milyen fájl-formátumot kell beolvasni a lézervágóba, és mekkora a munkatere?

Egyébként az elv hasonló itt is, mint amit írtál.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2015.01.05. 22:42

Ez lényegében egy apodizáló maszk, amit házilag szúnyoghálóból szoktak készíteni bolygózásra, kettősözésre, van is hozzá online segédlet. Az ideális egy folytonos átmenet lenne megfelelő függvény szerinti lefutással. Az olvasottak alapján csak a távcső méretével van összefüggésben, fényerővel nincs.
A szirmokkal ezt az átmenetet próbálják kiváltani diszkréten határolt szilárd anyaggal. A szirmok geometriája kifelé haladva a függvény szerinti arányban takarja az ottani kerületet. Lényeg hogy a végén ne maradjon semmi a távcsőoptika kerületét határoló élből, mert az a diffrakció egyik forrása. Hulláminterferencia persze lesz a felületen beérkező fénytől, de számunkra előnyösebb lefutású. Interferálni fognak a szirmok élei is, de sokkal kisebb távolságban vannak egymástól a szemben álló élek, ezért az interferencia mintázatot a fényforrástól sokkal távolabb építik fel. A szúnyogháló maszk is ezen alapszik, a háló rácsállandója olyan nagy, hogy az elhajlási kép erősítési csomópontjai már a megfigyelt bolygó felületén kívülre esnek. Ez a szirmos viszont jóval kifinomultabb, egyenletesebbnek ígérkező környezetbe helyezi a bolygót, kettőst, stb.
http://stargazerslounge.com/topic/19100 ... ng%20+mask
Közben látom hogy tovább pörgött a téma.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.05. 22:55

Attila írta:
tobe_ írta:... Nekem is van lézerem tudok vágni, ha lenne mit. :)


Milyen fájl-formátumot kell beolvasni a lézervágóba, és mekkora a munkatere?

Egyébként az elv hasonló itt is, mint amit írtál.


MDA



DXF formátum pl. munkatér az 300x300 mm kb. de tudok nagyobbat is azon nem múlik, lézerre nem kell valami nagyon masszív mechanika amúgy is ilyeneket építgetek. Van 1000 mm hosszú lineáris sínem is akár. Valami félméteres csőre kellene ? Meg lehet oldani az nem gond.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.05. 23:01

tobe_ írta:... Valami félméteres csőre kellene ? Meg lehet oldani az nem gond.


Nekem spec. csak egy 160mm-es csövem van jelenleg, de hazai amatőr viszonylatban 40-50cm-esnél nagyobbra - úgy hiszem - nem kell számítani...

Talán nekem is lesz egy 40-es még az idén, ha odafönn is így akarják. ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.05. 23:03

160 átmérőre simán megy a dolog, külön (idő) beruházás nélkül. Én is kicsiszolok egy negyvenest azért is. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.05. 23:07

btibor9891 írta:... http://stargazerslounge.com/topic/19100 ... ng%20+mask
Közben látom hogy tovább pörgött a téma.


Jópofa ez a link... :lol:
A külső peremre készített maszkot, de a mak segédtükre továbbra is gyártja a diffrakciós gyűrűket. 8-)

Okos... :mrgreen:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”