Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.05. 23:19

tobe_ írta:160 átmérőre simán megy a dolog, külön (idő) beruházás nélkül. Én is kicsiszolok egy negyvenest azért is. :)


Köszi, lehet, hogy hamarosan élni fogok a felajánlott lehetőséggel, és majd leírom itt az eredményt.

Én nem magam csiszoltam a 40-es tükrömet, ez egy Meade Lightbridge tükör. Egyébként nem olyan rossz; valamivel lambda/6 fölöttinek mértük Gyulai Palival.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.05. 23:28

Az jó lehet azért, ha majd a rajzot kitaláltad megszerkesztetted, szóljál.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.05. 23:58

tobe_ írta:Az jó lehet azért, ha majd a rajzot kitaláltad megszerkesztetted, szóljál.


Persze, kösz.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.06. 21:53

btibor9891 írta:... A szúnyogháló maszk is ezen alapszik, a háló rácsállandója olyan nagy, hogy az elhajlási kép erősítési csomópontjai már a megfigyelt bolygó felületén kívülre esnek. Ez a szirmos viszont jóval kifinomultabb, egyenletesebbnek ígérkező környezetbe helyezi a bolygót, kettőst, stb.
http://stargazerslounge.com/topic/19100 ... ng%20+mask ...


Átfutottam, és alaposabban átgondoltam a link-en leírtakat, és az a véleményem, hogy a szúnyoghálós megoldás nem jó.

Tudniillik a háló a lencse- (vagy tükör-) peremén fellépő elhajlást nem szünteti meg, csak "rákeni" arra a szúnyogháló raszterének fényelhajlását, ami "elnyomja" az eredeti gyűrűket, mintegy rá szuperponálódva arra. Tehát nem szűnnek meg a gyűrűk, csak "elmerülnek" a megemelkedett diffrakciós áradatban (amit a töménytelen mennyiségű egyenes szál okoz), ami viszont az egész kép kontraszt-viszonyait rontja le, adott esetben brutális mértékben... (Ezért nem szeretem pl. fotózásnál a 16 ágú Cokin csillagszűrő előtétet, mert ugyan szép diffrakciós tüskéket csinál a képen lévő csillanások köré, de teljesen kilágyítja a képet.)

A szirmok viszont éppen összeérnek a "tövüknél", így a kör alakú perem gyakorlatilag meg is szűnik létezni. Tehát a körkörös elhajlási kép nem "elnyomódik", hanem megszűnik!

Természetesen a képalkotó sugarakat határoló felületnek ettől még van pereme (a szirmok szélei), de azok élei nem körkörös elhajlást okoznak (mint az objektívszél), és nem is egyenes vonalút (mint az egyenes tartólábak), hanem egy folytonosan és többé-kevésbé egyenletesen eloszló felületen szórják szét az eltérített fotonokat (azaz itt inkább fényhullámokat...).

Egyre jobban érdekel ez a megoldás.. ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.01.07. 11:56

Attila írta:... A szirmok viszont éppen összeérnek a "tövüknél", így a kör alakú perem gyakorlatilag meg is szűnik létezni. Tehát a körkörös elhajlási kép nem "elnyomódik", hanem megszűnik!

Természetesen a képalkotó sugarakat határoló felületnek ettől még van pereme (a szirmok szélei), de azok élei nem körkörös elhajlást okoznak (mint az objektívszél), és nem is egyenes vonalút (mint az egyenes tartólábak), hanem egy folytonosan és többé-kevésbé egyenletesen eloszló felületen szórják szét az eltérített fotonokat (azaz itt inkább fényhullámokat...).

Egyre jobban érdekel ez a megoldás.. ;)


MDA

http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=60&t=2317&hilit=apodiz%C3%A1l&start=10#p33544

Attila! Erre biztosan emlékszel. A programba tedd be a "szirmos" maszk képét, és máris láthatod az eredményt! Szerintem a folyamatosan változó, - a szélek felé folyamatosan csökkenő visszaverő-képességű tükröző bevonat - lenne a megoldás, de ilyet hogyan lehet készíteni - esetleg utólag visszamaratni - pontos méretben és más fontos jellemzőivel?

Még egy megjegyzés: a görbített határvonal mindig szétkeni a sugarakat egy adott felületen, azaz kontrasztot ront! A "nem visszavert" viszont elképzelhető, hogy nem szétkenés miatt nem látszik, hanem tényleg nem alakul ki! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.07. 12:28

Imre írta:... Attila! Erre biztosan emlékszel. ...


Ebből a topicból kimaradtam (vagy totál amnéziás vagyok... :oops: ), de brutál jó! :P
Le is töltöm, ha hazaérek este, és eljátszadozom vele.

Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.01.07. 12:33

Attila írta:Le is töltöm, ha hazaérek este, és eljátszadozom vele.

Kösz,
MDA


Lécci mentsd el az eredményeket, és tedd közkincsé, mert minket is érdekel!

Előre is köszi!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.01.08. 00:37

A programmal elkészítettem a "szirmos" szélű kitakarással alkotott pontszerű képet, amely sajnos közel sem adja a várt eredményt! A tartó tüskéi is megmaradnak, és több gyűrű is látszik, sőt sokkal erősebben, mintha szirmos kitakarást egyáltalán nem végeztünk volna. Ezt semmi esetre sem javasolom! Üdv. Imre

http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=60&t=2317&p=47901#p47901
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.01.08. 07:46

Imre írta:A programmal elkészítettem a "szirmos" szélű kitakarással alkotott pontszerű képet, ...


Megelőztél.
Elfelejtettem, hogy tegnap névnapom volt, és e miatt a család nem engedte, hogy a gép előtt üljek...

Furcsa, hogy ennyire rossz az eredmény. Nem hiszem, hogy hülyeségre hajtanának az exobolygó kereső program emberei... Nem lehet, hogy a szirmok alakja is döntő? És a segédtükör kitakarásának kör alakját is "szirmozni kell", nem csak a külső peremet! A lábak pedig kikerülhetetlenek; azt a békát le kell nyelni.

Nézd meg a videón lévő szirmokat; azoknak a peremgörbéje inflexiós ponttal is rendelkezik.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Diffrakciós gyűrűk nélküli távcső???

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.01.08. 13:03

DXF-et szerkesztettél már ? Ki lehet azt próbálni, ha nem jó, legfeljebb dísznek felteszed a konyhába. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”